13,003 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Podłoże Reitex

Data publikacji: 2019-07-08

 

fot.quantanamera.com ALL RIGHTS RESERVED

Koszt założenia placu zewnętrznego z profesjonanym podłożem, zawierającym odpowiedni drenaż oraz kwarc najwyższej jakości, może sięgać nawet miliona złotych! Małe ośrodki jeździeckie nie są w stanie zainwestować tak dużej kwoty na samo podłoże, dlatego w typowych szkółkach zazwyczaj spotkamy zwykły piasek, czasem wysypany na warstwy żwiru czy gliny w celu poprawy przepuszczalności.

Takie podłoże ma wiele wad, pewnie Wam znanych: w lesie place mocno się kurzą i pylą, co nie jest przyjemne ani dla koni ani dla jeźdźców; zwykły piasek często jest zbyt kopny, przez co konie zapadają się w nim w trakcie ruchu i są dodatkowo bardzo narażone na urazy ścięgien.

Zwykły piasek szybko się przesusza, a jego nawodnienie generuje spore koszty; w zimie często place zamarzają, czy praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem.

Za granicą świetnie sprawdza się podłoże ReiTex, które jest całkowicie pozbawione piasku - składa się ze ścinek materiału filcopodobnego. Jego główną zaletą jest mrozoodporność - podłoże nie zamarza, ale też nie wymaga nawadniania w trakcie wyższych temperatur.

Dodatkowo materiał jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu, przez wiele lat możemy się cieszyć świetnie amortyzującym podłożem - nie powoduje zapadania się koni, jest bezpieczny dla kopyt. Dużą zaletą jest także cena, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż nawiezienie dobrej jakości piasku, nie mówiąc o konieczności wykonania drenażu.

Jedynym minusem ReiTexu jest wygląd - materiał składa się ze ścinek ciemnej barwy, co obniża walory estetyczne. Ścinki są różnej wielkości i kształtu, plac może sprawiać wrażenie przysypanego śmieciami ;)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0