12,996 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Data publikacji: 2020-04-09

 

Strach towarzyszy Nam od pierwszych chwil jako istot ludzkich: to uczucie lęku pozwala wyczuć zagrożenie, które może być poważne w skutkach, a nawet zakończyć się śmiercią. Nie da się całkowicie pozbyć uczucia strachu, nawet osoby bardzo odważne odczuwają niewielkie obawy przed danym wyzwaniem, ale dużo silniej działa u nich ciekawośc, chęć sprawdzenia siebie czy ambicja. 

Konie często wzbudzają strach - są duże, nieobliczalne, płoszą się bez powodu, potrafią ugryźć, kopnąć i zrzucić. Przebywając z tymi zwierzakami, warto o tym pamiętać; nadmierny lęk oczywiście paraliżuje i nie pozwala na całkowite odczuwanie przyjemności z tego sportu, ale wystarczy po prostu ostrożność. 

Jeźdźcy często boją się jazdy na narowistych koniach, dlatego zawód jeźdźca zajmujacego sie zajeżdżaniem młodych koni (w dużej mierze ogierów przygotowywanych do pokazów hodowlanych) jest jednym z najniebezpieczniejszych w tej branży. Jeśli jeździectwo to Wasza pasja a nie zawód, warto zadbać o swoje zdrowie i po prostu unikać takich koni - taka jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i rozsądkiem, a czesto kończy się poważnym wypadkiem.

Brawura, nadmierna ambicja czy zakłady z przyjaciółmi absolutnie nie są wskazane przy koniach, pamiętajcie o tym!

 

Jeżeli odczuwacie strach np. przed galopowaniem, skokami przez przeszkody czy wyjazdem teren, to najczęściej oznacza, że nie jesteście po prostu przygotowani na tę aktywność; warto skupić się na szlifowaniu podstaw, możecie poprosić o wyjątkowo spokojnego konia, aby poczuć się pewnie. Czasem warto zrobić krok w tył (np. wrócić do jazdy na lonży), aby dalsza nauka szła bezproblemowo i z korzyścią dla Was - nawet czołowi zawodnicy często wracają do niższych przeszkód czy mniej zaawansowanych elementów, aby poprawić swoją koordynację i pewność w działaniu.

Zawsze zastanówcie się, dlaczego się boicie danej czynności, często przyczyna nie jest skomplikowana i w krótkim czasie możecie odzyskać pewność siebie; nigdy nie wykonujcie niczego pod przymusem, kompletnie nie ma to nic wspólnego z przyjemnością! Strach nie jest niczym wstydliwym, jest potrzebną emocją, która wyraźnie ostrzega nas o niebezpieczeństwie, wiec warto zaufać swojej intuicji i zastanowić się nad jego źródłem.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pogodzić jazdę konną z obowiązkami szkolnymi ?

Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!

2022-07-12

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak walczyć z demotywacją i spadkiem chęci?

Ponura aura, niskie temperatury i krótki dzień powodują zniechęcenie u wielu jeźdźców, nawet tych najbardziej zmotywowanych do pracy z koniem. Jak poradzić sobie z okresowym spadkiem chęci do jazdy ?

2021-12-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać lęk po upadku z konia ?

Jazda konna wiąże się z ryzykiem upadku - chyba nie ma jeźdźca, który nie spadłby z konia chociażby raz. Takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym, dlatego warto przygotować się na tą ewentualność i poradzić sobie z lękiem.

2021-08-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak prowadzić końskie profile w internecie ?

W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!

2021-08-10

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0