12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: KWPN

Data publikacji: 2021-06-10

 

Holenderskie konie gorącokrwiste powstały na bazie lżejszego typu koni zimnokrwistych, które krzyżowano z końmi niemieckimi w celu uszlachetnienia. Do hodowli zostały użyte konie pełnej krwi angielskiej, konie holsztyńskie , a także konie rasy selle francais. W wyniku rozmaitego krzyżowania powstały dwie linie hodowlane koni KWPN:

  • konie wierzchowe
  • konie zaprzęgowe (tuigpaard)

W obrębie linii wierzchowej istnieją konie hodowane osobno do ujeżdżenia i do skoków, dzięki czemu ta rasa idealnie odpowiada na preferencje zawodników.

Konie wierzchowe charakteryzują się następującymi cechami:

  • wzrost ok 160-170cm
  • wszystkie maści i odmiany dozwolone
  • lekka, proporcjonalna sylwetka, dobrze umięśnione
  • długie i szczupłe kończyny
  • dobra praca zadu, chody obszerne i rytmiczne

Konie zaprzęgowe są w cięższym typie, bardziej masywne (ale należy pamiętać, że to ciągle konie gorącokrwiste), o wysokiej akcji przednich kończyn w kłusie; tuuidpaardy zazwyczaj poruszają się bardzo efektownie, wysoko unosząc nagdarstki w kłusie. Taki ruch jest naturalny, przez co prezentują się elegancko podczas pracy w zaprzęgu; są opanowane i chętnie współpracują z człowiekiem. Nadają się także do jazdy wierzchem, ale z uwagi na specyficzny ruch, problematyczne staje się rozluźnienie mięśni grzbietu oraz jazda w dole, w rozluźnieniu; te konie często ustawiają swoją szyję wysoko (wysoko osadzona szyja ułatwia taki ruch), co nie jest wygodne i komfortowe. Dodatkowo pod siodłem przejawiają błędy w rytmie chodów: inochód czy galop czterotaktowy nie należą do rzadkości, a praca nad tymi chodami jest wyjątkowo trudna i długotrwała.

Konie rasy KWPN są szeroko używane w hodowli nowoczesnych koni sportowych, są cenione z uwagi dobry ruch, pożądane proporcje ciała oraz prospekt sportowy. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0