12,880 pytań - 36,588 odpowiedzi - 971 komentarzy

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Data publikacji: 2021-01-18

 

Wiedza na temat dopasowania siodła powinna być najważniejsza dla każdego miłośnika koni - istnieje specjalna profesja zwana saddle fitterem, są to osoby zawodowo zajmujące się dostosowaniem siodła do danego konia. Niemniej, każda osoba mająca styczność z końmi powinna znać podstawy dopasowania siodła:

  • siodło dobieramy indywidualnie do każdego zwierzaka
  • rodzaj oraz rozmiar zależą od indywidualnych wymagań: zarówno konia jak i jeźdźca

W szkółkach jeździeckich oczywiście nie jest możliwe dopasowanie siodła do każdego jeźdźca, ale każdy koń rekreacyjny powinien posiadać swoje siodło, w miarę możliwości jak najlepiej dopasowane bądź skorygowane podkładkami.

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie wyboru siodła jest jego rozmiar: na rynku znajdziemy siodła dla dorosłych o rozmiarach 15,5 cala - 16 cali - 16,5 cala - 17 cali - 17,5 cala - 18 cali - 18,5 cala. Mniejsze i większe rozmiary praktycznie nie są dostępne w seryjnej produkcji, producenci są w stanie je wykonać na zamówienie. Te rozmiary oznaczają długość siedziska, a więc są dostosowane do wzrostu i wagi jeźdźca; osoby drobne i niskiego wzrostu powinny szukać małych siodeł, aby stabilnie i równo siedzieć w siodle. Z kolei osoby krępe i mocniej zbudowane potrzebują większego siedziska, by móc usiąść stabilnie. Zbyt małe lub zbyt duże siodło zaburza równowagę, uniemożliwia opanowanie poprawnego dosiadu oraz utrudnia przekazywanie sygnałów naszemu wierzowcowi; szczególnie często dzieci jeżdżą w zbyt dużych siodłach, ze zbyt długimi tybinkami przez co powszechne stają się błędy dosiadowe.

W trakcie wyboru rozmiaru siodła, należy zwrócić także uwagę na rozmiar łęku przedniego - ta część siodła może boleśnie uciskać kłąb, jeśli nie wybierzemy dobrego rozmiaru. W celu określenia jakie siodło będzie najlepiej leżało na naszym koniu, należy zmierzyć szerokość łęku - w sklepach jeździeckich znajdziemy specjalne miarki. Każdy producent stosuje własne oznaczenia szerokości łęku, dlatego należy każdorazowo porównywać szerokość łęku z tabelą rozmiarów danej marki jeździeckiej. Jeśli nie jesteśmy pewni co d0 rozmiaru, możemy skorzystać z usług profesjonalnego saddle fittera bądź wypożyczyć kilka siodeł do testowania, aby wybrać najlepszy model.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0