Jeźdźcy uczęszczajacy na lekcje do szkółki jeździeckiej nie mają możliwości jazdy bez instruktora czy trenera - taka jazda zawsze odbywa się pod okiem osoby doświadczonej. Szkoleniowiec ma za zadanie opiekę nad Wami - zarówno pod kątem merytorycznym jak i bezpieczeństwa, odpowiada za Wasze zdrowie. Przekazując uwagi nt jazdy, ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności jeźdźcom; oczywiście nadal zdarzają się ośrodki, gdzie instruktor stoi biernie na placu i wydaje suche polecenia "pięta w dół", "nie garb się", "siedź głębiej". Bez znajomości całej biomechaniki ruchu konai i jeźdźca, zrozumienia dlaczego mamy siedzieć tak a nie inaczej oraz odpowiedniego wzmocnienia i rozciagnięcia poszczególnych partii mięśniowych u jeźdźca, sztywne i siłowe utrzymywanie pozycji w trakcie jazdy nie przynosi żadnych korzyści.
Osoby posiadające własne konie nie mają nakazu jazdy ze szkoleniowcem - czasem taka możliwość istnieje w trakcie dzierżawy konia, ale zależy to od indywidualnych ustaleń z właścicielem wierzchowca. Wiele osób jeździ samodzielnie bez pomocy instruktora, daje to dużą możliwość oraz swobodę w prowadzeniu zwierzaka; niestety niewielu jeźdźców amatorskich i rekreacyjnych posiada wystarczająco duże umiejętności, aby bez szkód jeździć na własnym koniu. Solidnie ugruntowane podstawy, stabilny dosiad oraz dobra równowaga nie są niestety oczywiste dla amatora, przez co jazda na koniu może nie być po prostu komfortowa - ani dla zwierzaka ani dla jeźdźca.
Szarpanie wodzy, trzepanie głową, brak kontroli nad koniem, ponoszenie i inne niesubordynacje czy niechęć do ruchu to najczęstsze problemy niedoświadczonych jeźdźców, którzy mają własne konie - z nimi pomoże nam się uporać dobry instruktor. Warto poszukać w okolicy osoby, która zajmuje się szkoleniem i umówić się na kilka jazd - mogą to być nawet spotkania raz w tygodniu. Jazda z instruktorem to dobry pomysł dla wszystkich jeźdźców, którym zależy na harmonijnem współpracy ze zwierzakiem, dobre podstawy znacznie poprawiają komfort jazdy! Wielu instruktorów zajmuje się także pracą z końmi z ziemi, korygując zachowanie np. podczas prowadzenia w ręce, lonżowania czy wyprowadzania na pastwisko - warto skorzystać z takiej pomocy, jeśli borykacie się z takimi problemami.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10