12,845 pytań - 18,089 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Derka osuszająca

Data publikacji: 2020-11-03

 

Osuszenie konia to ważna czynność, wypuszczenie spoconego czy mokrego konia na zimną i wietrzną pogodę to nic przyjemnego - mokra sierść powoduje szybkie wychłodzenie organizmu. Takie działanie często powoduje przeziębienia czy inne choroby wirusowe, które szybko rozprzestrzeniają się w osłabionym ciele naszego zwierzaka.

Dodatkowo należy osuszyć zwierzaka, nawet jeśli nie zamierzamy go już wypuszczać na zewnątrz; w nocy temperatura w stajni nie jest zbyt wysoka i warto zapewnić zwierzakowi komfort termiczny. 

Nie bez powodu w wielu stajniach po jeździe tradycją jest osuszanie konia słomą - to sposób znany od wielu lat, z powodzeniem stosowany przez hodowców i gospodarzy. Możemy także wysuszyć konia za pomocą starych ręczników czy kocy, sprawdza się także derka polarowa, którą należy bezwzględnie ściągnąć, gdy stanie się wilgotna! Nie należy zostawiać mokrego konia w derce na noc, ponieważ w szybkim czasie organizm się wychłodzi i będzie to bardzo nieprzyjemne. 

Do osuszenia konia najlepiej sprawdza sie specjalna derka osuszająca, wykonana z mikrofibry - to cienki i lekki materiał, który ma znakomite zdolności do pochłaniania wody. W szybki sposób osusza zwierzaka, warto mieć dwie sztuki na zmianę których użyjemy kiedy nasz koń mocno się spoci badź zmoknie podczas przejażdżki terenowej.

Takie derki znajdziemy w ofercie wielu producentów sprzętu jeździeckiego, występują w kilku postaciach: klasyczna derka, okrywająca kłodę; pół derka, przykrywająca grzbiet oraz pełna, zabudowana derka osuszająca kłodę oraz szyję. Dużym atutem derki z mikrofibry jest łatwość w czyszczeniu - szybkie pranie pozwala na błyskawiczne usunięcie zabrudzeń oraz odświeżenie tkaniny, derka schnie dosłownie w kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu lub niedaleko źródła ciepła. 

Pamiętajcie, aby nie wypuszczać zwierzaka w tej derce na zewnątrz - mikrofibra nie jest wytrzymałym materiałem, szybko się rwie przy wszelkich zahaczeniach itp. Konie mogą się w niej także zaplątać podczas tarzania, co często prowadzi do paniki, poza tym sprzęt zużywa się znacznie szybciej. Po jeździe bądź zamoczeniu zwierzaka narzućcie mu derkę na grzbiet i zostawcie konia w boksie, warto poprosić koleżankę czy kolegę ze stajni o zdjęcie derki np.po godzinie jeśli nie mamy tyle czasu.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0