12,888 pytań - 46,140 odpowiedzi - 976 komentarzy

Żywienie: Zioła wspomagające trawienie

Data publikacji: 2021-02-15

 

Trawienie pokarmu zaczyna się już w pysku konia, gdzie dochodzi do żucia jedzenia i rozpuszczaniu go za pomocą śliny - enzymy w niej zawarte zapoczątkowują proces trawienny. W kolejnym etapie wstępnie rozdrobniony pokarm trafia do żołądka, gdzie przy pomocy kwasu żołądkowego i enzymów dochodzi do dalszego rozpadu jedzenia; warto pamiętać, iż koński żołądek ma stosunkowo niewielką pojemność, dlatego także ważne jest stałe podawanie np.paszy objętościowej. Warto także rozsądnie podawać wszelkie pasze treściwe, aby nie dopuścić do zatkania przełyku (zdarza się u koni jedzących łapczywie!), a w najgorszym wypadku - do kolki; dzienną dawke najlepiej podzielić na trzy posiłki.

W jelitach zachodzi główny proces trawienny i eliminacja niestrawionych resztek, dlatego ten odcinek układu pokarmowego jest nadłuższy: jelita cienkie potrafią osiągać nawet do 20m, a jelito grube do 10metrów. 

Na rynku suplementów i dodatków paszowych znajdziemy kilka produktów, które mają za zadanie wsparcie prawidłowego procesu trawiennego. W ich składzie znajdziemy takie zioła jak:

 • liść brzozy
 • liść lipy: działanie lekko przeciwzapalne, osłaniające
 • liść babki lancetowanej: działanie ochraniające
 • liść maliny: działanie lekko przeciwzapalne
 • liść mięty: powszechnie znane zioło wspomagające trawienie
 • koper
 • anyż: świetnie reguluje trawienie, ale z uwagi na mocny i specyficzny smak nie zawsze jest chętnie przyjmowany przez konie
 • kminek: podobnie jak anyż, ma silny i ostry smak
 • tymianek: działanie osłaniające żołądek
 • szałwia: działanie osłaniające żołądek, dodatkowo przyspiesza trawienie i hamuje biegunkę; nie wolno podawać żrebnym klaczom oraz klaczom odchowującym źrebię, ponieważ ma wpływ na układ hormonalny i wstrzymuje produkcję mleka
 • rumianek: popularne zioło o działaniu lekko uspokajającym i protrawiennym

Doskonale sprawdzają się także preparaty probiotyczne, które przywracają prawidłową mikroflorę jelitową; warto włączyć takie dodatki w sytuacjach stresowych, przy zmianie paszy czy w trakcie leczenia. Bakterie probiotyczne wspierają układ odpornościowy oraz zapewniają prawidłowe przyswajanie wszelkich składników odżywczych.

Podając zioła, zawsze obserwujemy naszego zwierzaka, czy chętnie przyjmuje pokarm i czy nie występują żadne niepożądane reakcje; w przypadku preparatów ziołowych, potrzebujemy dłuższego okresu podawania aby zauważyć poprawę stanu zdrowia.

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0