12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Data publikacji: 2020-11-06

 

Konie mają wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy i największym zagrożeniem jest kolka, czyli skręt jelit. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać stymulująco na takie zaburzenia: dlatego tak istotny jest stały dostęp do dobrej paszy objętościowej. Podstawą wyżywienia koni w naszym kraju jest siano - warto dbać o wysoką jakość tej paszy, nie podajemy nigdy spleśniałego czy zabrudzonego siana. Źle przeprowadzone sianokosy prowadzą do zanieczyszczenia siana np. nadmiarem ziemi, którą później spożywają nasze zwierzaki; wówczas może dojść do akumulacji piasku w zakamarkach jelita cienkiego, co dla wrażliwych koni może skutkować kolką. W naszym kraju ciężko dostać dobrej jakości owies, który bardzo często jest brudny i zanieczyszczony.

Do spożycia piasku może także dojść, kiedy konie są wypuszczane na pastwiska lub padoki, które są ubogie w trawę - konie wygryzają wówczas źdźbła do ziemi, nierzadko połykają duże ilości podłoża. Niektóre konie liżą piasek, także taki wysypany na placu do jazdy - może to świadczyć o niedoborach składników mineralnych, warto wówczas wykonać kompleksowe badania krwi.

Wielu weterynarzy poleca przeprowadzenie kuracji odpiaszczającej 2x do roku : w okresie wiosennym i jesiennym. Na rynku preparatów i suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które mają za zadanie oczyszczenie układu trawiennego tych zwierząt z piasku: w ich składzie znajdziemy przede wszystkim nasiona lub łuskę babki płesznik (Plantago psylium). Po zwilżeniu tworzy żel, który przylepia się do piasku przechodząc przez jelita i w bezpieczny sposób usuwa go z organizmu - działa dzięki temu lepiej niż siemię lniane. Warto przeanalizować składy popularnych preparatów odpiaszczających, często okazuje się, że najbardziej ekonomiczne jest podawanie samych łusek babki - można je kupić hurtowo na platformach sprzedażowych.

Taka kuracja powinna być prowadzona przez 5-7dni maksymalnie - dłuższy czas podawania babki skutkuje rozwolnieniem. Łuska działa bardziej efektywnie, szybciej ulega żelowaniu; babkę płesznik podajemy na sucho, wymieszaną z paszą treściwą. Pamiętajcie, aby nie podawać leków czy suplementów wraz z babką płesznik, ponieważ zwiąże ona wszystkie substancje w układzie pokarmowych, które następnie zostaną wydalone i nie wykażą żadnego działania. 

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0