12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sprzęt: Derka osuszająca

Data publikacji: 2020-11-03

 

Osuszenie konia to ważna czynność, wypuszczenie spoconego czy mokrego konia na zimną i wietrzną pogodę to nic przyjemnego - mokra sierść powoduje szybkie wychłodzenie organizmu. Takie działanie często powoduje przeziębienia czy inne choroby wirusowe, które szybko rozprzestrzeniają się w osłabionym ciele naszego zwierzaka.

Dodatkowo należy osuszyć zwierzaka, nawet jeśli nie zamierzamy go już wypuszczać na zewnątrz; w nocy temperatura w stajni nie jest zbyt wysoka i warto zapewnić zwierzakowi komfort termiczny. 

Nie bez powodu w wielu stajniach po jeździe tradycją jest osuszanie konia słomą - to sposób znany od wielu lat, z powodzeniem stosowany przez hodowców i gospodarzy. Możemy także wysuszyć konia za pomocą starych ręczników czy kocy, sprawdza się także derka polarowa, którą należy bezwzględnie ściągnąć, gdy stanie się wilgotna! Nie należy zostawiać mokrego konia w derce na noc, ponieważ w szybkim czasie organizm się wychłodzi i będzie to bardzo nieprzyjemne. 

Do osuszenia konia najlepiej sprawdza sie specjalna derka osuszająca, wykonana z mikrofibry - to cienki i lekki materiał, który ma znakomite zdolności do pochłaniania wody. W szybki sposób osusza zwierzaka, warto mieć dwie sztuki na zmianę których użyjemy kiedy nasz koń mocno się spoci badź zmoknie podczas przejażdżki terenowej.

Takie derki znajdziemy w ofercie wielu producentów sprzętu jeździeckiego, występują w kilku postaciach: klasyczna derka, okrywająca kłodę; pół derka, przykrywająca grzbiet oraz pełna, zabudowana derka osuszająca kłodę oraz szyję. Dużym atutem derki z mikrofibry jest łatwość w czyszczeniu - szybkie pranie pozwala na błyskawiczne usunięcie zabrudzeń oraz odświeżenie tkaniny, derka schnie dosłownie w kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu lub niedaleko źródła ciepła. 

Pamiętajcie, aby nie wypuszczać zwierzaka w tej derce na zewnątrz - mikrofibra nie jest wytrzymałym materiałem, szybko się rwie przy wszelkich zahaczeniach itp. Konie mogą się w niej także zaplątać podczas tarzania, co często prowadzi do paniki, poza tym sprzęt zużywa się znacznie szybciej. Po jeździe bądź zamoczeniu zwierzaka narzućcie mu derkę na grzbiet i zostawcie konia w boksie, warto poprosić koleżankę czy kolegę ze stajni o zdjęcie derki np.po godzinie jeśli nie mamy tyle czasu.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0