Trawienie pokarmu zaczyna się już w pysku konia, gdzie dochodzi do żucia jedzenia i rozpuszczaniu go za pomocą śliny - enzymy w niej zawarte zapoczątkowują proces trawienny. W kolejnym etapie wstępnie rozdrobniony pokarm trafia do żołądka, gdzie przy pomocy kwasu żołądkowego i enzymów dochodzi do dalszego rozpadu jedzenia; warto pamiętać, iż koński żołądek ma stosunkowo niewielką pojemność, dlatego także ważne jest stałe podawanie np.paszy objętościowej. Warto także rozsądnie podawać wszelkie pasze treściwe, aby nie dopuścić do zatkania przełyku (zdarza się u koni jedzących łapczywie!), a w najgorszym wypadku - do kolki; dzienną dawke najlepiej podzielić na trzy posiłki.
W jelitach zachodzi główny proces trawienny i eliminacja niestrawionych resztek, dlatego ten odcinek układu pokarmowego jest nadłuższy: jelita cienkie potrafią osiągać nawet do 20m, a jelito grube do 10metrów.
Na rynku suplementów i dodatków paszowych znajdziemy kilka produktów, które mają za zadanie wsparcie prawidłowego procesu trawiennego. W ich składzie znajdziemy takie zioła jak:
Doskonale sprawdzają się także preparaty probiotyczne, które przywracają prawidłową mikroflorę jelitową; warto włączyć takie dodatki w sytuacjach stresowych, przy zmianie paszy czy w trakcie leczenia. Bakterie probiotyczne wspierają układ odpornościowy oraz zapewniają prawidłowe przyswajanie wszelkich składników odżywczych.
Podając zioła, zawsze obserwujemy naszego zwierzaka, czy chętnie przyjmuje pokarm i czy nie występują żadne niepożądane reakcje; w przypadku preparatów ziołowych, potrzebujemy dłuższego okresu podawania aby zauważyć poprawę stanu zdrowia.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17