12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Data publikacji: 2021-04-10

 

Ucieczka, unik lub uskoczenie w bok to typowe zachowania koni, z którymi borykają się typowi właściciele koni. Zwierzaki często obawiają się nowych, nieznanych przedmiotów bądź sytuacji, czasem lęk może być wywołany wyjątkowo irracjonalnym zdarzeniem jak np. przewieszenie kurtki przez ogrodzenie hali, stukot kopyt innego konia o twarde podłoże czy bicie dzwonów z pobliskiego kościoła. Aby jazda na koniu była przyjemna i bezpieczna, warto przyzwyczać go do wszelakich zmian otoczenia oraz różnych bodźców.

Praca z koniem z ziemi, spacery w ręce oraz pokazywanie koniowi różnych "straszaków" jest doskonałym sposobem na budowanie pewności siebie oraz poprawę odwagi u naszego zwierzaka; to dobre rozwiązanie, kiedy z różnych powodów nie możemy użytkować konia pod siodłem (kontuzja nasza lub konia, złe warunki atmosferyczne, zamarznięte czy błotniste podłoże itp). Warto pamiętać, iż w ten sposób możemy pracować nawet z końmi młodymi i niezajeżdzonymi - z pewnością przełoży się to na późniejszą pracę wierzchową.

Jeśli Wasz koń jest wyjątkowo płochliwy, dobrze jest regularnie pracować z nim z ziemi, dla pewności ubierajmy ogłowie z dopiętą lonżą - pozwoli to na lepszą kontrolę w razie uskoku w bok czy próby ucieczki. W początkowym etapie możemy po prostu ograniczyć się do pokazywania zwierzakowi różnych "strasznych" przedmiotów:

  • donica z kwiatami
  • kurtka, derka niedbale rzucona na ogrodzenie lub krzesło
  • derka przewieszona przez przeszkodę
  • rozłożony parasol
  • plandeka, banner na ogrodzeniu
  • taczki, stojący traktor
  • rower

Zachęćmy konia do podejścia do tych przedmiotów, powoli i bez presji - niech zwierzak ma szansę na ocenę sytuacji, chociażby z odległości kilku metrów. Przydaje się marchewka na zachętę, a także do nagradzania kilku kroków w kierunku danego bodźca; pamiętajcie także o użyciu głosu, który ma spory wpływ na zachowanie zwierzaka. Pozwólmy koniowi na spokojne obwąchanie przedmiotu, jeśli uda nam się do niego zbliżyć - niektóre konie potrzebują kilku sesji takiej pracy, aby oswoić się ze straszakami. Nigdy nie wpychajmy konia na siłę czy przy użyciu bata itp. w kierunku bodźca, aby nie kojarzył go negatywnie.

Wiele koni reaguje impulsywnie i płochliwie, kiedy mają nadmiar energii - warto przeanalizować codzienne żywienie konia, szczególnie nadmiar owsa w diecie powoduje nadmierną ekscytację i pobudzenie.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0