12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Koń lipicański

Data publikacji: 2021-01-08

 

Konie rasy lipicańskiej pojawiły się już w XV wieku na skutek krzyżowania koni andaluzyjskich z arabskimi, z dodatkiem lokalnych ras słoweńskich i austrackich; jako kolebkę tej rasy uważa się miejscowość Lipica w Słowenii, która w tamtych czasach należała do terytorium Austrii, przez co rasa jest uważana za austriacką. 

W Lipicy nadal mieści się stadnina koni tej rasy (założona w XVI wieku), co ciekawe jest otwarta dla zwiedzających - wraz z przewodnikiem możemy zwiedzić jej teren, poznać historię rasy oraz odwiedzić interaktywne muzeum. Dla chętnych możliwa jest także jazda wierzchem oraz jazda zaprzęgiem, oczywiście w towarzystwie koni lipicańskich.

Rasa ta charakteryzuje się:

  • wzrostem ok. 150-160cm
  • krępą, ale elegancką budową ciała
  • przeważającą maścią siwą, inne kolory występują bardzo rzadko 
  • wysoko osadzoną, wygiętą szyja
  • wydajnym, eleganckim ruchem
  • długim, puszystym ogonem

Konie te zostały wyhodowane przede wszystkim do jazdy wierzchem - są rasą używaną przez jeźdźców w słynnej Hiszpańskiej Szkole Jazdy, gdzie biorą udział lipicańskie ogiery. Mają dużą łatwość w uczeniu się wszelkich elementów ujeżdżeniowych, są wręcz stworzone do klasycznej jazdy; nie są jednak wysoko oceniane podczas konkursów ujeżdżeniowych z uwagi na aktualne trendy w nowoczesnym ujeżdżeniu. Są bardzo cenione przez jeźdźców z uwagi na spokój i opanowanie, chęć współpracy z człowiekiem oraz długowieczność - to rasa wybitnie późno dojrzewająca, ale często przekraczająca trzydziesty rok życia

Lipicany są z powodzeniem wykorzystywane w sporcie zaprzęgowym, m.in. przez naszego reprezentanta Adriana Kostrzewę, który startuje ze swoją parą lipicanów na najważniejszych zawodach na świecie. Z uwagi na swoją budowę i przeznaczenie, nie są użytkowane jako konie skokowe - oczywiście potrafią pokonać kilka przeszkód czy nawet niski parkur, ale nie mają predyspozycji do skoków. Konie lipicańskie to idealnie konie rekreacyjne dla amatorów, ale i do ambitnej jazdy ujeżdżeniowej.

Świetnie sprawdzają się jako modele w sesjach promujących sprzęt jeździecki, są bardzo cierpliwe i spokojne - dobrze odnajdują się w różnych środowiskach, a przy tym są dostojne i eleganckie

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0