Dostęp do świeżej i czystej wody to absolutne minimum i podstawa utrzymania wszystkich zwierząt - nie ma tutaj wyjątków. Bez wody konie przeżywają zaledwie kilka dni, niedobór wody jest bardzo groźny dla całego organizmu - w szybkim czasie uszkodzeniu ulegają najważniejsze organy, zaburzona perystaltyka jelit może doprowadzić do śmiertelnej kolki. Warto pamiętać, iż ilości wody pobierane przez konie są kwestią indywidualną, ale przyjmuje się średnie wartości rzędu 15-20 litrów wody dziennie dla konia o wadze 500kg. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciężarne i karmiące klacze, które powinny spożywać dużą ilość wody aby zapewnić prawidłowy rozwój źrebięcia oraz utrzymać proces laktacji.
W boksach konie zazwyczaj mają automatyczne poidła, które są wygodną formą pojenia zwierząt; pozwalają na dostosowanie ilości pobieranej wody przez każdego konia. Ich największym minusem jest brak kontroli nad ilością pobieranej wody, dlatego niektórzy nadal poją konie przy pomocy wiaderek - z kolei takie rozwiązanie niesie ze sobą konieczność stałej podaży wody do boksów. Wiele koni rozchlapuje lub wylewa wodę z wiaderek, przez co znacznie zanieczyszcza ściółkę, pamiętajmy także o ryzyku wsadzenia nogi do wiaderka.
Wiele koni niechętnie pobiera wodę, z uwagi na smak bądź zanieczyszczenie poidła - warto regularnie czyścić i sprawdzać jego działanie. Możemy także dodawać elektrolity do wody, dzięki czemu będzie bardziej smakowita a dodatkowo efektywnie nawodni naszego zwierzaka - to konieczny dodatek w okresie letnim, ponieważ przez pot kon traci dużo wody i soli mineralnych.
W trakcie pobytu na padoku czy pastwisku także należy zapewnić dostęp do czystej wody: mogą to być stare wanny, plastikowe kasty bądź naturalne zbiorniki wodne z wygodnym i bezpiecznym zejściem dla koni. Na mniejszych kwaterkach wystarczą duże wiadra czy pojemniki, regularne czyszczone i uzupełniane świeżą wodą.
Konie w trakcie pobytu na trawie także pobierają z nią dużo wody, dlatego relatywnie spożycie wody w sezonie pastwiskowym może być na takim samym poziomie jak w zimie; także podawanie meszu czy innych pasz na mokro jest dobrym sposobem na większą podaż wody.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17