12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Data publikacji: 2020-12-28

 

Konie zazwyczaj nie reagują tak panicznie na wystrzały fajerwek jak np.wiele psów - stajnie zazwyczaj położone są na uboczu, zdala od dużych skupisk ludzkich, dlatego zazwyczaj jest spokojniej niż w mieście. Warto jednak przygotować się do nocy sylwestrowej według kilku zasad:

  • przydaje się stopniowe przyzwyczajanie do tych odgłosów, możemy je puszczać np. już od początku grudnia - wystarczy telefon oraz przenośny głośnik. Warto dokładnie obserwować konie jak reagują na te dźwięki, możemy wydłużać czas wysłuchiwania wystrzałów jeśli nie wywołują zbytniej reakcji.
  • konie utrzymywanie w systemie wolnowybiegowym powinny mieć do dyspozycji wiatę, w której swobodnie mogą się schronić i poczuć bezpiecznie. Koniecznie należy sprawdzić wszystkie ogrodzenia - solidne i trwałe materiały, uzupełnienie wszystkich dziur i test elektrycznego pastucha to mus! Konie spłoszone na skutek wybuchu czy wystrzału mogą wpaść w panikę, staranować ogrodzenie i uciec, a poszukiwania koni nigdy nie są latwe ani przyjemne z powodu dużych odległości.
  • konie spędzające noc w boksie powinny byc solidne zamknięte, sprawdzamy ich bezpieczeństwo - brak wystających elementów, duża ilość ściółki zapewni niezbędny komfort.
  • warto puścić spokojną i kojącą muzykę z głośników w stajni, aby wygłuszyć nieco dźwięk odpalanych petard
  • nie wchodzimy do boksu zaniepokojonego konia, ponieważ możemy przez przypadek zostać staranowani bądź kopnięci przez zwierzaka - spanikowany zwierzak nie zachowuje się racjonalnie!
  • wszystkie leki uspokajające podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, nie podajemy niczego na własną rękę! Warto rozważyć wprowadzenie do diety suplementów i ziół o działaniu uspokajającym - aby zdążyły zadziałać, należy podawać je przez dłuższy czas (conajmniej 4-6 tygodni wcześniej).
  • W Sylwestra wszelkie jazdy i inne aktywności planujemy możliwie jak najwcześniej, aby uniknąć ryzyka spłoszenia konia przez wybuchy petard. Lepiej pozostać na ogrodzonym placu niż wyjeżdżać w teren, chyba że mamy do dyspozycji spokojne, bezludne tereny w okolicy stajni.
  • w noc sylwestrową koniecznie należy zadbać o opiekę nad końmi w stajni - powinna to być zaufana i sprawdzona osoba, która uspokoi zwierzaki w razie niepokoju i przy okazji zaobserwuje okolice stajni, czy nie doszło np. do zaprószenia ognia przez spadające fragmenty petard.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0