12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Data publikacji: 2020-12-28

 

Konie zazwyczaj nie reagują tak panicznie na wystrzały fajerwek jak np.wiele psów - stajnie zazwyczaj położone są na uboczu, zdala od dużych skupisk ludzkich, dlatego zazwyczaj jest spokojniej niż w mieście. Warto jednak przygotować się do nocy sylwestrowej według kilku zasad:

  • przydaje się stopniowe przyzwyczajanie do tych odgłosów, możemy je puszczać np. już od początku grudnia - wystarczy telefon oraz przenośny głośnik. Warto dokładnie obserwować konie jak reagują na te dźwięki, możemy wydłużać czas wysłuchiwania wystrzałów jeśli nie wywołują zbytniej reakcji.
  • konie utrzymywanie w systemie wolnowybiegowym powinny mieć do dyspozycji wiatę, w której swobodnie mogą się schronić i poczuć bezpiecznie. Koniecznie należy sprawdzić wszystkie ogrodzenia - solidne i trwałe materiały, uzupełnienie wszystkich dziur i test elektrycznego pastucha to mus! Konie spłoszone na skutek wybuchu czy wystrzału mogą wpaść w panikę, staranować ogrodzenie i uciec, a poszukiwania koni nigdy nie są latwe ani przyjemne z powodu dużych odległości.
  • konie spędzające noc w boksie powinny byc solidne zamknięte, sprawdzamy ich bezpieczeństwo - brak wystających elementów, duża ilość ściółki zapewni niezbędny komfort.
  • warto puścić spokojną i kojącą muzykę z głośników w stajni, aby wygłuszyć nieco dźwięk odpalanych petard
  • nie wchodzimy do boksu zaniepokojonego konia, ponieważ możemy przez przypadek zostać staranowani bądź kopnięci przez zwierzaka - spanikowany zwierzak nie zachowuje się racjonalnie!
  • wszystkie leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, nie podajemy niczego na własną rękę! Warto rozważyć wprowadzenie do diety suplementów i ziół o działaniu uspokajającym - aby zdążyły zadziałać, należy podawać je przez dłuższy czas (conajmniej 4-6 tygodni wcześniej).
  • W Sylwestra wszelkie jazdy i inne aktywności planujemy możliwie jak najwcześniej, aby uniknąć ryzyka spłoszenia konia przez wybuchy petard. Lepiej pozostać na ogrodzonym placu niż wyjeżdżać w teren, chyba że mamy do dyspozycji spokojne, bezludne tereny w okolicy stajni.
  • w noc sylwestrową koniecznie należy zadbać o opiekę nad końmi w stajni - powinna to być zaufana i sprawdzona osoba, która uspokoi zwierzaki w razie niepokoju i przy okazji zaobserwuje okolice stajni, czy nie doszło np. do zaprószenia ognia przez spadające fragmenty petard.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0