12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Data publikacji: 2020-12-28

 

Konie zazwyczaj nie reagują tak panicznie na wystrzały fajerwek jak np.wiele psów - stajnie zazwyczaj położone są na uboczu, zdala od dużych skupisk ludzkich, dlatego zazwyczaj jest spokojniej niż w mieście. Warto jednak przygotować się do nocy sylwestrowej według kilku zasad:

  • przydaje się stopniowe przyzwyczajanie do tych odgłosów, możemy je puszczać np. już od początku grudnia - wystarczy telefon oraz przenośny głośnik. Warto dokładnie obserwować konie jak reagują na te dźwięki, możemy wydłużać czas wysłuchiwania wystrzałów jeśli nie wywołują zbytniej reakcji.
  • konie utrzymywanie w systemie wolnowybiegowym powinny mieć do dyspozycji wiatę, w której swobodnie mogą się schronić i poczuć bezpiecznie. Koniecznie należy sprawdzić wszystkie ogrodzenia - solidne i trwałe materiały, uzupełnienie wszystkich dziur i test elektrycznego pastucha to mus! Konie spłoszone na skutek wybuchu czy wystrzału mogą wpaść w panikę, staranować ogrodzenie i uciec, a poszukiwania koni nigdy nie są latwe ani przyjemne z powodu dużych odległości.
  • konie spędzające noc w boksie powinny byc solidne zamknięte, sprawdzamy ich bezpieczeństwo - brak wystających elementów, duża ilość ściółki zapewni niezbędny komfort.
  • warto puścić spokojną i kojącą muzykę z głośników w stajni, aby wygłuszyć nieco dźwięk odpalanych petard
  • nie wchodzimy do boksu zaniepokojonego konia, ponieważ możemy przez przypadek zostać staranowani bądź kopnięci przez zwierzaka - spanikowany zwierzak nie zachowuje się racjonalnie!
  • wszystkie leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, nie podajemy niczego na własną rękę! Warto rozważyć wprowadzenie do diety suplementów i ziół o działaniu uspokajającym - aby zdążyły zadziałać, należy podawać je przez dłuższy czas (conajmniej 4-6 tygodni wcześniej).
  • W Sylwestra wszelkie jazdy i inne aktywności planujemy możliwie jak najwcześniej, aby uniknąć ryzyka spłoszenia konia przez wybuchy petard. Lepiej pozostać na ogrodzonym placu niż wyjeżdżać w teren, chyba że mamy do dyspozycji spokojne, bezludne tereny w okolicy stajni.
  • w noc sylwestrową koniecznie należy zadbać o opiekę nad końmi w stajni - powinna to być zaufana i sprawdzona osoba, która uspokoi zwierzaki w razie niepokoju i przy okazji zaobserwuje okolice stajni, czy nie doszło np. do zaprószenia ognia przez spadające fragmenty petard.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0