12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Hodowla: wady i zalety koników polskich

Data publikacji: 2017-01-08

Koniki polskie pochodzą z prostej linii od dzikich koni, tarpanów.  Rasa ta zachowała wiele cech prymitywnego konia: krępa budowa, niski wzrost (maksymalnie 140cm), myszata maść, pręga na grzbiecie i na kończynach.

Całość czyni je niezwykle wytrzymałymi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jedną z niewątpliwych zalet tej rasy jest mocna budowa, silne nogi, duża siła oraz bardzo dobrej jakości kopyta (koniki polskie właściwie nigdy nie wymagają podkucia). Konie te nie z reguły nie wymagają podawania dużej ilości owsa lub specjalistycznych pasz - bardzo dobrze wykorzystują pożywienie, są niewybredne i ekonomiczne - natomiast zawsze trzeba pamiętać o nieograniczonym dostępie do dobrego siana. Na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak każdy koń mogą doznać kontuzji czy też dostać kolki przy niewłaściwej pielęgnacji.

Wiele początkujących osób marzy o własnym koniku polskim - nie zawsze jest to dobry wybór. Z uwagi na bliskie pokrewieństwo z dzikim przodkiem, kuce te często bywają knąbrne i uparte, nie są zbyt skore do współpracy. Czasami są używane do jazd rekreacyjnych czy do zaprzęgów, ale nie zawsze się w tym sprawdzają - ich silny charakter oraz opór są problematyczne dla osób rozpoczynająch swoją przygodę z jeździectwem. Właściwie najlepiej wypadają w przypadku jazdy terenowej czy rajdowej - koniki polskie są mało płochliwe, wszędzie wejdą, a dzięki małym rozmiarom nie jest problemem pokonanie skarpy, nasypu czy rowu. Świetnie znoszą trudy długotrwałych wędrówek, dobrze radzą są w górzystym czy trudnym terenie. Natomiast generalnie - nie bez powodu w większości szkółek jeździeckich znacznie częściej spotyka się hucuły oraz różne mieszanki ras, a także kuce felińskie czy walijskie.

Charakter jest cechą osobniczą, dlatego też warto na nim się koncentrować, a nie skupiać się na rasie. Wśród koników polskich z pewnością znajdziemy miłe i łagodne konie, dlatego jeśli bardzo chcemy mieć własnie osobnika tej rasy, to rozglądajmy się za starszym koniem, który współpracuje z człowiekiem.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0