12,821 pytań - 15,267 odpowiedzi - 927 komentarzy

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Data publikacji: 2020-01-30

 

Konie i jazda konna nawet u osób niezwiązanych z jeździectwem wywołują cały wachlarz emocji: strach, lęk, respekt to najczęstsze reakcje. Nic dziwnego, konie to duże zwierzęta, ważące często ponad 500kg i noszące głowę na wysokości dwóch metrów - nawet potężni mężczyźni zachowują dystans w obecności koni. 

Do jednych z najważniejszych zadań samodzielnego jeźdźca należy kontrola własnych emocji - konie potrafią odczytywać subtelne sygnały płynące z naszego ciała, nawet jeśli usilnie próbujemy się opanować czy uspokoić. Koń jako zwierzę instynktownie uciekające przed zagrożeniem wyczuje nasze zawahanie i szybko zareaguje np. spłoszenie, odskoczeniem w bok czy zatrzymaniem się przed przeszkodą. Także wszelkie niesubordynacje czy brak reakcji konia na nasze pomoce rodzi w nas złość, irytację czy frustrację - pamiętajmy jednak, że zwierzę nie robi nam na złość! Jeśli nie reaguje na nasze pomoce, to znaczy że nie rozumie bądź nie wie jak ma odpowiedzieć; problemem zazwyczaj jest jeździec. Wiele zachowań opisanych jako złośliwe (kopanie, gryzienie, brykanie, wspinanie) jest ściśle powiazanych ze zdrowiem konia, tak nasz wierzchowiec manifestuje ból i dyskomfort chociażby związany z niedopasowanym sprzętem czy problemami zdrowotnymi typu wrzody.

Jak opanować emocje, szczególnie te negatywne:

  • zamykamy oczy, bierzemy głęboki wdech i powolny, długi wydech; najlepiej wtedy zatrzymać konia, dać mu ochłonąć; czasem przydaje się chwila swobodnego stępa, rozluźnienie naszego ciała i relaks dla konia
  • nigdy nie przenosimy emocji na konia, absolutnie niedopuszczalna i zabroniona jest przemoc, tym bardziej w sytuacjach kiedy koń nas nie słucha bądź reaguje niezgodnie z oczekiwaniami!
  • sytuacje które nas przerażają warto przeanalizować: warto obniżyć wymagania np. popracować na niższych przeszkodach czy drążkach, tereny ograniczyć do spokojniejszych spacerów czy czasowo zmienić wierzchowca na spokojniejszego, aby odzyskać pewność siebie
  • stres przed ważnym występem potrafi skutecznie zepsuć wynik - pomocna jest wizualizacja przejazdu czy treningu zakończona sukcesem, pozytywne nastawienie i koncentracja
  • rozmowa z trenerem, instruktorem czy nawet koleżanką potrafi poprawić nasze samopoczucie, wskazać poprawne postępowanie oraz dostarczyć cennej wiedzy; jeździectwo to sport, w którym człowiek całe życie nabywa wiedzę i rozwija się
comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0