12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Hodowla: Koń lipicański

Data publikacji: 2021-01-08

 

Konie rasy lipicańskiej pojawiły się już w XV wieku na skutek krzyżowania koni andaluzyjskich z arabskimi, z dodatkiem lokalnych ras słoweńskich i austrackich; jako kolebkę tej rasy uważa się miejscowość Lipica w Słowenii, która w tamtych czasach należała do terytorium Austrii, przez co rasa jest uważana za austriacką. 

W Lipicy nadal mieści się stadnina koni tej rasy (założona w XVI wieku), co ciekawe jest otwarta dla zwiedzających - wraz z przewodnikiem możemy zwiedzić jej teren, poznać historię rasy oraz odwiedzić interaktywne muzeum. Dla chętnych możliwa jest także jazda wierzchem oraz jazda zaprzęgiem, oczywiście w towarzystwie koni lipicańskich.

Rasa ta charakteryzuje się:

  • wzrostem ok. 150-160cm
  • krępą, ale elegancką budową ciała
  • przeważającą maścią siwą, inne kolory występują bardzo rzadko 
  • wysoko osadzoną, wygiętą szyja
  • wydajnym, eleganckim ruchem
  • długim, puszystym ogonem

Konie te zostały wyhodowane przede wszystkim do jazdy wierzchem - są rasą używaną przez jeźdźców w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy, gdzie biorą udział lipicańskie ogiery. Mają dużą łatwość w uczeniu się wszelkich elementów ujeżdżeniowych, są wręcz stworzone do klasycznej jazdy; nie są jednak wysoko oceniane podczas konkursów ujeżdżeniowych z uwagi na aktualne trendy w nowoczesnym ujeżdżeniu. Są bardzo cenione przez jeźdźców z uwagi na spokój i opanowanie, chęć współpracy z człowiekiem oraz długowieczność - to rasa wybitnie późno dojrzewająca, ale często przekraczająca trzydziesty rok życia

Lipicany są z powodzeniem wykorzystywane w sporcie zaprzęgowym, m.in. przez naszego reprezentanta Adriana Kostrzewę, który startuje ze swoją parą lipicanów na najważniejszych zawodach na świecie. Z uwagi na swoją budowę i przeznaczenie, nie są użytkowane jako konie skokowe - oczywiście potrafią pokonać kilka przeszkód czy nawet niski parkur, ale nie mają predyspozycji do skoków. Konie lipicańskie to idealnie konie rekreacyjne dla amatorów, ale i do ambitnej jazdy ujeżdżeniowej.

Świetnie sprawdzają się jako modele w sesjach promujących sprzęt jeździecki, są bardzo cierpliwe i spokojne - dobrze odnajdują się w różnych środowiskach, a przy tym są dostojne i eleganckie

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0