12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Data publikacji: 2020-09-01

 

Początkujący jeźdźcy często nie zwracają uwagi na atmosferę, jaka panuje na terenie danego ośrodka: zazwyczaj jeżdżą raz lub dwa razy w tygodniu, na pierwsze jazdy konie są zazwyczaj przygotowane (wyczyszone i osiodłane), więc czas spędzony w stajni jest relatywnie krótki. W dalszym etapie szkolenia, kiedy adepci poznają tajniki prawidłowej pielęgnacji oraz przygotowania do jazdy, zaczynamy spędzać więcej czasu z końmi; atmosfera jest niezwykle istotna. 

Nauka jazdy konnej nie należy do najprostszych czynności, nie bez powodu zawodowi jeźdźcy często mówią, że to sport, w którym należy stale się uczyć i rozwijać, ponieważ każdy koń jest indywidualny. Warto zadbać o to, aby szkolenie przebiegało wśród ludzi życzliwych i opanowanych, którzy chętnie służą radą i są otwarci na nową wiedzę.

Instruktor czy trener powinien być cierpliwy i skuteczny w przekazywaniu wiedzy, czasem warto umówić się na kilka jazd z różnymi szkoleniowcami, dzięki czemu wybierzemy idealną osobę dla siebie. Zdarza się, że instruktorzy krzyczą na swoich uczniów bądź awanturują się podczas prowadzenia jazdy po ich niepowodzeniach - nie jest to skuteczna metoda, w dodatku wytarza niezdrowe napięcie oraz emocje. Pamiętajcie, że konie mistrzowsko odczytują nasze emocje poprzez mowę ciała i nieświadome sygnały, jakie wysyłamy będąc np. zestresowani - nie każdy potrafi sie zmobilizować do wysiłku za pomocą krzyku. Instruktor powinien od nas wymagać, ale w sposób pozytywny i motywujący do działania, powinien pokazywać skuteczne rozwiązanie danego problemu - czasem nawet kilka wariantów!

Na atmosferę w stajni wpływają także osoby pracujące na terenie ośrodka: inni trenerzy, obsługa stajenna czy pracownicy techniczni. Niestety zdarzają się jeszcze przypadki nietrzeźwości wśród stajennych, co nie wpływa na poczucie bezpieczeństwa szczególnie młodych osób; opieka nad końmi jest odpowiedzialnym zajęciem i pracownicy muszą unikać wszelkich używek (także palenia papierosów!).

Warto także wspomnieć o grupach osób, które w stajniach spędzają dużo czasu (zazwyczaj to właściciele prywatnych koni) bądź wakacyjnych obozowiczach, którzy z braku zajęć obserwują i komentują pozostałych jeźdźców, często są to nieprzyjemne bądź przykre uwagi. Takie osoby wystarczy po prostu ignorować bądź wręcz przeciwnie - poprosić o radę, skoro określają się jako idealnych jeźdźców czy trenerów. Konfrontacja to czasem najlepsza metoda na pozbycie się kąśliwych uwag z otoczenia.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0