12,853 pytań - 21,293 odpowiedzi - 942 komentarzy

Żywienie: Woda w diecie koni

Data publikacji: 2021-02-21

 

Dostęp do świeżej i czystej wody to absolutne minimum i podstawa utrzymania wszystkich zwierząt - nie ma tutaj wyjątków. Bez wody konie przeżywają zaledwie kilka dni, niedobór wody jest bardzo groźny dla całego organizmu - w szybkim czasie uszkodzeniu ulegają najważniejsze organy, zaburzona perystaltyka jelit może doprowadzić do śmiertelnej kolki. Warto pamiętać, iż ilości wody pobierane przez konie są kwestią indywidualną, ale przyjmuje się średnie wartości rzędu 15-20 litrów wody dziennie dla konia o wadze 500kg. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciężarne i karmiące klacze, które powinny spożywać dużą ilość wody aby zapewnić prawidłowy rozwój źrebięcia oraz utrzymać proces laktacji.

W boksach konie zazwyczaj mają automatyczne poidła, które są wygodną formą pojenia zwierząt; pozwalają na dostosowanie ilości pobieranej wody przez każdego konia. Ich największym minusem jest brak kontroli nad ilością pobieranej wody, dlatego niektórzy nadal poją konie przy pomocy wiaderek - z kolei takie rozwiązanie niesie ze sobą konieczność stałej podaży wody do boksów. Wiele koni rozchlapuje lub wylewa wodę z wiaderek, przez co znacznie zanieczyszcza ściółkę, pamiętajmy także o ryzyku wsadzenia nogi do wiaderka.

Wiele koni niechętnie pobiera wodę, z uwagi na smak bądź zanieczyszczenie poidła - warto regularnie czyścić i sprawdzać jego działanie. Możemy także dodawać elektrolity do wody, dzięki czemu będzie bardziej smakowita a dodatkowo efektywnie nawodni naszego zwierzaka - to konieczny dodatek w okresie letnim, ponieważ przez pot kon traci dużo wody i soli mineralnych.

W trakcie pobytu na padoku czy pastwisku także należy zapewnić dostęp do czystej wody: mogą to być stare wanny, plastikowe kasty bądź naturalne zbiorniki wodne z wygodnym i bezpiecznym zejściem dla koni. Na mniejszych kwaterkach wystarczą duże wiadra czy pojemniki, regularne czyszczone i uzupełniane świeżą wodą.

Konie w trakcie pobytu na trawie także pobierają z nią dużo wody, dlatego relatywnie spożycie wody w sezonie pastwiskowym może być na takim samym poziomie jak w zimie; także podawanie meszu czy innych pasz na mokro jest dobrym sposobem na większą podaż wody.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Zioła wspomagające trawienie

Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.

2021-02-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.

2020-12-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.

2020-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0