Nakostniaki to zgrubienie kostne, które tworzy się zazwyczaj na przednich nogach konia. W początkowym stadium w takim miejscu możemy wyczuć miękka gulkę o podwyższonej ciepłocie, która jest bolesna i może powodować kulawiznę; w kolejnym etapie dochodzi do stwardnienia takiego wytworu, jest on wtedy dużo bardziej widoczny ale i mniej bolesny.
Do głównych przyczyn powstawania nakostniaków należą:
- wszelkiego rodzaju urazy mechanicznie: kopnięcie przez innego konia, stłuczenie kończyny
- wady postawy oraz wady budowy
- przeciążenia w treningu, brak odpowiedniej ilości odpoczynku, brak prawidłowej regneracji potreningowej
- nieodpowiednie podłoże, na którym pracuje koń
W pierwszym etapie powstawania nakostniaka, kiedy zmiana jest jeszcze miękka, leczenie bazuje na podawaniu środków przeciwzapalnych oraz intensywnym chłodzeniu nogi - polewanie zimna nogą, stosowanie wcierek lub glinek o działaniu chłodzącym. Koń powinien być wyłączony zarówno z pracy pod siodłem jak i na lonży, czasem dla bezpieczeństwa organicza sie także czas swobodnego ruchu na pastwisku, czasami lepiej zrezygnować z padokowania przez dwa tygodnie i szybciej wyleczyć nogę niż dopuścić do poważniejszego uraz - o całym procesie leczenia decyduje weterynarz.
Jeśli nie zareagujemy w porę, to zmiana zacznie kostnieć - jeśli nie uciskała na sąsiadujące ścięgna lub wiezadła, to istnieje spora szansa, że taki nakostniak będzie nieaktywny i pozostanie jedynie wadą estetyczną. Czasami ze względu na umiejscowienie nakostniaka zaleca się przeprowadzenie operacji usunięcia takiej zmiany - takie zabiegi przeprowadza sie oczywiście tylko w specjalistycznej klinice.
Co robic, aby nie dopuścić do powstania nakostniaków ?
- dbamy o odpowiednią pielęgnacje nóg naszego konia, po cięższych treningach stosujemy zimne okłady
- wszelkie wady postawy czy budowy konsultujemy z weterynarzem oraz dobrym kowalem, takie konie często wymagają specjalistycznego, ortopedycznego kucia aby zniwelować asymetrie
- niepokojące zmiany, bolesności i gulki na nogach konia pilnie konsultujemy z weterynarzem, czasem lepiej coś sprawdzić dwa razy niż raz przeoczyć nieduży uraz :)
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18