12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Hackney

Data publikacji: 2020-11-16

 

Nazwa hackney wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, co oznacza konia zaprzęgowego/dorożkarskiego; sama rasa powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Poszukiwano wówczas lekkiego konia, który będzie nadawał się do ciągnięcia niewielkich dorożek; koń powinien być także nieduży oraz elegancki. W tamtych czasach wiele zwierzaków zaprzęgowych miało zimnokrwistych przodków, przez co były potężne i niezbyt dobrze komponowały się z niedużymi powozami; dodatkowo poruszały się dość ociężale, co było z pewnością plusem podczas ciągnięcia ciężkich wozów.

Konie Hackney wywodzą się od kłusaków norfolskich i Yorkshire Roadster - ras niegdyś bardzo popularnej na terenie Wielkiej Brytanii. W dalszym etapie hodowli, zdecydowano się na włączenie także koni pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej - finalnie otrzymując konia lekkiego, niedużego, o dużej wytrzymałości i zdolności do pokonywania długich odcinków wydajnym kłusem.

Do cech charakterystycznych koni Hackey należą:

  • wzrost 150-160cm
  • szlachetna, lekka sylwetka
  • mała, elegancka głowa
  • proporcjonalna budowa ciała
  • wszystkie dozwolone maści
  • specficzna, wysoka akcja przednich kończyn w kłusie; nadgarstki są mocno zgięte i uniesione do góry. Ruch jest bardzo efektowny i wydajny.

Konie Hackey to typowa rasa zaprzęgowa - do tego zostały wyhodowane i w tym odnajdują się najlepiej; nie są zazwyczaj użytkowane wierzchowo z powodu bardzo wysokiej akcji kończyn przednich, nie jest to pożądany wzorzec ruchowy podczas jazdy w siodle (w dodatku czyni kłus bardzo niewygodnym). Większość koni Hackney ma krótką kłodę i wysoko osadzoną szyję, przez co wyglądają elegancko podczas pracy zaprzęgowej - nie jest to jednak najlepsza budowa do jazdy wierzchowej. 

Plusem koni Hackney jest łagodne usposobienie oraz chęć współpracy z człowiekiem, nie są zbytnio pobudliwe; dolew krwi koni pełnej i czystej krwi sprawia, iż szybko sie uczą i reagują na polecenia powożącego. 

W Polsce konie Hackney występują w swojej miniaturowej wersji: kuce hackney to mieszanka normalnych koni Hackney z kucami felińskimi i walijskimi. W rezultacie otrzymano świetnego kuca o wydajnym i szybkim ruchu, który sprawdza się jako wierzchowiec dla dzieci.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0