12,880 pytań - 36,995 odpowiedzi - 971 komentarzy

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Data publikacji: 2021-01-28

 

Jazda konna bazuje na działaniu łydki i całego dosiadu jeźdźca, udział wody powinien byc zredukowany do minimum - analogią może być prowadzenie samochodu, gdzie najczęściej używamy pedału gazu i sprzęgła, a najrzadziej hamulca :) łydki powinny mieć stały kontakt z bokami konia, a nasz ciężar ciała powinien równo i stabilnie opierać się na grzbiecie zwierzaka. Stały i lekki kontakt z pyskiem za pomocą wodzy to podstawa, podobnie jak prawidłowa reakcja na wszystkie pomoce i sygnały: nacisk łydki ma działanie aktywizujące, przesuwające lub ograniczające, dlatego to właśnie na ten nacisk koń powinien reagować błyskawicznie.

Brak reakcji na nacisk łydek ma właściwie jedno główne źródło - konie po prostu są niejako znieczulone: ilość początkujacych adeptów w szkółkach jeździeckich, brak równowagi podczas jazdy, zbyt mocne lub zbyt słabe działanie łydek, notoryczne podkopywanie itp sprawia, że konie przestają reagować. Pamiętajcie, że konie czują muchę siedzącą na grzbiecie, więc doskonale czują dotyk Waszych łydek na bokach; dlatego od samego początku szkolenia zwierzaka należy zwracać uwagę, aby reagował bez ociagania i prawidłowo: na zasadzie akcja = reakcja. 

Aby poprawnie wyszkolić konia, należy posiadać odpowiednie umiejetności - dlatego proces zajeżdżania powinien być prowadzony tylko przez specjalistów! Wdrożenie poprawnych nawyków trwa krócej i jest bardziej efektywne niż korekta koni, które były źle jeżdżone i np. nie reagują na nacisk łydek.

Jeżeli macie problem z respektowaniem łydek przez Waszego zwierzaka, absolutnie nie należy kopać ani karać konia! Lepiej użyć długiego bata ujeżdżeniowego wraz z naciskiem łydki, aby wzmocnić sygnał - jeśli koń zareaguje poprawnie, sowicie nagradzamy i poklepujemy. Takie ćwiczenie wykonujemy kilkukrotnie, ponadto pilnujemy aby każde przejście/zatrzymanie/ruszenie w przód/cofnięcie itp było wykonywane od razu przez konia, a nie dopiero po kilku sekundach. Pamiętajcie, że stabilny i zrównoważony dosiad jest niezbędny - Wasz zwierzak nie zrozumie, jeśli będziecie jednocześnie przykładać łydki, cofać dłonie z wodzami i zakleszczać się w siodle, to sprzeczne informacje (jak naciskanie jednocześnie wszystkich pedałów w samochodzie).

Podobnym nietrafionym pomysłem jest użycie ostróg do konia, który nie reaguje na nacisk łydek; oczywiście szybko uzyskamy reakcje, ale w dalszym etapie może się okazać, iz koń przestał także reagować na działanie ostróg. Ostrogi precyzyjniej przekazują sygnały, ale nie zastąpią poprawnej reakcji na sam nacisk łydek!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0