12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Data publikacji: 2021-01-28

 

Jazda konna bazuje na działaniu łydki i całego dosiadu jeźdźca, udział wody powinien byc zredukowany do minimum - analogią może być prowadzenie samochodu, gdzie najczęściej używamy pedału gazu i sprzęgła, a najrzadziej hamulca :) łydki powinny mieć stały kontakt z bokami konia, a nasz ciężar ciała powinien równo i stabilnie opierać się na grzbiecie zwierzaka. Stały i lekki kontakt z pyskiem za pomocą wodzy to podstawa, podobnie jak prawidłowa reakcja na wszystkie pomoce i sygnały: nacisk łydki ma działanie aktywizujące, przesuwające lub ograniczające, dlatego to właśnie na ten nacisk koń powinien reagować błyskawicznie.

Brak reakcji na nacisk łydek ma właściwie jedno główne źródło - konie po prostu są niejako znieczulone: ilość początkujacych adeptów w szkółkach jeździeckich, brak równowagi podczas jazdy, zbyt mocne lub zbyt słabe działanie łydek, notoryczne podkopywanie itp sprawia, że konie przestają reagować. Pamiętajcie, że konie czują muchę siedzącą na grzbiecie, więc doskonale czują dotyk Waszych łydek na bokach; dlatego od samego początku szkolenia zwierzaka należy zwracać uwagę, aby reagował bez ociagania i prawidłowo: na zasadzie akcja = reakcja. 

Aby poprawnie wyszkolić konia, należy posiadać odpowiednie umiejetności - dlatego proces zajeżdżania powinien być prowadzony tylko przez specjalistów! Wdrożenie poprawnych nawyków trwa krócej i jest bardziej efektywne niż korekta koni, które były źle jeżdżone i np. nie reagują na nacisk łydek.

Jeżeli macie problem z respektowaniem łydek przez Waszego zwierzaka, absolutnie nie należy kopać ani karać konia! Lepiej użyć długiego bata ujeżdżeniowego wraz z naciskiem łydki, aby wzmocnić sygnał - jeśli koń zareaguje poprawnie, sowicie nagradzamy i poklepujemy. Takie ćwiczenie wykonujemy kilkukrotnie, ponadto pilnujemy aby każde przejście/zatrzymanie/ruszenie w przód/cofnięcie itp było wykonywane od razu przez konia, a nie dopiero po kilku sekundach. Pamiętajcie, że stabilny i zrównoważony dosiad jest niezbędny - Wasz zwierzak nie zrozumie, jeśli będziecie jednocześnie przykładać łydki, cofać dłonie z wodzami i zakleszczać się w siodle, to sprzeczne informacje (jak naciskanie jednocześnie wszystkich pedałów w samochodzie).

Podobnym nietrafionym pomysłem jest użycie ostróg do konia, który nie reaguje na nacisk łydek; oczywiście szybko uzyskamy reakcje, ale w dalszym etapie może się okazać, iz koń przestał także reagować na działanie ostróg. Ostrogi precyzyjniej przekazują sygnały, ale nie zastąpią poprawnej reakcji na sam nacisk łydek!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0