12,813 pytań - 14,641 odpowiedzi - 829 komentarzy

Weterynarze: Nakostniaki

Data publikacji: 2017-07-11

 

 Nakostniaki to zgrubienie kostne, które tworzy się zazwyczaj na przednich nogach konia. W początkowym stadium w takim miejscu możemy wyczuć miękka gulkę o podwyższonej ciepłocie, która jest bolesna i może powodować kulawiznę; w kolejnym etapie dochodzi do stwardnienia takiego wytworu, jest on wtedy dużo bardziej widoczny ale i mniej bolesny.

Do głównych przyczyn powstawania nakostniaków należą:

- wszelkiego rodzaju urazy mechanicznie: kopnięcie przez innego konia, stłuczenie kończyny

- wady postawy oraz wady budowy

- przeciążenia w treningu, brak odpowiedniej ilości odpoczynku, brak prawidłowej regneracji potreningowej

- nieodpowiednie podłoże, na którym pracuje koń

W pierwszym etapie powstawania nakostniaka, kiedy zmiana jest jeszcze miękka, leczenie bazuje na podawaniu środków przeciwzapalnych oraz intensywnym chłodzeniu nogi - polewanie zimna nogą, stosowanie wcierek lub glinek o działaniu chłodzącym. Koń powinien być wyłączony zarówno z pracy pod siodłem jak i na lonży, czasem dla bezpieczeństwa organicza sie także czas swobodnego ruchu na pastwisku, czasami lepiej zrezygnować z padokowania przez dwa tygodnie i szybciej wyleczyć nogę niż dopuścić do poważniejszego uraz - o całym procesie leczenia decyduje weterynarz.

Jeśli nie zareagujemy w porę, to zmiana zacznie kostnieć - jeśli nie uciskała na sąsiadujące ścięgna lub wiezadła, to istnieje spora szansa, że taki nakostniak będzie nieaktywny i pozostanie jedynie wadą estetyczną. Czasami ze względu na umiejscowienie nakostniaka zaleca się przeprowadzenie operacji usunięcia takiej zmiany - takie zabiegi przeprowadza sie oczywiście tylko w specjalistycznej klinice.

Co robic, aby nie dopuścić do powstania nakostniaków ?
- dbamy o odpowiednią pielęgnacje nóg naszego konia, po cięższych treningach stosujemy zimne okłady

- wszelkie wady postawy czy budowy konsultujemy z weterynarzem oraz dobrym kowalem, takie konie często wymagają specjalistycznego, ortopedycznego kucia aby zniwelować asymetrie

- niepokojące zmiany, bolesności i gulki na nogach konia pilnie konsultujemy z weterynarzem, czasem lepiej coś sprawdzić dwa razy niż raz przeoczyć nieduży uraz :)

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0