12,880 pytań - 36,588 odpowiedzi - 971 komentarzy

Hodowla: KWPN

Data publikacji: 2021-06-10

 

Holenderskie konie gorącokrwiste powstały na bazie lżejszego typu koni zimnokrwistych, które krzyżowano z końmi niemieckimi w celu uszlachetnienia. Do hodowli zostały użyte konie pełnej krwi angielskiej, konie holsztyńskie , a także konie rasy selle francais. W wyniku rozmaitego krzyżowania powstały dwie linie hodowlane koni KWPN:

  • konie wierzchowe
  • konie zaprzęgowe (tuigpaard)

W obrębie linii wierzchowej istnieją konie hodowane osobno do ujeżdżenia i do skoków, dzięki czemu ta rasa idealnie odpowiada na preferencje zawodników.

Konie wierzchowe charakteryzują się następującymi cechami:

  • wzrost ok 160-170cm
  • wszystkie maści i odmiany dozwolone
  • lekka, proporcjonalna sylwetka, dobrze umięśnione
  • długie i szczupłe kończyny
  • dobra praca zadu, chody obszerne i rytmiczne

Konie zaprzęgowe są w cięższym typie, bardziej masywne (ale należy pamiętać, że to ciągle konie gorącokrwiste), o wysokiej akcji przednich kończyn w kłusie; tuuidpaardy zazwyczaj poruszają się bardzo efektownie, wysoko unosząc nagdarstki w kłusie. Taki ruch jest naturalny, przez co prezentują się elegancko podczas pracy w zaprzęgu; są opanowane i chętnie współpracują z człowiekiem. Nadają się także do jazdy wierzchem, ale z uwagi na specyficzny ruch, problematyczne staje się rozluźnienie mięśni grzbietu oraz jazda w dole, w rozluźnieniu; te konie często ustawiają swoją szyję wysoko (wysoko osadzona szyja ułatwia taki ruch), co nie jest wygodne i komfortowe. Dodatkowo pod siodłem przejawiają błędy w rytmie chodów: inochód czy galop czterotaktowy nie należą do rzadkości, a praca nad tymi chodami jest wyjątkowo trudna i długotrwała.

Konie rasy KWPN są szeroko używane w hodowli nowoczesnych koni sportowych, są cenione z uwagi dobry ruch, pożądane proporcje ciała oraz prospekt sportowy. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0