Side pull przypomina kantar z dodatkowym paskiem na nosie oraz naczółkiem - to bardzo proste ogłowie, które działa w nieskomplikowany sposób. Jak sama nazwa wskazuje, używając np. prawej wodzy wywieramy nacisk na lewą stronę głowy konia - aby pozbyć sie nieprzyjemnego ucisku, koń odruchowo skręca głowę w prawo. Analogicznie sytuacja wygląda podczas skrętu w lewo; nie dochodzi tutaj do przeciągania wędzidła w pysku konia, a same sygnały są bardzo czytelne dla zwierzaka.
Pasek umieszczony na nosie wywiera nacisk na wrażliwe części głowy podczas napięcia obywu wodzy - bardzo istotne jest prawidłowe dopasowanie ogłowia do zwierzaka. Pasek nosowy nie może leżeć zbyt nisko (ryzyko złamania kości nosowej przy dużym nacisku!) oraz zbyt wysoko, gdzie traci swoją funkcję i może ocierać kości policzkowe czy wrażliwe chrząstki. Sam pasek nie może być zbyt cienki ani wykonany z nieprzyjemnego materiału, ogłowia typu side pull obecne w sprzedaży zazwyczaj są wyposażone w paski nosowe skórzane bądź wykonane z miękkiego sznurka. Pasek powinien dość ciasno przylegać do głowy, aby uniknąć nadmiernego przemieszczania się podczas jazdy czy podciągania w górę w czasie zatrzymania.
Side pull to przyjemne ogłowie bezwędzidłowe, które co ciekawe - może być użytkowane także z wędzidłem. Posiada dodatkowe pierścienie po obydwu stronach, co pozwala na przypięcie dowolnego kiełzna.
Działanie side pull jest bardzo łagodne, chyba że pasek nosowy jest wykonany ze sztywnego lub plecionego materiału - wówczas nacisk wywierany na kość nosową jest silny, ale nie aż tak jak w przypadku dowolnego ogłowia z mechanizmem opartym o dźwignie np. hackamore. Generalnie to bardzo łagodne ogłowie, polecane dla każdego jeźdźca i konia; pamiętajcie jednak, że koń powinien mieć solidnie ugruntowane podstawy, aby bezpiecznie poruszać się na nim na ogłowiu bezwędzidłowym! Pozbycie się wędzidła nie rozwiązuje magicznie wszystkich problemów, które występują podczas jazdy.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14