12,880 pytań - 32,192 odpowiedzi - 969 komentarzy

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Data publikacji: 2020-12-06

 

Kłąb to bardzo wrażliwa część końskiego ciała, która stosunkowo często ulega urazom - obicie, nadmierny ucisk czy otarcie zdarzają się niestety cyklicznie w stajniach. Wyjątkowo często takie uszkodzenia dotyczą koni rekreacyjnych, które nie zawsze posiadają sprzęt dostosowany do budowy (wszelkie podkładki czy żele nie są rozwiązaniem problemu) z uwagi na koszty dopasowania siodła do konia czy konieczność wymiany całego rzędu.

Zbyt szerokie siodło będzie leżeć centralnie na kłębie, z kolei zbyt wąskie siodło będzie uciskać kłąb dookoła - zarówno w jednym i drugim przypadku może dojść do otarcia skóry i powstania rany. Takie uszkodzenie działa jest wyjątkowo niekomfortowe dla konia, ponieważ kłąb jako część kręgosłupa jest wyjątkowo wrażliwy na dotyk i ucisk. 

Otarcia w tym miejscu mogą także powstać z powodu źle wyprofilowanego czapraka (np.przesunięty szew), przesuwającego się czapraka w trakcie jazdy (chociażby ze względu na niedopasowanie siodła) ale i w trakcie noszenia derki. Grube i ciężkie derki wywierają nacisk na górną linię zwierzaka, opierając się właśnie na kłębie - nie bez powodu to miejsce jest zazwyczaj obszywane grubszym futerkiem w celu zapewnienia wygody. W sezonie derkowym warto regularnie sprawdzać czy nie doszło do podrażnienia tej okolicy (brud i błoto mogą dostać się nawet pod derkę i spowodować otarcia w trakcie przemieszczania się po pastwisku) - dobrze sprawdzają się "koszulki" z lycry, które są ubierane przez głowę i ochraniają klatke piersiową, łopatki i kłąb.

Jeżeli przyczyną otarcia kłębu jest niedopasowane siodło, to nie ma innego sposobu na poprawę sytuacji niż zmiana siodła bądź dopasowanie przez profesjonalnego saddle-fittera. Stały ucisk na kłąb powoduje spięcia, dyskomfort, a nawet ból i uszkodzenia kręgów!

Drobne rany warto zdezynfekować np.riwanolem albo octeniseptem, a następnie posmarować np. maścią cynkową, która wysuszy ranę i przyspieszy gojenie. Oczywiście na czas gojenia rany nie wsiadamy na zwierzaka, aby grzbiet i kłąb mógł odpocząć - można popracować z ziemi bądź polonżować, uważając aby pas do lonżowania nie naciskał na ranę.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0