12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Data publikacji: 2020-04-09

 

Strach towarzyszy Nam od pierwszych chwil jako istot ludzkich: to uczucie lęku pozwala wyczuć zagrożenie, które może być poważne w skutkach, a nawet zakończyć się śmiercią. Nie da się całkowicie pozbyć uczucia strachu, nawet osoby bardzo odważne odczuwają niewielkie obawy przed danym wyzwaniem, ale dużo silniej działa u nich ciekawośc, chęć sprawdzenia siebie czy ambicja. 

Konie często wzbudzają strach - są duże, nieobliczalne, płoszą się bez powodu, potrafią ugryźć, kopnąć i zrzucić. Przebywając z tymi zwierzakami, warto o tym pamiętać; nadmierny lęk oczywiście paraliżuje i nie pozwala na całkowite odczuwanie przyjemności z tego sportu, ale wystarczy po prostu ostrożność. 

Jeźdźcy często boją się jazdy na narowistych koniach, dlatego zawód jeźdźca zajmujacego sie zajeżdżaniem młodych koni (w dużej mierze ogierów przygotowywanych do pokazów hodowlanych) jest jednym z najniebezpieczniejszych w tej branży. Jeśli jeździectwo to Wasza pasja a nie zawód, warto zadbać o swoje zdrowie i po prostu unikać takich koni - taka jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i rozsądkiem, a czesto kończy się poważnym wypadkiem.

Brawura, nadmierna ambicja czy zakłady z przyjaciółmi absolutnie nie są wskazane przy koniach, pamiętajcie o tym!

 

Jeżeli odczuwacie strach np. przed galopowaniem, skokami przez przeszkody czy wyjazdem teren, to najczęściej oznacza, że nie jesteście po prostu przygotowani na tę aktywność; warto skupić się na szlifowaniu podstaw, możecie poprosić o wyjątkowo spokojnego konia, aby poczuć się pewnie. Czasem warto zrobić krok w tył (np. wrócić do jazdy na lonży), aby dalsza nauka szła bezproblemowo i z korzyścią dla Was - nawet czołowi zawodnicy często wracają do niższych przeszkód czy mniej zaawansowanych elementów, aby poprawić swoją koordynację i pewność w działaniu.

Zawsze zastanówcie się, dlaczego się boicie danej czynności, często przyczyna nie jest skomplikowana i w krótkim czasie możecie odzyskać pewność siebie; nigdy nie wykonujcie niczego pod przymusem, kompletnie nie ma to nic wspólnego z przyjemnością! Strach nie jest niczym wstydliwym, jest potrzebną emocją, która wyraźnie ostrzega nas o niebezpieczeństwie, wiec warto zaufać swojej intuicji i zastanowić się nad jego źródłem.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0