12,888 pytań - 46,150 odpowiedzi - 976 komentarzy

Hodowla: Koń lipicański

Data publikacji: 2021-01-08

 

Konie rasy lipicańskiej pojawiły się już w XV wieku na skutek krzyżowania koni andaluzyjskich z arabskimi, z dodatkiem lokalnych ras słoweńskich i austrackich; jako kolebkę tej rasy uważa się miejscowość Lipica w Słowenii, która w tamtych czasach należała do terytorium Austrii, przez co rasa jest uważana za austriacką. 

W Lipicy nadal mieści się stadnina koni tej rasy (założona w XVI wieku), co ciekawe jest otwarta dla zwiedzających - wraz z przewodnikiem możemy zwiedzić jej teren, poznać historię rasy oraz odwiedzić interaktywne muzeum. Dla chętnych możliwa jest także jazda wierzchem oraz jazda zaprzęgiem, oczywiście w towarzystwie koni lipicańskich.

Rasa ta charakteryzuje się:

  • wzrostem ok. 150-160cm
  • krępą, ale elegancką budową ciała
  • przeważającą maścią siwą, inne kolory występują bardzo rzadko 
  • wysoko osadzoną, wygiętą szyja
  • wydajnym, eleganckim ruchem
  • długim, puszystym ogonem

Konie te zostały wyhodowane przede wszystkim do jazdy wierzchem - są rasą używaną przez jeźdźców w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy, gdzie biorą udział lipicańskie ogiery. Mają dużą łatwość w uczeniu się wszelkich elementów ujeżdżeniowych, są wręcz stworzone do klasycznej jazdy; nie są jednak wysoko oceniane podczas konkursów ujeżdżeniowych z uwagi na aktualne trendy w nowoczesnym ujeżdżeniu. Są bardzo cenione przez jeźdźców z uwagi na spokój i opanowanie, chęć współpracy z człowiekiem oraz długowieczność - to rasa wybitnie późno dojrzewająca, ale często przekraczająca trzydziesty rok życia

Lipicany są z powodzeniem wykorzystywane w sporcie zaprzęgowym, m.in. przez naszego reprezentanta Adriana Kostrzewę, który startuje ze swoją parą lipicanów na najważniejszych zawodach na świecie. Z uwagi na swoją budowę i przeznaczenie, nie są użytkowane jako konie skokowe - oczywiście potrafią pokonać kilka przeszkód czy nawet niski parkur, ale nie mają predyspozycji do skoków. Konie lipicańskie to idealnie konie rekreacyjne dla amatorów, ale i do ambitnej jazdy ujeżdżeniowej.

Świetnie sprawdzają się jako modele w sesjach promujących sprzęt jeździecki, są bardzo cierpliwe i spokojne - dobrze odnajdują się w różnych środowiskach, a przy tym są dostojne i eleganckie

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0