12,852 pytań - 21,037 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Data publikacji: 2021-01-18

 

Wiedza na temat dopasowania siodła powinna być najważniejsza dla każdego miłośnika koni - istnieje specjalna profesja zwana saddle fitterem, są to osoby zawodowo zajmujące się dostosowaniem siodła do danego konia. Niemniej, każda osoba mająca styczność z końmi powinna znać podstawy dopasowania siodła:

  • siodło dobieramy indywidualnie do każdego zwierzaka
  • rodzaj oraz rozmiar zależą od indywidualnych wymagań: zarówno konia jak i jeźdźca

W szkółkach jeździeckich oczywiście nie jest możliwe dopasowanie siodła do każdego jeźdźca, ale każdy koń rekreacyjny powinien posiadać swoje siodło, w miarę możliwości jak najlepiej dopasowane bądź skorygowane podkładkami.

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie wyboru siodła jest jego rozmiar: na rynku znajdziemy siodła dla dorosłych o rozmiarach 15,5 cala - 16 cali - 16,5 cala - 17 cali - 17,5 cala - 18 cali - 18,5 cala. Mniejsze i większe rozmiary praktycznie nie są dostępne w seryjnej produkcji, producenci są w stanie je wykonać na zamówienie. Te rozmiary oznaczają długość siedziska, a więc są dostosowane do wzrostu i wagi jeźdźca; osoby drobne i niskiego wzrostu powinny szukać małych siodeł, aby stabilnie i równo siedzieć w siodle. Z kolei osoby krępe i mocniej zbudowane potrzebują większego siedziska, by móc usiąść stabilnie. Zbyt małe lub zbyt duże siodło zaburza równowagę, uniemożliwia opanowanie poprawnego dosiadu oraz utrudnia przekazywanie sygnałów naszemu wierzowcowi; szczególnie często dzieci jeżdżą w zbyt dużych siodłach, ze zbyt długimi tybinkami przez co powszechne stają się błędy dosiadowe.

W trakcie wyboru rozmiaru siodła, należy zwrócić także uwagę na rozmiar łęku przedniego - ta część siodła może boleśnie uciskać kłąb, jeśli nie wybierzemy dobrego rozmiaru. W celu określenia jakie siodło będzie najlepiej leżało na naszym koniu, należy zmierzyć szerokość łęku - w sklepach jeździeckich znajdziemy specjalne miarki. Każdy producent stosuje własne oznaczenia szerokości łęku, dlatego należy każdorazowo porównywać szerokość łęku z tabelą rozmiarów danej marki jeździeckiej. Jeśli nie jesteśmy pewni co d0 rozmiaru, możemy skorzystać z usług profesjonalnego saddle fittera bądź wypożyczyć kilka siodeł do testowania, aby wybrać najlepszy model.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0