12,880 pytań - 32,192 odpowiedzi - 969 komentarzy

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Data publikacji: 2020-11-30

 

Jeźdźcy uczęszczajacy na lekcje do szkółki jeździeckiej nie mają możliwości jazdy bez instruktora czy trenera - taka jazda zawsze odbywa się pod okiem osoby doświadczonej. Szkoleniowiec ma za zadanie opiekę nad Wami - zarówno pod kątem merytorycznym jak i bezpieczeństwa, odpowiada za Wasze zdrowie. Przekazując uwagi nt jazdy, ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności jeźdźcom; oczywiście nadal zdarzają się ośrodki, gdzie instruktor stoi biernie na placu i wydaje suche polecenia "pięta w dół", "nie garb się", "siedź głębiej". Bez znajomości całej biomechaniki ruchu konai i jeźdźca, zrozumienia dlaczego mamy siedzieć tak a nie inaczej oraz odpowiedniego wzmocnienia i rozciagnięcia poszczególnych partii mięśniowych u jeźdźca, sztywne i siłowe utrzymywanie pozycji w trakcie jazdy nie przynosi żadnych korzyści.

Osoby posiadające własne konie nie mają nakazu jazdy ze szkoleniowcem - czasem taka możliwość istnieje w trakcie dzierżawy konia, ale zależy to od indywidualnych ustaleń z właścicielem wierzchowca. Wiele osób jeździ samodzielnie bez pomocy instruktora, daje to dużą możliwość oraz swobodę w prowadzeniu zwierzaka; niestety niewielu jeźdźców amatorskich i rekreacyjnych posiada wystarczająco duże umiejętności, aby bez szkód jeździć na własnym koniu. Solidnie ugruntowane podstawy, stabilny dosiad oraz dobra równowaga nie są niestety oczywiste dla amatora, przez co jazda na koniu może nie być po prostu komfortowa - ani dla zwierzaka ani dla jeźdźca.

Szarpanie wodzy, trzepanie głową, brak kontroli nad koniem, ponoszenie i inne niesubordynacje czy niechęć do ruchu to najczęstsze problemy niedoświadczonych jeźdźców, którzy mają własne konie - z nimi pomoże nam się uporać dobry instruktor. Warto poszukać w okolicy osoby, która zajmuje się szkoleniem i umówić się na kilka jazd - mogą to być nawet spotkania raz w tygodniu. Jazda z instruktorem to dobry pomysł dla wszystkich jeźdźców, którym zależy na harmonijnem współpracy ze zwierzakiem, dobre podstawy znacznie poprawiają komfort jazdy! Wielu instruktorów zajmuje się także pracą z końmi z ziemi, korygując zachowanie np. podczas prowadzenia w ręce, lonżowania czy wyprowadzania na pastwisko - warto skorzystać z takiej pomocy, jeśli borykacie się z takimi problemami.

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0