12,852 pytań - 21,037 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Konie ardeńskie

Data publikacji: 2021-02-09

 

Konie rasy ardeńskiej powstały na terenie Francji oraz Belgii - ich początki są datowane na XVIII i XIX wiek, co czyni je dość starą rasą. Jak wszystkie konie zimnokrwiste, były użytkowane jako zwierzęta robocze - pracowały w polu, przy zrywce drewna oraz jako środek transportu. W Polsce są dość popularną rasą koni od wielu lat, cenioną przez hodowców z uwagi na łagodny charakter oraz pożądany wzorzec ruchu i budowę.

Do cech charakterystycznych koni ardeńską należą:

  • kompaktowa, proporcjonalna budowa ciała wpisana w kwadrat
  • silny i mocny zad, rozłupany
  • szerokie i mocne kopyta, o twardym rogu
  • dobrze osadzona, umięśniona szyja
  • proporcjonalne, dobrze skątowane kończyny
  • dopuszczalne maści: skarogniada, gniada, gniadodereszowata, dereszowata, siwa, kasztanowata
  • wzrost w przedziale 155-165cm w kłębie (raczej spotyka się niższe osobniki)
  • ruch powinien być energiczny i elastyczny, pozwalający na sprawne przemieszczanie się

Konie ardeńskie są bardzo silne, a przy tym spokojne i opanowane - dlatego przez wieki były cenionymi towarzyszami ludzi w pracy i w trakcie podróży. Chętnie współpracują z człowiekiem, na ogół nie przejawiają żadnych agresywnych zachowań - ich łagodny charakter jest niewątpliwą zaletą np. w trakcie hipoterapii.

Konie tej rasy są także wykorzystywane w tradycyjnych gospodarstwach przy typowych pracach polowych, także w gospodarstwach ekologicznych; spotkamy je także przy pracy w leśnictwie, gdzie używanie maszyn jest trudne bądź niemożliwe (zazwyczaj z uwagi na nachylenie terenu lub rodzaj podłoża). Ardeny to także cenione konie zaprzęgowe, z powodzeniem używane w różnych bryczkach turystycznych na terenie całego kraju; konie zimnokrwiste znacznie lepiej sprawdzają się w zaprzęgach niż konie gorącokrwiste, nawet jeśli są mocniej zbudowane. Ich zaletą jest także wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne (dobrze radzą sobie nawet w wolnowybiegowym chowie), bardzo dobre przyswajanie paszy i na ogół dobre zdrowie.

comments powered by Disqus
Fotografia

Fotografia: Jak zrobić dobre zdjęcie ?

Miłośnicy koni najwięcej zdjęć robią oczywiście swoim zwierzakom - nie zawsze jest to proste, zwłaszcza kiedy nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem. Przedstawimy Wam kilka porad, jak zrobić ładne i estetyczne zdjęcie!

2017-02-04

Czytaj » 0