12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Data publikacji: 2021-04-25

 

W typowej rekreacji czy szkółce jeździeckiej ogiery występują bardzo rzadko - dużo bezpieczniejsze jest prowadzenie jazd na wałachach lub klaczach, także w grupach mieszanych. Oczywiście płeć nie jest wyznacznikiem charakteru zwierzaka, ale wałachy i klacze są lepszym wyborem dla osób mniej doświadczonych, a takie zazwyczaj pobierają lekcje w szkółkach. Ogiery mają naturalny popęd seksualny, są szczególnie mocno wyczulone na hormony i zapach wydzielany przez klacze w rui - to po prostu czysta biologia. Dodatkowo ogiery są bardziej skłonne do niebezpiecznych zachowań jak dębowanie czy atakowanie innego konia, jeśli wyczują w nim rywala na drodze do zdobycia klaczy - takie sytuacje pod jeźdźcami rekreacyjnymi są skrajnie niebezpieczne. Znane są sytuacje, kiedy ogier wskakuje na klacz dosiadaną przez innego jeźdźca - siła i nacisk kopyt ogiera mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. 

Ogiery nie są końmi niebezpiecznymi, to ciągle konie, które mają potrzebę swobodnego ruchu na zewnątrz oraz kontaktu z innymi końmi.Niestety często są zamykane w boksach, wychodząc jedynie na trening lub do lonżownika czy karuzeli, przez co ich podstawowe potrzeby nie są realizowane i konie szybko sie frustrują. 

Wiele koni sportowych to ogiery, w dodatku pełniące także funkcje hodowlane jako reproduktorzy - są cenionymi wierzchowcami, których zawodnicy doceniają za odwagę, siłę i dużą energię. Ogiery wymagają doświadczonych jeźdźców, którzy mają pełną kontrolę nad swoim zwierzakiem i nie pozwalają na wszelkie niesubordynacje; nie nadają się do nauki jazdy konnej, choć oczywiście zdarzają się wyjątki (jak już zostało wspomniane - charakter konia nie zależy od płci!). Wybierając swojego pierwszego konia, warto zdecydować się na klacz czy wałacha - to dużo lepsze i wygodniejsze wyjście, ponieważ w wielu stajniach ogiery mają małą możliwość na codzienne padokowanie, nie wspominając o grupce towarzyszy na pastwisku. 

Przy ogierach zawsze warto zachować szczególną ostrożność i rozsądek, szczególnie kiedy prowadzimy go wśród innych koni bądź znajdujemy się na placu z innymi końmi - możemy wówczas poprosić innych jeźdźców o zachowanie dystansu i niezajeżdżanie drogi.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0