12,878 pytań - 26,281 odpowiedzi - 956 komentarzy

Sprzęt: Side pull

Data publikacji: 2020-11-19

 

Side pull przypomina kantar z dodatkowym paskiem na nosie oraz naczółkiem - to bardzo proste ogłowie, które działa w nieskomplikowany sposób. Jak sama nazwa wskazuje, używając np. prawej wodzy wywieramy nacisk na lewą stronę głowy konia - aby pozbyć sie nieprzyjemnego ucisku, koń odruchowo skręca głowę w prawo. Analogicznie sytuacja wygląda podczas skrętu w lewo; nie dochodzi tutaj do przeciągania wędzidła w pysku konia, a same sygnały są bardzo czytelne dla zwierzaka.

Pasek umieszczony na nosie wywiera nacisk na wrażliwe części głowy podczas napięcia obywu wodzy -  bardzo istotne jest prawidłowe dopasowanie ogłowia do zwierzaka. Pasek nosowy nie może leżeć zbyt nisko (ryzyko złamania kości nosowej przy dużym nacisku!) oraz zbyt wysoko, gdzie traci swoją funkcję i może ocierać kości policzkowe czy wrażliwe chrząstki. Sam pasek nie może być zbyt cienki ani wykonany z nieprzyjemnego materiału, ogłowia typu side pull obecne w sprzedaży zazwyczaj są wyposażone w paski nosowe skórzane bądź wykonane z miękkiego sznurka. Pasek powinien dość ciasno przylegać do głowy, aby uniknąć nadmiernego przemieszczania się podczas jazdy czy podciągania w górę w czasie zatrzymania.

Side pull to przyjemne ogłowie bezwędzidłowe, które co ciekawe - może być użytkowane także z wędzidłem. Posiada dodatkowe pierścienie po obydwu stronach, co pozwala na przypięcie dowolnego kiełzna.

Działanie side pull jest bardzo łagodne, chyba że pasek nosowy jest wykonany ze sztywnego lub plecionego materiału - wówczas nacisk wywierany na kość nosową jest silny, ale nie aż tak jak w przypadku dowolnego ogłowia z mechanizmem opartym o dźwignie np. hackamore. Generalnie to bardzo łagodne ogłowie, polecane dla każdego jeźdźca i konia; pamiętajcie jednak, że koń powinien mieć solidnie ugruntowane podstawy, aby bezpiecznie poruszać się na nim na ogłowiu bezwędzidłowym! Pozbycie się wędzidła nie rozwiązuje magicznie wszystkich problemów, które występują podczas jazdy.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0