Konie rasy lipicańskiej pojawiły się już w XV wieku na skutek krzyżowania koni andaluzyjskich z arabskimi, z dodatkiem lokalnych ras słoweńskich i austrackich; jako kolebkę tej rasy uważa się miejscowość Lipica w Słowenii, która w tamtych czasach należała do terytorium Austrii, przez co rasa jest uważana za austriacką.
W Lipicy nadal mieści się stadnina koni tej rasy (założona w XVI wieku), co ciekawe jest otwarta dla zwiedzających - wraz z przewodnikiem możemy zwiedzić jej teren, poznać historię rasy oraz odwiedzić interaktywne muzeum. Dla chętnych możliwa jest także jazda wierzchem oraz jazda zaprzęgiem, oczywiście w towarzystwie koni lipicańskich.
Rasa ta charakteryzuje się:
Konie te zostały wyhodowane przede wszystkim do jazdy wierzchem - są rasą używaną przez jeźdźców w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy, gdzie biorą udział lipicańskie ogiery. Mają dużą łatwość w uczeniu się wszelkich elementów ujeżdżeniowych, są wręcz stworzone do klasycznej jazdy; nie są jednak wysoko oceniane podczas konkursów ujeżdżeniowych z uwagi na aktualne trendy w nowoczesnym ujeżdżeniu. Są bardzo cenione przez jeźdźców z uwagi na spokój i opanowanie, chęć współpracy z człowiekiem oraz długowieczność - to rasa wybitnie późno dojrzewająca, ale często przekraczająca trzydziesty rok życia!
Lipicany są z powodzeniem wykorzystywane w sporcie zaprzęgowym, m.in. przez naszego reprezentanta Adriana Kostrzewę, który startuje ze swoją parą lipicanów na najważniejszych zawodach na świecie. Z uwagi na swoją budowę i przeznaczenie, nie są użytkowane jako konie skokowe - oczywiście potrafią pokonać kilka przeszkód czy nawet niski parkur, ale nie mają predyspozycji do skoków. Konie lipicańskie to idealnie konie rekreacyjne dla amatorów, ale i do ambitnej jazdy ujeżdżeniowej.
Świetnie sprawdzają się jako modele w sesjach promujących sprzęt jeździecki, są bardzo cierpliwe i spokojne - dobrze odnajdują się w różnych środowiskach, a przy tym są dostojne i eleganckie.
Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.
2020-10-26
Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.
2020-10-03
Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.
2020-09-07
W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.
2020-08-11
Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.
2020-07-18
Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.
2020-07-15