12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Stajnia: Podłoże Reitex

Data publikacji: 2019-07-08

 

fot.quantanamera.com ALL RIGHTS RESERVED

Koszt założenia placu zewnętrznego z profesjonanym podłożem, zawierającym odpowiedni drenaż oraz kwarc najwyższej jakości, może sięgać nawet miliona złotych! Małe ośrodki jeździeckie nie są w stanie zainwestować tak dużej kwoty na samo podłoże, dlatego w typowych szkółkach zazwyczaj spotkamy zwykły piasek, czasem wysypany na warstwy żwiru czy gliny w celu poprawy przepuszczalności.

Takie podłoże ma wiele wad, pewnie Wam znanych: w lesie place mocno się kurzą i pylą, co nie jest przyjemne ani dla koni ani dla jeźdźców; zwykły piasek często jest zbyt kopny, przez co konie zapadają się w nim w trakcie ruchu i są dodatkowo bardzo narażone na urazy ścięgien.

Zwykły piasek szybko się przesusza, a jego nawodnienie generuje spore koszty; w zimie często place zamarzają, czy praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem.

Za granicą świetnie sprawdza się podłoże ReiTex, które jest całkowicie pozbawione piasku - składa się ze ścinek materiału filcopodobnego. Jego główną zaletą jest mrozoodporność - podłoże nie zamarza, ale też nie wymaga nawadniania w trakcie wyższych temperatur.

Dodatkowo materiał jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu, przez wiele lat możemy się cieszyć świetnie amortyzującym podłożem - nie powoduje zapadania się koni, jest bezpieczny dla kopyt. Dużą zaletą jest także cena, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż nawiezienie dobrej jakości piasku, nie mówiąc o konieczności wykonania drenażu.

Jedynym minusem ReiTexu jest wygląd - materiał składa się ze ścinek ciemnej barwy, co obniża walory estetyczne. Ścinki są różnej wielkości i kształtu, plac może sprawiać wrażenie przysypanego śmieciami ;)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0