12,851 pytań - 20,661 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Side pull

Data publikacji: 2020-11-19

 

Side pull przypomina kantar z dodatkowym paskiem na nosie oraz naczółkiem - to bardzo proste ogłowie, które działa w nieskomplikowany sposób. Jak sama nazwa wskazuje, używając np. prawej wodzy wywieramy nacisk na lewą stronę głowy konia - aby pozbyć sie nieprzyjemnego ucisku, koń odruchowo skręca głowę w prawo. Analogicznie sytuacja wygląda podczas skrętu w lewo; nie dochodzi tutaj do przeciągania wędzidła w pysku konia, a same sygnały są bardzo czytelne dla zwierzaka.

Pasek umieszczony na nosie wywiera nacisk na wrażliwe części głowy podczas napięcia obywu wodzy -  bardzo istotne jest prawidłowe dopasowanie ogłowia do zwierzaka. Pasek nosowy nie może leżeć zbyt nisko (ryzyko złamania kości nosowej przy dużym nacisku!) oraz zbyt wysoko, gdzie traci swoją funkcję i może ocierać kości policzkowe czy wrażliwe chrząstki. Sam pasek nie może być zbyt cienki ani wykonany z nieprzyjemnego materiału, ogłowia typu side pull obecne w sprzedaży zazwyczaj są wyposażone w paski nosowe skórzane bądź wykonane z miękkiego sznurka. Pasek powinien dość ciasno przylegać do głowy, aby uniknąć nadmiernego przemieszczania się podczas jazdy czy podciągania w górę w czasie zatrzymania.

Side pull to przyjemne ogłowie bezwędzidłowe, które co ciekawe - może być użytkowane także z wędzidłem. Posiada dodatkowe pierścienie po obydwu stronach, co pozwala na przypięcie dowolnego kiełzna.

Działanie side pull jest bardzo łagodne, chyba że pasek nosowy jest wykonany ze sztywnego lub plecionego materiału - wówczas nacisk wywierany na kość nosową jest silny, ale nie aż tak jak w przypadku dowolnego ogłowia z mechanizmem opartym o dźwignie np. hackamore. Generalnie to bardzo łagodne ogłowie, polecane dla każdego jeźdźca i konia; pamiętajcie jednak, że koń powinien mieć solidnie ugruntowane podstawy, aby bezpiecznie poruszać się na nim na ogłowiu bezwędzidłowym! Pozbycie się wędzidła nie rozwiązuje magicznie wszystkich problemów, które występują podczas jazdy.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0