Jazda konna bazuje na działaniu łydki i całego dosiadu jeźdźca, udział wody powinien byc zredukowany do minimum - analogią może być prowadzenie samochodu, gdzie najczęściej używamy pedału gazu i sprzęgła, a najrzadziej hamulca :) łydki powinny mieć stały kontakt z bokami konia, a nasz ciężar ciała powinien równo i stabilnie opierać się na grzbiecie zwierzaka. Stały i lekki kontakt z pyskiem za pomocą wodzy to podstawa, podobnie jak prawidłowa reakcja na wszystkie pomoce i sygnały: nacisk łydki ma działanie aktywizujące, przesuwające lub ograniczające, dlatego to właśnie na ten nacisk koń powinien reagować błyskawicznie.
Brak reakcji na nacisk łydek ma właściwie jedno główne źródło - konie po prostu są niejako znieczulone: ilość początkujacych adeptów w szkółkach jeździeckich, brak równowagi podczas jazdy, zbyt mocne lub zbyt słabe działanie łydek, notoryczne podkopywanie itp sprawia, że konie przestają reagować. Pamiętajcie, że konie czują muchę siedzącą na grzbiecie, więc doskonale czują dotyk Waszych łydek na bokach; dlatego od samego początku szkolenia zwierzaka należy zwracać uwagę, aby reagował bez ociagania i prawidłowo: na zasadzie akcja = reakcja.
Aby poprawnie wyszkolić konia, należy posiadać odpowiednie umiejetności - dlatego proces zajeżdżania powinien być prowadzony tylko przez specjalistów! Wdrożenie poprawnych nawyków trwa krócej i jest bardziej efektywne niż korekta koni, które były źle jeżdżone i np. nie reagują na nacisk łydek.
Jeżeli macie problem z respektowaniem łydek przez Waszego zwierzaka, absolutnie nie należy kopać ani karać konia! Lepiej użyć długiego bata ujeżdżeniowego wraz z naciskiem łydki, aby wzmocnić sygnał - jeśli koń zareaguje poprawnie, sowicie nagradzamy i poklepujemy. Takie ćwiczenie wykonujemy kilkukrotnie, ponadto pilnujemy aby każde przejście/zatrzymanie/ruszenie w przód/cofnięcie itp było wykonywane od razu przez konia, a nie dopiero po kilku sekundach. Pamiętajcie, że stabilny i zrównoważony dosiad jest niezbędny - Wasz zwierzak nie zrozumie, jeśli będziecie jednocześnie przykładać łydki, cofać dłonie z wodzami i zakleszczać się w siodle, to sprzeczne informacje (jak naciskanie jednocześnie wszystkich pedałów w samochodzie).
Podobnym nietrafionym pomysłem jest użycie ostróg do konia, który nie reaguje na nacisk łydek; oczywiście szybko uzyskamy reakcje, ale w dalszym etapie może się okazać, iz koń przestał także reagować na działanie ostróg. Ostrogi precyzyjniej przekazują sygnały, ale nie zastąpią poprawnej reakcji na sam nacisk łydek!
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10