12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Podłoże Reitex

Data publikacji: 2019-07-08

 

fot.quantanamera.com ALL RIGHTS RESERVED

Koszt założenia placu zewnętrznego z profesjonanym podłożem, zawierającym odpowiedni drenaż oraz kwarc najwyższej jakości, może sięgać nawet miliona złotych! Małe ośrodki jeździeckie nie są w stanie zainwestować tak dużej kwoty na samo podłoże, dlatego w typowych szkółkach zazwyczaj spotkamy zwykły piasek, czasem wysypany na warstwy żwiru czy gliny w celu poprawy przepuszczalności.

Takie podłoże ma wiele wad, pewnie Wam znanych: w lesie place mocno się kurzą i pylą, co nie jest przyjemne ani dla koni ani dla jeźdźców; zwykły piasek często jest zbyt kopny, przez co konie zapadają się w nim w trakcie ruchu i są dodatkowo bardzo narażone na urazy ścięgien.

Zwykły piasek szybko się przesusza, a jego nawodnienie generuje spore koszty; w zimie często place zamarzają, czy praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem.

Za granicą świetnie sprawdza się podłoże ReiTex, które jest całkowicie pozbawione piasku - składa się ze ścinek materiału filcopodobnego. Jego główną zaletą jest mrozoodporność - podłoże nie zamarza, ale też nie wymaga nawadniania w trakcie wyższych temperatur.

Dodatkowo materiał jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu, przez wiele lat możemy się cieszyć świetnie amortyzującym podłożem - nie powoduje zapadania się koni, jest bezpieczny dla kopyt. Dużą zaletą jest także cena, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż nawiezienie dobrej jakości piasku, nie mówiąc o konieczności wykonania drenażu.

Jedynym minusem ReiTexu jest wygląd - materiał składa się ze ścinek ciemnej barwy, co obniża walory estetyczne. Ścinki są różnej wielkości i kształtu, plac może sprawiać wrażenie przysypanego śmieciami ;)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0