13,055 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Data publikacji: 2020-11-06

 

Konie mają wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy i największym zagrożeniem jest kolka, czyli skręt jelit. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać stymulująco na takie zaburzenia: dlatego tak istotny jest stały dostęp do dobrej paszy objętościowej. Podstawą wyżywienia koni w naszym kraju jest siano - warto dbać o wysoką jakość tej paszy, nie podajemy nigdy spleśniałego czy zabrudzonego siana. Źle przeprowadzone sianokosy prowadzą do zanieczyszczenia siana np. nadmiarem ziemi, którą później spożywają nasze zwierzaki; wówczas może dojść do akumulacji piasku w zakamarkach jelita cienkiego, co dla wrażliwych koni może skutkować kolką. W naszym kraju ciężko dostać dobrej jakości owies, który bardzo często jest brudny i zanieczyszczony.

Do spożycia piasku może także dojść, kiedy konie są wypuszczane na pastwiska lub padoki, które są ubogie w trawę - konie wygryzają wówczas źdźbła do ziemi, nierzadko połykają duże ilości podłoża. Niektóre konie liżą piasek, także taki wysypany na placu do jazdy - może to świadczyć o niedoborach składników mineralnych, warto wówczas wykonać kompleksowe badania krwi.

Wielu weterynarzy poleca przeprowadzenie kuracji odpiaszczającej 2x do roku : w okresie wiosennym i jesiennym. Na rynku preparatów i suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które mają za zadanie oczyszczenie układu trawiennego tych zwierząt z piasku: w ich składzie znajdziemy przede wszystkim nasiona lub łuskę babki płesznik (Plantago psylium). Po zwilżeniu tworzy żel, który przylepia się do piasku przechodząc przez jelita i w bezpieczny sposób usuwa go z organizmu - działa dzięki temu lepiej niż siemię lniane. Warto przeanalizować składy popularnych preparatów odpiaszczających, często okazuje się, że najbardziej ekonomiczne jest podawanie samych łusek babki - można je kupić hurtowo na platformach sprzedażowych.

Taka kuracja powinna być prowadzona przez 5-7dni maksymalnie - dłuższy czas podawania babki skutkuje rozwolnieniem. Łuska działa bardziej efektywnie, szybciej ulega żelowaniu; babkę płesznik podajemy na sucho, wymieszaną z paszą treściwą. Pamiętajcie, aby nie podawać leków czy suplementów wraz z babką płesznik, ponieważ zwiąże ona wszystkie substancje w układzie pokarmowych, które następnie zostaną wydalone i nie wykażą żadnego działania. 

 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0