12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Data publikacji: 2021-04-10

 

Ucieczka, unik lub uskoczenie w bok to typowe zachowania koni, z którymi borykają się typowi właściciele koni. Zwierzaki często obawiają się nowych, nieznanych przedmiotów bądź sytuacji, czasem lęk może być wywołany wyjątkowo irracjonalnym zdarzeniem jak np. przewieszenie kurtki przez ogrodzenie hali, stukot kopyt innego konia o twarde podłoże czy bicie dzwonów z pobliskiego kościoła. Aby jazda na koniu była przyjemna i bezpieczna, warto przyzwyczać go do wszelakich zmian otoczenia oraz różnych bodźców.

Praca z koniem z ziemi, spacery w ręce oraz pokazywanie koniowi różnych "straszaków" jest doskonałym sposobem na budowanie pewności siebie oraz poprawę odwagi u naszego zwierzaka; to dobre rozwiązanie, kiedy z różnych powodów nie możemy użytkować konia pod siodłem (kontuzja nasza lub konia, złe warunki atmosferyczne, zamarznięte czy błotniste podłoże itp). Warto pamiętać, iż w ten sposób możemy pracować nawet z końmi młodymi i niezajeżdzonymi - z pewnością przełoży się to na późniejszą pracę wierzchową.

Jeśli Wasz koń jest wyjątkowo płochliwy, dobrze jest regularnie pracować z nim z ziemi, dla pewności ubierajmy ogłowie z dopiętą lonżą - pozwoli to na lepszą kontrolę w razie uskoku w bok czy próby ucieczki. W początkowym etapie możemy po prostu ograniczyć się do pokazywania zwierzakowi różnych "strasznych" przedmiotów:

  • donica z kwiatami
  • kurtka, derka niedbale rzucona na ogrodzenie lub krzesło
  • derka przewieszona przez przeszkodę
  • rozłożony parasol
  • plandeka, banner na ogrodzeniu
  • taczki, stojący traktor
  • rower

Zachęćmy konia do podejścia do tych przedmiotów, powoli i bez presji - niech zwierzak ma szansę na ocenę sytuacji, chociażby z odległości kilku metrów. Przydaje się marchewka na zachętę, a także do nagradzania kilku kroków w kierunku danego bodźca; pamiętajcie także o użyciu głosu, który ma spory wpływ na zachowanie zwierzaka. Pozwólmy koniowi na spokojne obwąchanie przedmiotu, jeśli uda nam się do niego zbliżyć - niektóre konie potrzebują kilku sesji takiej pracy, aby oswoić się ze straszakami. Nigdy nie wpychajmy konia na siłę czy przy użyciu bata itp. w kierunku bodźca, aby nie kojarzył go negatywnie.

Wiele koni reaguje impulsywnie i płochliwie, kiedy mają nadmiar energii - warto przeanalizować codzienne żywienie konia, szczególnie nadmiar owsa w diecie powoduje nadmierną ekscytację i pobudzenie.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0