12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Data publikacji: 2021-04-22

 

Na koniach znajdziemy szereg pasożytów, które są uciążliwe zarówno dla samego zwierzaka jak i do zwalczenia - często źródło pochodzenia intruzów jest trudne do ustalenia. Zachowanie prawidłowej higieny w stajni, regularne czyszczenie i dezynfekcja stajni to absolutne minimum w chowie koni, wiele takich chorób bierze się z kiepskich warunków bytowych.

Do najpopularniejszych pasożytów zewnętrznych koni należą:

  • kleszcze: powszechnie występujące w przyrodzie pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby odkleszczowe
  • pchły: ich źródłem może być nowa partia słomy lub siana, obecność kur w otoczeniu koni lub duża rotacja zwierząt w stajni
  • wszy: podobnie jak pchły, zazwyczaj są przenoszone z innych zwierzaków na konie, bardzo trudne do wytępienia
  • świerzbowiec: wyjątkowo uciążliwy pasożyt, wywołuje silny świąd i wyłysienia
  • larwy much, meszek: często gnieżdżą się w uszach lub w nasadzie ogona oraz grzywy

Poza kleszczami, większość objawów zaatakowania przez pasożyty jest podobna: świąd, wyłysienie, gubienie sierść lub włosia,  nasilowe wycieranie ogona bądź ocieranie się o ogrodzenie lub ścianę boksu, ogólny niepokój: potrząsanie głową, nadmierne wachlowanie ogonem, tupanie nogami, poddenerwowanie.

Obecność kleszczy na ciele konia jest niestety bezobjawowa - w przypadku tych pajęczaków ważna jest regularna obserwacja i sprawdzanie konia po pobycie na pastwisku. Sprawdzajmy szczególnie dokładnie takie miejsca jak okolice łokcia, pachwiny, miejsca intymne oraz pęciny (istotne w przypadku koni o obfitym owłosieniu pęcin).

 Wszystkie pasożyty powinny być tępione specjalistycznymi środkami, o której warto zapytać wetynarza - dobierze najlepszy preparat na danego intruza. Warto pamiętać, aby obserwacji poddać wszystkie konie - profilaktycznie przydaje się kąpiel w szamponie odkażającym. Cała stajnia powinna zostać gruntownie wyczyszczona i odkażona, sprzęt powinien być wyprany i zdezynfekowany; w takim przypadku często konie są dodatkowo zarobaczone, dlatego warto podać np. iwermektynę. Wszelkie czynności pielęgnacyjnie wykonujemy w gumowych rękawiczkach, aby ograniczyć roznoszenie pasożytów, które mogą przejść na człowieka czy nasze zwierzaki towarzyszące (psy oraz koty w stajni to częsty widok - one też powinny zostać poddane kąpielom i odkażaniu!).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0