12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Kolec

Data publikacji: 2019-05-05

 

fot. Karolina Wengerek

Kolec jest elementem umieszczanym bezpośrednio w pysku konia - ma kształt wygiętego pałąku, z pierścieniem do doczepienia lonży lub uwiązu w dolnej części. Po bokach także znajdują się pierścienie połączone skórzanym paskiem, który przeciągamy przez potylicę zwierzaka.

Dla lepszej stabilizacji kolca na końskiej głowie, warto doczepić go po prostu do ogłowia - wypinamy wędzidło i w jego miejsce montujemy kolec.

Taki produkt jest bardzo często używany przez hodowców posiadających ogiery rozpłodowe - takie konie przyprowadzane do krycia klaczy zachowują się niezwykle gwałtownie, wręcz niebezpiecznie. Spora dawka podniecenia jest szczegolnie ryzykowna dla otoczenia, szczególnie w przypadku ogierów ras zimnokrwistych, których waga często przekracza tonę!

Niektórzy właściwiele szczególnie trudnych i narowistych zwierzaków używają tego elementu wyposażenia chociażby podczas wyprowadzania na padok czy spacerów w ręce, w trakcie kontuzji czy jako formy ruchu.

Kolec działa bardzo mocno na język i szczękę, pałąk umieszczony w pysku jest cienki i wygięty w stronę języka - jego średnica nie przekracza jednego centymetra. Konie zazwyczaj dużo lepiej go tolerują i lepiej reagują na niego, poskramiając swoje gwałtowne reakcje - kolec minimalizuje ryzyko dębowania, co jest bardzo niebezpieczne dla oprowadzającego.

 

Pamiętajcie, że kolec nie jest wędzidłem i jakiekolwiek próby lonżowania czy jazdy przy użyciu tego narzędzia są zabronione! Przed pierwszym użyciem warto założyć go koniowi w boksie, aby przyzwyczaić do nowego sprzętu. Niektórzy właściciele i hodowcy zostawiają zwierzaki na pastwiskach i padokach z założonymi kolcami na głowie, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej pozostawić konia w samym kantarze - mniejsze ryzyko uszkodzenia pyska.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0