12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Data publikacji: 2020-01-30

 

Konie i jazda konna nawet u osób niezwiązanych z jeździectwem wywołują cały wachlarz emocji: strach, lęk, respekt to najczęstsze reakcje. Nic dziwnego, konie to duże zwierzęta, ważące często ponad 500kg i noszące głowę na wysokości dwóch metrów - nawet potężni mężczyźni zachowują dystans w obecności koni. 

Do jednych z najważniejszych zadań samodzielnego jeźdźca należy kontrola własnych emocji - konie potrafią odczytywać subtelne sygnały płynące z naszego ciała, nawet jeśli usilnie próbujemy się opanować czy uspokoić. Koń jako zwierzę instynktownie uciekające przed zagrożeniem wyczuje nasze zawahanie i szybko zareaguje np. spłoszenie, odskoczeniem w bok czy zatrzymaniem się przed przeszkodą. Także wszelkie niesubordynacje czy brak reakcji konia na nasze pomoce rodzi w nas złość, irytację czy frustrację - pamiętajmy jednak, że zwierzę nie robi nam na złość! Jeśli nie reaguje na nasze pomoce, to znaczy że nie rozumie bądź nie wie jak ma odpowiedzieć; problemem zazwyczaj jest jeździec. Wiele zachowań opisanych jako złośliwe (kopanie, gryzienie, brykanie, wspinanie) jest ściśle powiazanych ze zdrowiem konia, tak nasz wierzchowiec manifestuje ból i dyskomfort chociażby związany z niedopasowanym sprzętem czy problemami zdrowotnymi typu wrzody.

Jak opanować emocje, szczególnie te negatywne:

  • zamykamy oczy, bierzemy głęboki wdech i powolny, długi wydech; najlepiej wtedy zatrzymać konia, dać mu ochłonąć; czasem przydaje się chwila swobodnego stępa, rozluźnienie naszego ciała i relaks dla konia
  • nigdy nie przenosimy emocji na konia, absolutnie niedopuszczalna i zabroniona jest przemoc, tym bardziej w sytuacjach kiedy koń nas nie słucha bądź reaguje niezgodnie z oczekiwaniami!
  • sytuacje które nas przerażają warto przeanalizować: warto obniżyć wymagania np. popracować na niższych przeszkodach czy drążkach, tereny ograniczyć do spokojniejszych spacerów czy czasowo zmienić wierzchowca na spokojniejszego, aby odzyskać pewność siebie
  • stres przed ważnym występem potrafi skutecznie zepsuć wynik - pomocna jest wizualizacja przejazdu czy treningu zakończona sukcesem, pozytywne nastawienie i koncentracja
  • rozmowa z trenerem, instruktorem czy nawet koleżanką potrafi poprawić nasze samopoczucie, wskazać poprawne postępowanie oraz dostarczyć cennej wiedzy; jeździectwo to sport, w którym człowiek całe życie nabywa wiedzę i rozwija się
comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0