12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Sprzęt: Kolec

Data publikacji: 2019-05-05

 

Kolec jest elementem umieszczanym bezpośrednio w pysku konia - ma kształt wygiętego pałąku, z pierścieniem do doczepienia lonży lub uwiązu w dolnej części. Po bokach także znajdują się pierścienie połączone skórzanym paskiem, który przeciągamy przez potylicę zwierzaka.

Dla lepszej stabilizacji kolca na końskiej głowie, warto doczepić go po prostu do ogłowia - wypinamy wędzidło i w jego miejsce montujemy kolec.

Taki produkt jest bardzo często używany przez hodowców posiadających ogiery rozpłodowe - takie konie przyprowadzane do krycia klaczy zachowują się niezwykle gwałtownie, wręcz niebezpiecznie. Spora dawka podniecenia jest szczegolnie ryzykowna dla otoczenia, szczególnie w przypadku ogierów ras zimnokrwistych, których waga często przekracza tonę!

Niektórzy właściwiele szczególnie trudnych i narowistych zwierzaków używają tego elementu wyposażenia chociażby podczas wyprowadzania na padok czy spacerów w ręce, w trakcie kontuzji czy jako formy ruchu.

Kolec działa bardzo mocno na język i szczękę, pałąk umieszczony w pysku jest cienki i wygięty w stronę języka - jego średnica nie przekracza jednego centymetra. Konie zazwyczaj dużo lepiej go tolerują i lepiej reagują na niego, poskramiając swoje gwałtowne reakcje - kolec minimalizuje ryzyko dębowania, co jest bardzo niebezpieczne dla oprowadzającego.

 

Pamiętajcie, że kolec nie jest wędzidłem i jakiekolwiek próby lonżowania czy jazdy przy użyciu tego narzędzia są zabronione! Przed pierwszym użyciem warto założyć go koniowi w boksie, aby przyzwyczaić do nowego sprzętu. Niektórzy właściciele i hodowcy zostawiają zwierzaki na pastwiskach i padokach z założonymi kolcami na głowie, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej pozostawić konia w samym kantarze - mniejsze ryzyko uszkodzenia pyska.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0