12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Data publikacji: 2021-04-10

 

Ucieczka, unik lub uskoczenie w bok to typowe zachowania koni, z którymi borykają się typowi właściciele koni. Zwierzaki często obawiają się nowych, nieznanych przedmiotów bądź sytuacji, czasem lęk może być wywołany wyjątkowo irracjonalnym zdarzeniem jak np. przewieszenie kurtki przez ogrodzenie hali, stukot kopyt innego konia o twarde podłoże czy bicie dzwonów z pobliskiego kościoła. Aby jazda na koniu była przyjemna i bezpieczna, warto przyzwyczać go do wszelakich zmian otoczenia oraz różnych bodźców.

Praca z koniem z ziemi, spacery w ręce oraz pokazywanie koniowi różnych "straszaków" jest doskonałym sposobem na budowanie pewności siebie oraz poprawę odwagi u naszego zwierzaka; to dobre rozwiązanie, kiedy z różnych powodów nie możemy użytkować konia pod siodłem (kontuzja nasza lub konia, złe warunki atmosferyczne, zamarznięte czy błotniste podłoże itp). Warto pamiętać, iż w ten sposób możemy pracować nawet z końmi młodymi i niezajeżdzonymi - z pewnością przełoży się to na późniejszą pracę wierzchową.

Jeśli Wasz koń jest wyjątkowo płochliwy, dobrze jest regularnie pracować z nim z ziemi, dla pewności ubierajmy ogłowie z dopiętą lonżą - pozwoli to na lepszą kontrolę w razie uskoku w bok czy próby ucieczki. W początkowym etapie możemy po prostu ograniczyć się do pokazywania zwierzakowi różnych "strasznych" przedmiotów:

  • donica z kwiatami
  • kurtka, derka niedbale rzucona na ogrodzenie lub krzesło
  • derka przewieszona przez przeszkodę
  • rozłożony parasol
  • plandeka, banner na ogrodzeniu
  • taczki, stojący traktor
  • rower

Zachęćmy konia do podejścia do tych przedmiotów, powoli i bez presji - niech zwierzak ma szansę na ocenę sytuacji, chociażby z odległości kilku metrów. Przydaje się marchewka na zachętę, a także do nagradzania kilku kroków w kierunku danego bodźca; pamiętajcie także o użyciu głosu, który ma spory wpływ na zachowanie zwierzaka. Pozwólmy koniowi na spokojne obwąchanie przedmiotu, jeśli uda nam się do niego zbliżyć - niektóre konie potrzebują kilku sesji takiej pracy, aby oswoić się ze straszakami. Nigdy nie wpychajmy konia na siłę czy przy użyciu bata itp. w kierunku bodźca, aby nie kojarzył go negatywnie.

Wiele koni reaguje impulsywnie i płochliwie, kiedy mają nadmiar energii - warto przeanalizować codzienne żywienie konia, szczególnie nadmiar owsa w diecie powoduje nadmierną ekscytację i pobudzenie.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0