12,821 pytań - 14,994 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Podłoże Reitex

Data publikacji: 2019-07-08

 

fot.quantanamera.com ALL RIGHTS RESERVED

Koszt założenia placu zewnętrznego z profesjonanym podłożem, zawierającym odpowiedni drenaż oraz kwarc najwyższej jakości, może sięgać nawet miliona złotych! Małe ośrodki jeździeckie nie są w stanie zainwestować tak dużej kwoty na samo podłoże, dlatego w typowych szkółkach zazwyczaj spotkamy zwykły piasek, czasem wysypany na warstwy żwiru czy gliny w celu poprawy przepuszczalności.

Takie podłoże ma wiele wad, pewnie Wam znanych: w lesie place mocno się kurzą i pylą, co nie jest przyjemne ani dla koni ani dla jeźdźców; zwykły piasek często jest zbyt kopny, przez co konie zapadają się w nim w trakcie ruchu i są dodatkowo bardzo narażone na urazy ścięgien.

Zwykły piasek szybko się przesusza, a jego nawodnienie generuje spore koszty; w zimie często place zamarzają, czy praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem.

Za granicą świetnie sprawdza się podłoże ReiTex, które jest całkowicie pozbawione piasku - składa się ze ścinek materiału filcopodobnego. Jego główną zaletą jest mrozoodporność - podłoże nie zamarza, ale też nie wymaga nawadniania w trakcie wyższych temperatur.

Dodatkowo materiał jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu, przez wiele lat możemy się cieszyć świetnie amortyzującym podłożem - nie powoduje zapadania się koni, jest bezpieczny dla kopyt. Dużą zaletą jest także cena, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż nawiezienie dobrej jakości piasku, nie mówiąc o konieczności wykonania drenażu.

Jedynym minusem ReiTexu jest wygląd - materiał składa się ze ścinek ciemnej barwy, co obniża walory estetyczne. Ścinki są różnej wielkości i kształtu, plac może sprawiać wrażenie przysypanego śmieciami ;)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0