12,856 pytań - 22,083 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Data publikacji: 2021-02-06

 

Pierwsze ruje u klaczy możemy zaobserwować już u bardzo młodych, dwuletnich osobników; początkowo są one nieregularne i niekoniecznie płodne. U zdrowych, dorosłych klaczy ruja pojawia się mniej więcej co 21 dni, ale możliwe są tutaj kilkudniowe odchylenia; u kuców ten okres może być wydłużony. Wraz z pojawiającymi sie dłuższymi i słonecznymi dniami, ruje stają się częstsze; długość dnia indukuje wejście klaczy w płodny okres. Właściciele klaczy często odczuwają uciążliwe objawy rui u swoich klaczy właśnie w okresie wiosenno-letnim, szczególnie gdy klacz jest karmiona dobrej jakości paszą i ma do dyspozycji trawiaste pastwisko z nieograniczoną ilością paszy objętościowej.

Do typowych zachowań klaczy będącej w rui należą:

  • kopanie, podgryzanie, szereg niesubordynacji
  • odkopywanie na dotyk przykładanej łydki czy dotyk bata
  • wierzganie 
  • brak chęci współpracy z człowiekiem
  • zmniejszona zdolność koncentracji
  • niechęć do dotyku czy czyszczenia brzucha, słabizny, zadu
  • gwałtowna zmiana temperamentu: ospałość i apatia lub nadpobudliwość
  • problemy trawienne: biegunki, rozwolnienia

Niestety nie ma skutecznego środka hamującego objawy rui u klaczy poza hormonalnymi zastrzykami, podawanymi przez lekarza weterynarii (często stosowane przez zawodników mających do dyspozycji klacze sportowe, które muszą być w najlepszej dyspozycji np. przed ważnymi zawodami). Warto przede wszystkim pamiętać, że klacz w tym okresie może się czuć po prostu gorzej i trzeba dostosować swoje wymagania do aktualnej dyspozycji - dobro konia jest zawsze na pierwszym miejscu! Wiele koni ma w tym czasie napięty i obolały brzuch, tkliwe okolice słabizn - ciężka praca jest szczególnie dużym dyskomfortem dla nich.

Na rynku suplementów i pasz dla koni znajdziemy kilka specyfików, które łagodzą uciążliwe zmiany nastroju; szczególnie dobrze działa zioło zwane niepokalankiem, które świetnie reguluje poziom hormonów w sposób naturalny. Dodatkowo sprawdza się magnez z tryptofanem plus witaminy z grupy B - całość ma pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego. W czasie rui warto zmniejszyć ilość podawanej paszy treściwej, szczególnie gdy nasza klacz zmaga się z nadpobudliwością w tym okresie. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0