12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Weterynarze: Nakostniaki

Data publikacji: 2017-07-11

 

fot. www.keyassets.timeincuk.net

 

 Nakostniaki to zgrubienie kostne, które tworzy się zazwyczaj na przednich nogach konia. W początkowym stadium w takim miejscu możemy wyczuć miękka gulkę o podwyższonej ciepłocie, która jest bolesna i może powodować kulawiznę; w kolejnym etapie dochodzi do stwardnienia takiego wytworu, jest on wtedy dużo bardziej widoczny ale i mniej bolesny.

Do głównych przyczyn powstawania nakostniaków należą:

- wszelkiego rodzaju urazy mechanicznie: kopnięcie przez innego konia, stłuczenie kończyny

- wady postawy oraz wady budowy

- przeciążenia w treningu, brak odpowiedniej ilości odpoczynku, brak prawidłowej regneracji potreningowej

- nieodpowiednie podłoże, na którym pracuje koń

W pierwszym etapie powstawania nakostniaka, kiedy zmiana jest jeszcze miękka, leczenie bazuje na podawaniu środków przeciwzapalnych oraz intensywnym chłodzeniu nogi - polewanie zimna nogą, stosowanie wcierek lub glinek o działaniu chłodzącym. Koń powinien być wyłączony zarówno z pracy pod siodłem jak i na lonży, czasem dla bezpieczeństwa organicza sie także czas swobodnego ruchu na pastwisku, czasami lepiej zrezygnować z padokowania przez dwa tygodnie i szybciej wyleczyć nogę niż dopuścić do poważniejszego uraz - o całym procesie leczenia decyduje weterynarz.

Jeśli nie zareagujemy w porę, to zmiana zacznie kostnieć - jeśli nie uciskała na sąsiadujące ścięgna lub wiezadła, to istnieje spora szansa, że taki nakostniak będzie nieaktywny i pozostanie jedynie wadą estetyczną. Czasami ze względu na umiejscowienie nakostniaka zaleca się przeprowadzenie operacji usunięcia takiej zmiany - takie zabiegi przeprowadza sie oczywiście tylko w specjalistycznej klinice.

Co robic, aby nie dopuścić do powstania nakostniaków ?
- dbamy o odpowiednią pielęgnacje nóg naszego konia, po cięższych treningach stosujemy zimne okłady

- wszelkie wady postawy czy budowy konsultujemy z weterynarzem oraz dobrym kowalem, takie konie często wymagają specjalistycznego, ortopedycznego kucia aby zniwelować asymetrie

- niepokojące zmiany, bolesności i gulki na nogach konia pilnie konsultujemy z weterynarzem, czasem lepiej coś sprawdzić dwa razy niż raz przeoczyć nieduży uraz :)

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0