12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Data publikacji: 2020-01-30

 

Konie i jazda konna nawet u osób niezwiązanych z jeździectwem wywołują cały wachlarz emocji: strach, lęk, respekt to najczęstsze reakcje. Nic dziwnego, konie to duże zwierzęta, ważące często ponad 500kg i noszące głowę na wysokości dwóch metrów - nawet potężni mężczyźni zachowują dystans w obecności koni. 

Do jednych z najważniejszych zadań samodzielnego jeźdźca należy kontrola własnych emocji - konie potrafią odczytywać subtelne sygnały płynące z naszego ciała, nawet jeśli usilnie próbujemy się opanować czy uspokoić. Koń jako zwierzę instynktownie uciekające przed zagrożeniem wyczuje nasze zawahanie i szybko zareaguje np. spłoszenie, odskoczeniem w bok czy zatrzymaniem się przed przeszkodą. Także wszelkie niesubordynacje czy brak reakcji konia na nasze pomoce rodzi w nas złość, irytację czy frustrację - pamiętajmy jednak, że zwierzę nie robi nam na złość! Jeśli nie reaguje na nasze pomoce, to znaczy że nie rozumie bądź nie wie jak ma odpowiedzieć; problemem zazwyczaj jest jeździec. Wiele zachowań opisanych jako złośliwe (kopanie, gryzienie, brykanie, wspinanie) jest ściśle powiazanych ze zdrowiem konia, tak nasz wierzchowiec manifestuje ból i dyskomfort chociażby związany z niedopasowanym sprzętem czy problemami zdrowotnymi typu wrzody.

Jak opanować emocje, szczególnie te negatywne:

  • zamykamy oczy, bierzemy głęboki wdech i powolny, długi wydech; najlepiej wtedy zatrzymać konia, dać mu ochłonąć; czasem przydaje się chwila swobodnego stępa, rozluźnienie naszego ciała i relaks dla konia
  • nigdy nie przenosimy emocji na konia, absolutnie niedopuszczalna i zabroniona jest przemoc, tym bardziej w sytuacjach kiedy koń nas nie słucha bądź reaguje niezgodnie z oczekiwaniami!
  • sytuacje które nas przerażają warto przeanalizować: warto obniżyć wymagania np. popracować na niższych przeszkodach czy drążkach, tereny ograniczyć do spokojniejszych spacerów czy czasowo zmienić wierzchowca na spokojniejszego, aby odzyskać pewność siebie
  • stres przed ważnym występem potrafi skutecznie zepsuć wynik - pomocna jest wizualizacja przejazdu czy treningu zakończona sukcesem, pozytywne nastawienie i koncentracja
  • rozmowa z trenerem, instruktorem czy nawet koleżanką potrafi poprawić nasze samopoczucie, wskazać poprawne postępowanie oraz dostarczyć cennej wiedzy; jeździectwo to sport, w którym człowiek całe życie nabywa wiedzę i rozwija się
comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0