12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Data publikacji: 2021-04-25

 

W typowej rekreacji czy szkółce jeździeckiej ogiery występują bardzo rzadko - dużo bezpieczniejsze jest prowadzenie jazd na wałachach lub klaczach, także w grupach mieszanych. Oczywiście płeć nie jest wyznacznikiem charakteru zwierzaka, ale wałachy i klacze są lepszym wyborem dla osób mniej doświadczonych, a takie zazwyczaj pobierają lekcje w szkółkach. Ogiery mają naturalny popęd seksualny, są szczególnie mocno wyczulone na hormony i zapach wydzielany przez klacze w rui - to po prostu czysta biologia. Dodatkowo ogiery są bardziej skłonne do niebezpiecznych zachowań jak dębowanie czy atakowanie innego konia, jeśli wyczują w nim rywala na drodze do zdobycia klaczy - takie sytuacje pod jeźdźcami rekreacyjnymi są skrajnie niebezpieczne. Znane są sytuacje, kiedy ogier wskakuje na klacz dosiadaną przez innego jeźdźca - siła i nacisk kopyt ogiera mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Ogiery nie są końmi niebezpiecznymi, to ciągle konie, które mają potrzebę swobodnego ruchu na zewnątrz oraz kontaktu z innymi końmi.Niestety często są zamykane w boksach, wychodząc jedynie na trening lub do lonżownika czy karuzeli, przez co ich podstawowe potrzeby nie są realizowane i konie szybko sie frustrują. 

Wiele koni sportowych to ogiery, w dodatku pełniące także funkcje hodowlane jako reproduktorzy - są cenionymi wierzchowcami, których zawodnicy doceniają za odwagę, siłę i dużą energię. Ogiery wymagają doświadczonych jeźdźców, którzy mają pełną kontrolę nad swoim zwierzakiem i nie pozwalają na wszelkie niesubordynacje; nie nadają się do nauki jazdy konnej, choć oczywiście zdarzają się wyjątki (jak już zostało wspomniane - charakter konia nie zależy od płci!). Wybierając swojego pierwszego konia, warto zdecydować się na klacz czy wałacha - to dużo lepsze i wygodniejsze wyjście, ponieważ w wielu stajniach ogiery mają małą możliwość na codzienne padokowanie, nie wspominając o grupce towarzyszy na pastwisku. 

Przy ogierach zawsze warto zachować szczególną ostrożność i rozsądek, szczególnie kiedy prowadzimy go wśród innych koni bądź znajdujemy się na placu z innymi końmi - możemy wówczas poprosić innych jeźdźców o zachowanie dystansu i niezajeżdżanie drogi.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0