12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Data publikacji: 2021-02-06

 

Pierwsze ruje u klaczy możemy zaobserwować już u bardzo młodych, dwuletnich osobników; początkowo są one nieregularne i niekoniecznie płodne. U zdrowych, dorosłych klaczy ruja pojawia się mniej więcej co 21 dni, ale możliwe są tutaj kilkudniowe odchylenia; u kuców ten okres może być wydłużony. Wraz z pojawiającymi sie dłuższymi i słonecznymi dniami, ruje stają się częstsze; długość dnia indukuje wejście klaczy w płodny okres. Właściciele klaczy często odczuwają uciążliwe objawy rui u swoich klaczy właśnie w okresie wiosenno-letnim, szczególnie gdy klacz jest karmiona dobrej jakości paszą i ma do dyspozycji trawiaste pastwisko z nieograniczoną ilością paszy objętościowej.

Do typowych zachowań klaczy będącej w rui należą:

  • kopanie, podgryzanie, szereg niesubordynacji
  • odkopywanie na dotyk przykładanej łydki czy dotyk bata
  • wierzganie 
  • brak chęci współpracy z człowiekiem
  • zmniejszona zdolność koncentracji
  • niechęć do dotyku czy czyszczenia brzucha, słabizny, zadu
  • gwałtowna zmiana temperamentu: ospałość i apatia lub nadpobudliwość
  • problemy trawienne: biegunki, rozwolnienia

Niestety nie ma skutecznego środka hamującego objawy rui u klaczy poza hormonalnymi zastrzykami, podawanymi przez lekarza weterynarii (często stosowane przez zawodników mających do dyspozycji klacze sportowe, które muszą być w najlepszej dyspozycji np. przed ważnymi zawodami). Warto przede wszystkim pamiętać, że klacz w tym okresie może się czuć po prostu gorzej i trzeba dostosować swoje wymagania do aktualnej dyspozycji - dobro konia jest zawsze na pierwszym miejscu! Wiele koni ma w tym czasie napięty i obolały brzuch, tkliwe okolice słabizn - ciężka praca jest szczególnie dużym dyskomfortem dla nich.

Na rynku suplementów i pasz dla koni znajdziemy kilka specyfików, które łagodzą uciążliwe zmiany nastroju; szczególnie dobrze działa zioło zwane niepokalankiem, które świetnie reguluje poziom hormonów w sposób naturalny. Dodatkowo sprawdza się magnez z tryptofanem plus witaminy z grupy B - całość ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. W czasie rui warto zmniejszyć ilość podawanej paszy treściwej, szczególnie gdy nasza klacz zmaga się z nadpobudliwością w tym okresie. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0