Do naszych codziennych nawyków warto dodać codzienne czyszczenie sprzętu:
- wytrzepanie i wyczyszczenie twardą szczotką ochraniaczy, owijek czy kaloszków. Jeśli te elementy są mokre i brudne, to odkładamy je do ciepłego i suchego pomieszczenia, następnie czyścimy. Ta czynność przede wszystkim zapobiegnie otarciom i odparzeniom na nogach naszego konia.
- w okresie letnim przemywamy ogłowie nawilżaną chusteczką dla niemowląt - pot, który sie zbiera na skórze, powoduje jej szybsze wysychanie i pękanie, dodatkowo jest niekomfortowy dla konia. Takie samo działanie można przeprowadzić np.na wytoku czy napierśniku.
- otrzepujemy popręg, szczególnie od wewnętrzej strony: zmniejszenie ryzyka otarć
- przewracamy czaprak na spodnią stronę, pozostawiamy do wyschniecia w suchym pomieszczeniu: nie wolno ubierać wilgotnych i przepoconych czapraków na konie, jest to praktycznie równoznaczne z poważnymi otarciami na grzbiecie
- jeśli odbyliśmy wycieczkę terenową w deszczowej i błotnistej pogodzie, to pierwszym krokiem powinno być wytarcie sprzętu skórzanego czystymi ściereczkami czy ręcznikami papierowymi. Woda działa niekorzystnie na strukturę skóry; nigdy nie zostawiamy skórzanych produktów blisko kaloryfera czy innego źródła ciepła! Grozi to nadmiernym wysuszeniem i popękaniem skóry.
Raz w miesiącu przeprowadzamy gruntowne czyszczenie naszego sprzętu skórzanego - najpierw wilgotną gąbeczką nakładamy mydło glicerynowe i zostawiamy do wyschnięcia. Następnie nakładamy smar do skór i wcieramy, pozostawiamy do całkowitego wchłonięcia (warto zrobic to wieczorem, aby na drugi dzień sprzęt nadawał się do użytku). W przypadku nowych produktów nakładamy olej, który zmiękczy skórę.
Czapraki oddajemy do prania w razie potrzeby, w okresie letnim to może być nawet po każdej jeździe. Czapraki warto prać w oddzielnej pralce lub oddawać do specjalnej końskiej pralni - sierść potrafi wejść w każdy zakamarek pralki... ;) Oczywiście pierzemy także owijki, podkładki, ochraniacze i popręg - polecamy użycie hypoalergicznego płynu do prania, temperatura 40 stopni.
Czy macie swoje sposoby na utrzymanie sprzętu w dobrym stanie ?
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14