12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Podłoże Reitex

Data publikacji: 2019-07-08

 

fot.quantanamera.com

Koszt założenia placu zewnętrznego z profesjonanym podłożem, zawierającym odpowiedni drenaż oraz kwarc najwyższej jakości, może sięgać nawet miliona złotych! Małe ośrodki jeździeckie nie są w stanie zainwestować tak dużej kwoty na samo podłoże, dlatego w typowych szkółkach zazwyczaj spotkamy zwykły piasek, czasem wysypany na warstwy żwiru czy gliny w celu poprawy przepuszczalności.

Takie podłoże ma wiele wad, pewnie Wam znanych: w lesie place mocno się kurzą i pylą, co nie jest przyjemne ani dla koni ani dla jeźdźców; zwykły piasek często jest zbyt kopny, przez co konie zapadają się w nim w trakcie ruchu i są dodatkowo bardzo narażone na urazy ścięgien.

Zwykły piasek szybko się przesusza, a jego nawodnienie generuje spore koszty; w zimie często place zamarzają, czy praktycznie uniemożliwia jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem.

Za granicą świetnie sprawdza się podłoże ReiTex, które jest całkowicie pozbawione piasku - składa się ze ścinek materiału filcopodobnego. Jego główną zaletą jest mrozoodporność - podłoże nie zamarza, ale też nie wymaga nawadniania w trakcie wyższych temperatur.

Dodatkowo materiał jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu, przez wiele lat możemy się cieszyć świetnie amortyzującym podłożem - nie powoduje zapadania się koni, jest bezpieczny dla kopyt. Dużą zaletą jest także cena, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż nawiezienie dobrej jakości piasku, nie mówiąc o konieczności wykonania drenażu.

Jedynym minusem ReiTexu jest wygląd - materiał składa się ze ścinek ciemnej barwy, co obniża walory estetyczne. Ścinki są różnej wielkości i kształtu, plac może sprawiać wrażenie przysypanego śmieciami ;)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0