13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Data publikacji: 2021-04-22

 

Na koniach znajdziemy szereg pasożytów, które są uciążliwe zarówno dla samego zwierzaka jak i do zwalczenia - często źródło pochodzenia intruzów jest trudne do ustalenia. Zachowanie prawidłowej higieny w stajni, regularne czyszczenie i dezynfekcja stajni to absolutne minimum w chowie koni, wiele takich chorób bierze się z kiepskich warunków bytowych.

Do najpopularniejszych pasożytów zewnętrznych koni należą:

  • kleszcze: powszechnie występujące w przyrodzie pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby odkleszczowe
  • pchły: ich źródłem może być nowa partia słomy lub siana, obecność kur w otoczeniu koni lub duża rotacja zwierząt w stajni
  • wszy: podobnie jak pchły, zazwyczaj są przenoszone z innych zwierzaków na konie, bardzo trudne do wytępienia
  • świerzbowiec: wyjątkowo uciążliwy pasożyt, wywołuje silny świąd i wyłysienia
  • larwy much, meszek: często gnieżdżą się w uszach lub w nasadzie ogona oraz grzywy

Poza kleszczami, większość objawów zaatakowania przez pasożyty jest podobna: świąd, wyłysienie, gubienie sierść lub włosia,  nasilowe wycieranie ogona bądź ocieranie się o ogrodzenie lub ścianę boksu, ogólny niepokój: potrząsanie głową, nadmierne wachlowanie ogonem, tupanie nogami, poddenerwowanie.

Obecność kleszczy na ciele konia jest niestety bezobjawowa - w przypadku tych pajęczaków ważna jest regularna obserwacja i sprawdzanie konia po pobycie na pastwisku. Sprawdzajmy szczególnie dokładnie takie miejsca jak okolice łokcia, pachwiny, miejsca intymne oraz pęciny (istotne w przypadku koni o obfitym owłosieniu pęcin).

 Wszystkie pasożyty powinny być tępione specjalistycznymi środkami, o której warto zapytać wetynarza - dobierze najlepszy preparat na danego intruza. Warto pamiętać, aby obserwacji poddać wszystkie konie - profilaktycznie przydaje się kąpiel w szamponie odkażającym. Cała stajnia powinna zostać gruntownie wyczyszczona i odkażona, sprzęt powinien być wyprany i zdezynfekowany; w takim przypadku często konie są dodatkowo zarobaczone, dlatego warto podać np. iwermektynę. Wszelkie czynności pielęgnacyjnie wykonujemy w gumowych rękawiczkach, aby ograniczyć roznoszenie pasożytów, które mogą przejść na człowieka czy nasze zwierzaki towarzyszące (psy oraz koty w stajni to częsty widok - one też powinny zostać poddane kąpielom i odkażaniu!).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0