12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Kolec

Data publikacji: 2019-05-05

 

Kolec jest elementem umieszczanym bezpośrednio w pysku konia - ma kształt wygiętego pałąku, z pierścieniem do doczepienia lonży lub uwiązu w dolnej części. Po bokach także znajdują się pierścienie połączone skórzanym paskiem, który przeciągamy przez potylicę zwierzaka.

Dla lepszej stabilizacji kolca na końskiej głowie, warto doczepić go po prostu do ogłowia - wypinamy wędzidło i w jego miejsce montujemy kolec.

Taki produkt jest bardzo często używany przez hodowców posiadających ogiery rozpłodowe - takie konie przyprowadzane do krycia klaczy zachowują się niezwykle gwałtownie, wręcz niebezpiecznie. Spora dawka podniecenia jest szczegolnie ryzykowna dla otoczenia, szczególnie w przypadku ogierów ras zimnokrwistych, których waga często przekracza tonę!

Niektórzy właściwiele szczególnie trudnych i narowistych zwierzaków używają tego elementu wyposażenia chociażby podczas wyprowadzania na padok czy spacerów w ręce, w trakcie kontuzji czy jako formy ruchu.

Kolec działa bardzo mocno na język i szczękę, pałąk umieszczony w pysku jest cienki i wygięty w stronę języka - jego średnica nie przekracza jednego centymetra. Konie zazwyczaj dużo lepiej go tolerują i lepiej reagują na niego, poskramiając swoje gwałtowne reakcje - kolec minimalizuje ryzyko dębowania, co jest bardzo niebezpieczne dla oprowadzającego.

 

Pamiętajcie, że kolec nie jest wędzidłem i jakiekolwiek próby lonżowania czy jazdy przy użyciu tego narzędzia są zabronione! Przed pierwszym użyciem warto założyć go koniowi w boksie, aby przyzwyczaić do nowego sprzętu. Niektórzy właściciele i hodowcy zostawiają zwierzaki na pastwiskach i padokach z założonymi kolcami na głowie, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej pozostawić konia w samym kantarze - mniejsze ryzyko uszkodzenia pyska.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0