13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Kolec

Data publikacji: 2019-05-05

 

Kolec jest elementem umieszczanym bezpośrednio w pysku konia - ma kształt wygiętego pałąku, z pierścieniem do doczepienia lonży lub uwiązu w dolnej części. Po bokach także znajdują się pierścienie połączone skórzanym paskiem, który przeciągamy przez potylicę zwierzaka.

Dla lepszej stabilizacji kolca na końskiej głowie, warto doczepić go po prostu do ogłowia - wypinamy wędzidło i w jego miejsce montujemy kolec.

Taki produkt jest bardzo często używany przez hodowców posiadających ogiery rozpłodowe - takie konie przyprowadzane do krycia klaczy zachowują się niezwykle gwałtownie, wręcz niebezpiecznie. Spora dawka podniecenia jest szczegolnie ryzykowna dla otoczenia, szczególnie w przypadku ogierów ras zimnokrwistych, których waga często przekracza tonę!

Niektórzy właściwiele szczególnie trudnych i narowistych zwierzaków używają tego elementu wyposażenia chociażby podczas wyprowadzania na padok czy spacerów w ręce, w trakcie kontuzji czy jako formy ruchu.

Kolec działa bardzo mocno na język i szczękę, pałąk umieszczony w pysku jest cienki i wygięty w stronę języka - jego średnica nie przekracza jednego centymetra. Konie zazwyczaj dużo lepiej go tolerują i lepiej reagują na niego, poskramiając swoje gwałtowne reakcje - kolec minimalizuje ryzyko dębowania, co jest bardzo niebezpieczne dla oprowadzającego.

 

Pamiętajcie, że kolec nie jest wędzidłem i jakiekolwiek próby lonżowania czy jazdy przy użyciu tego narzędzia są zabronione! Przed pierwszym użyciem warto założyć go koniowi w boksie, aby przyzwyczaić do nowego sprzętu. Niektórzy właściciele i hodowcy zostawiają zwierzaki na pastwiskach i padokach z założonymi kolcami na głowie, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej pozostawić konia w samym kantarze - mniejsze ryzyko uszkodzenia pyska.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0