W typowej rekreacji czy szkółce jeździeckiej ogiery występują bardzo rzadko - dużo bezpieczniejsze jest prowadzenie jazd na wałachach lub klaczach, także w grupach mieszanych. Oczywiście płeć nie jest wyznacznikiem charakteru zwierzaka, ale wałachy i klacze są lepszym wyborem dla osób mniej doświadczonych, a takie zazwyczaj pobierają lekcje w szkółkach. Ogiery mają naturalny popęd seksualny, są szczególnie mocno wyczulone na hormony i zapach wydzielany przez klacze w rui - to po prostu czysta biologia. Dodatkowo ogiery są bardziej skłonne do niebezpiecznych zachowań jak dębowanie czy atakowanie innego konia, jeśli wyczują w nim rywala na drodze do zdobycia klaczy - takie sytuacje pod jeźdźcami rekreacyjnymi są skrajnie niebezpieczne. Znane są sytuacje, kiedy ogier wskakuje na klacz dosiadaną przez innego jeźdźca - siła i nacisk kopyt ogiera mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.
Ogiery nie są końmi niebezpiecznymi, to ciągle konie, które mają potrzebę swobodnego ruchu na zewnątrz oraz kontaktu z innymi końmi.Niestety często są zamykane w boksach, wychodząc jedynie na trening lub do lonżownika czy karuzeli, przez co ich podstawowe potrzeby nie są realizowane i konie szybko sie frustrują.
Wiele koni sportowych to ogiery, w dodatku pełniące także funkcje hodowlane jako reproduktorzy - są cenionymi wierzchowcami, których zawodnicy doceniają za odwagę, siłę i dużą energię. Ogiery wymagają doświadczonych jeźdźców, którzy mają pełną kontrolę nad swoim zwierzakiem i nie pozwalają na wszelkie niesubordynacje; nie nadają się do nauki jazdy konnej, choć oczywiście zdarzają się wyjątki (jak już zostało wspomniane - charakter konia nie zależy od płci!). Wybierając swojego pierwszego konia, warto zdecydować się na klacz czy wałacha - to dużo lepsze i wygodniejsze wyjście, ponieważ w wielu stajniach ogiery mają małą możliwość na codzienne padokowanie, nie wspominając o grupce towarzyszy na pastwisku.
Przy ogierach zawsze warto zachować szczególną ostrożność i rozsądek, szczególnie kiedy prowadzimy go wśród innych koni bądź znajdujemy się na placu z innymi końmi - możemy wówczas poprosić innych jeźdźców o zachowanie dystansu i niezajeżdżanie drogi.