12,845 pytań - 18,088 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Side pull

Data publikacji: 2020-11-19

 

Side pull przypomina kantar z dodatkowym paskiem na nosie oraz naczółkiem - to bardzo proste ogłowie, które działa w nieskomplikowany sposób. Jak sama nazwa wskazuje, używając np. prawej wodzy wywieramy nacisk na lewą stronę głowy konia - aby pozbyć sie nieprzyjemnego ucisku, koń odruchowo skręca głowę w prawo. Analogicznie sytuacja wygląda podczas skrętu w lewo; nie dochodzi tutaj do przeciągania wędzidła w pysku konia, a same sygnały są bardzo czytelne dla zwierzaka.

Pasek umieszczony na nosie wywiera nacisk na wrażliwe części głowy podczas napięcia obywu wodzy -  bardzo istotne jest prawidłowe dopasowanie ogłowia do zwierzaka. Pasek nosowy nie może leżeć zbyt nisko (ryzyko złamania kości nosowej przy dużym nacisku!) oraz zbyt wysoko, gdzie traci swoją funkcję i może ocierać kości policzkowe czy wrażliwe chrząstki. Sam pasek nie może być zbyt cienki ani wykonany z nieprzyjemnego materiału, ogłowia typu side pull obecne w sprzedaży zazwyczaj są wyposażone w paski nosowe skórzane bądź wykonane z miękkiego sznurka. Pasek powinien dość ciasno przylegać do głowy, aby uniknąć nadmiernego przemieszczania się podczas jazdy czy podciągania w górę w czasie zatrzymania.

Side pull to przyjemne ogłowie bezwędzidłowe, które co ciekawe - może być użytkowane także z wędzidłem. Posiada dodatkowe pierścienie po obydwu stronach, co pozwala na przypięcie dowolnego kiełzna.

Działanie side pull jest bardzo łagodne, chyba że pasek nosowy jest wykonany ze sztywnego lub plecionego materiału - wówczas nacisk wywierany na kość nosową jest silny, ale nie aż tak jak w przypadku dowolnego ogłowia z mechanizmem opartym o dźwignie np. hackamore. Generalnie to bardzo łagodne ogłowie, polecane dla każdego jeźdźca i konia; pamiętajcie jednak, że koń powinien mieć solidnie ugruntowane podstawy, aby bezpiecznie poruszać się na nim na ogłowiu bezwędzidłowym! Pozbycie się wędzidła nie rozwiązuje magicznie wszystkich problemów, które występują podczas jazdy.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0