12,888 pytań - 46,150 odpowiedzi - 976 komentarzy

Hodowla: Hackney

Data publikacji: 2020-11-16

 

Nazwa hackney wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, co oznacza konia zaprzęgowego/dorożkarskiego; sama rasa powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Poszukiwano wówczas lekkiego konia, który będzie nadawał się do ciągnięcia niewielkich dorożek; koń powinien być także nieduży oraz elegancki. W tamtych czasach wiele zwierzaków zaprzęgowych miało zimnokrwistych przodków, przez co były potężne i niezbyt dobrze komponowały się z niedużymi powozami; dodatkowo poruszały się dość ociężale, co było z pewnością plusem podczas ciągnięcia ciężkich wozów.

Konie Hackney wywodzą się od kłusaków norfolskich i Yorkshire Roadster - ras niegdyś bardzo popularnej na terenie Wielkiej Brytanii. W dalszym etapie hodowli, zdecydowano się na włączenie także koni pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej - finalnie otrzymując konia lekkiego, niedużego, o dużej wytrzymałości i zdolności do pokonywania długich odcinków wydajnym kłusem.

Do cech charakterystycznych koni Hackey należą:

  • wzrost 150-160cm
  • szlachetna, lekka sylwetka
  • mała, elegancka głowa
  • proporcjonalna budowa ciała
  • wszystkie dozwolone maści
  • specficzna, wysoka akcja przednich kończyn w kłusie; nadgarstki są mocno zgięte i uniesione do góry. Ruch jest bardzo efektowny i wydajny.

Konie Hackey to typowa rasa zaprzęgowa - do tego zostały wyhodowane i w tym odnajdują się najlepiej; nie są zazwyczaj użytkowane wierzchowo z powodu bardzo wysokiej akcji kończyn przednich, nie jest to pożądany wzorzec ruchowy podczas jazdy w siodle (w dodatku czyni kłus bardzo niewygodnym). Większość koni Hackney ma krótką kłodę i wysoko osadzoną szyję, przez co wyglądają elegancko podczas pracy zaprzęgowej - nie jest to jednak najlepsza budowa do jazdy wierzchowej. 

Plusem koni Hackney jest łagodne usposobienie oraz chęć współpracy z człowiekiem, nie są zbytnio pobudliwe; dolew krwi koni pełnej i czystej krwi sprawia, iż szybko sie uczą i reagują na polecenia powożącego. 

W Polsce konie Hackney występują w swojej miniaturowej wersji: kuce hackney to mieszanka normalnych koni Hackney z kucami felińskimi i walijskimi. W rezultacie otrzymano świetnego kuca o wydajnym i szybkim ruchu, który sprawdza się jako wierzchowiec dla dzieci.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0