Kłąb to bardzo wrażliwa część końskiego ciała, która stosunkowo często ulega urazom - obicie, nadmierny ucisk czy otarcie zdarzają się niestety cyklicznie w stajniach. Wyjątkowo często takie uszkodzenia dotyczą koni rekreacyjnych, które nie zawsze posiadają sprzęt dostosowany do budowy (wszelkie podkładki czy żele nie są rozwiązaniem problemu) z uwagi na koszty dopasowania siodła do konia czy konieczność wymiany całego rzędu.
Zbyt szerokie siodło będzie leżeć centralnie na kłębie, z kolei zbyt wąskie siodło będzie uciskać kłąb dookoła - zarówno w jednym i drugim przypadku może dojść do otarcia skóry i powstania rany. Takie uszkodzenie działa jest wyjątkowo niekomfortowe dla konia, ponieważ kłąb jako część kręgosłupa jest wyjątkowo wrażliwy na dotyk i ucisk.
Otarcia w tym miejscu mogą także powstać z powodu źle wyprofilowanego czapraka (np.przesunięty szew), przesuwającego się czapraka w trakcie jazdy (chociażby ze względu na niedopasowanie siodła) ale i w trakcie noszenia derki. Grube i ciężkie derki wywierają nacisk na górną linię zwierzaka, opierając się właśnie na kłębie - nie bez powodu to miejsce jest zazwyczaj obszywane grubszym futerkiem w celu zapewnienia wygody. W sezonie derkowym warto regularnie sprawdzać czy nie doszło do podrażnienia tej okolicy (brud i błoto mogą dostać się nawet pod derkę i spowodować otarcia w trakcie przemieszczania się po pastwisku) - dobrze sprawdzają się "koszulki" z lycry, które są ubierane przez głowę i ochraniają klatke piersiową, łopatki i kłąb.
Jeżeli przyczyną otarcia kłębu jest niedopasowane siodło, to nie ma innego sposobu na poprawę sytuacji niż zmiana siodła bądź dopasowanie przez profesjonalnego saddle-fittera. Stały ucisk na kłąb powoduje spięcia, dyskomfort, a nawet ból i uszkodzenia kręgów!
Drobne rany warto zdezynfekować np.riwanolem albo octeniseptem, a następnie posmarować np. maścią cynkową, która wysuszy ranę i przyspieszy gojenie. Oczywiście na czas gojenia rany nie wsiadamy na zwierzaka, aby grzbiet i kłąb mógł odpocząć - można popracować z ziemi bądź polonżować, uważając aby pas do lonżowania nie naciskał na ranę.
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02
Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.
2020-10-06
Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.
2020-09-27
Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?
2020-04-03
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.
2020-03-19
Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.
2020-03-01
Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!
2020-02-05
Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!
2019-12-16