12,883 pytań - 47,020 odpowiedzi - 976 komentarzy

Hodowla: Koniki polskie

Data publikacji: 2017-01-08

 

 

Koniki polskie pochodzą z prostej linii od dzikich koni, tarpanów.  Rasa ta zachowała wiele cech prymitywnego konia: krępa budowa, niski wzrost (maksymalnie 140cm), myszata maść, pręga na grzbiecie i na kończynach.

Całość czyni je niezwykle wytrzymałymi na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jedną z niewątpliwych zalet tej rasy jest mocna budowa, silne nogi, duża siła oraz bardzo dobrej jakości kopyta (koniki polskie właściwie nigdy nie wymagają podkucia). Konie te nie z reguły nie wymagają podawania dużej ilości owsa lub specjalistycznych pasz - bardzo dobrze wykorzystują pożywienie, są niewybredne i ekonomiczne - natomiast zawsze trzeba pamiętać o nieograniczonym dostępie do dobrego siana. Na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, ale jak każdy koń mogą doznać kontuzji czy też dostać kolki przy niewłaściwej pielęgnacji.

Wiele początkujących osób marzy o własnym koniku polskim - nie zawsze jest to dobry wybór. Z uwagi na bliskie pokrewieństwo z dzikim przodkiem, kuce te często bywają knąbrne i uparte, nie są zbyt skore do współpracy. Czasami są używane do jazd rekreacyjnych czy do zaprzęgów, ale nie zawsze się w tym sprawdzają - ich silny charakter oraz opór są problematyczne dla osób rozpoczynająch swoją przygodę z jeździectwem. Właściwie najlepiej wypadają w przypadku jazdy terenowej czy rajdowej - koniki polskie są mało płochliwe, wszędzie wejdą, a dzięki małym rozmiarom nie jest problemem pokonanie skarpy, nasypu czy rowu. Świetnie znoszą trudy długotrwałych wędrówek, dobrze radzą są w górzystym czy trudnym terenie. Natomiast generalnie - nie bez powodu w większości szkółek jeździeckich znacznie częściej spotyka się hucuły oraz różne mieszanki ras, a także kuce felińskie czy walijskie.

Charakter jest cechą osobniczą, dlatego też warto na nim się koncentrować, a nie skupiać się na rasie. Wśród koników polskich z pewnością znajdziemy miłe i łagodne konie, dlatego jeśli bardzo chcemy mieć własnie osobnika tej rasy, to rozglądajmy się za starszym koniem, który współpracuje z człowiekiem.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0