12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Data publikacji: 2021-02-06

 

Pierwsze ruje u klaczy możemy zaobserwować już u bardzo młodych, dwuletnich osobników; początkowo są one nieregularne i niekoniecznie płodne. U zdrowych, dorosłych klaczy ruja pojawia się mniej więcej co 21 dni, ale możliwe są tutaj kilkudniowe odchylenia; u kuców ten okres może być wydłużony. Wraz z pojawiającymi sie dłuższymi i słonecznymi dniami, ruje stają się częstsze; długość dnia indukuje wejście klaczy w płodny okres. Właściciele klaczy często odczuwają uciążliwe objawy rui u swoich klaczy właśnie w okresie wiosenno-letnim, szczególnie gdy klacz jest karmiona dobrej jakości paszą i ma do dyspozycji trawiaste pastwisko z nieograniczoną ilością paszy objętościowej.

Do typowych zachowań klaczy będącej w rui należą:

  • kopanie, podgryzanie, szereg niesubordynacji
  • odkopywanie na dotyk przykładanej łydki czy dotyk bata
  • wierzganie 
  • brak chęci współpracy z człowiekiem
  • zmniejszona zdolność koncentracji
  • niechęć do dotyku czy czyszczenia brzucha, słabizny, zadu
  • gwałtowna zmiana temperamentu: ospałość i apatia lub nadpobudliwość
  • problemy trawienne: biegunki, rozwolnienia

Niestety nie ma skutecznego środka hamującego objawy rui u klaczy poza hormonalnymi zastrzykami, podawanymi przez lekarza weterynarii (często stosowane przez zawodników mających do dyspozycji klacze sportowe, które muszą być w najlepszej dyspozycji np. przed ważnymi zawodami). Warto przede wszystkim pamiętać, że klacz w tym okresie może się czuć po prostu gorzej i trzeba dostosować swoje wymagania do aktualnej dyspozycji - dobro konia jest zawsze na pierwszym miejscu! Wiele koni ma w tym czasie napięty i obolały brzuch, tkliwe okolice słabizn - ciężka praca jest szczególnie dużym dyskomfortem dla nich.

Na rynku suplementów i pasz dla koni znajdziemy kilka specyfików, które łagodzą uciążliwe zmiany nastroju; szczególnie dobrze działa zioło zwane niepokalankiem, które świetnie reguluje poziom hormonów w sposób naturalny. Dodatkowo sprawdza się magnez z tryptofanem plus witaminy z grupy B - całość ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. W czasie rui warto zmniejszyć ilość podawanej paszy treściwej, szczególnie gdy nasza klacz zmaga się z nadpobudliwością w tym okresie. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0