Osuszenie konia to ważna czynność, wypuszczenie spoconego czy mokrego konia na zimną i wietrzną pogodę to nic przyjemnego - mokra sierść powoduje szybkie wychłodzenie organizmu. Takie działanie często powoduje przeziębienia czy inne choroby wirusowe, które szybko rozprzestrzeniają się w osłabionym ciele naszego zwierzaka.
Dodatkowo należy osuszyć zwierzaka, nawet jeśli nie zamierzamy go już wypuszczać na zewnątrz; w nocy temperatura w stajni nie jest zbyt wysoka i warto zapewnić zwierzakowi komfort termiczny.
Nie bez powodu w wielu stajniach po jeździe tradycją jest osuszanie konia słomą - to sposób znany od wielu lat, z powodzeniem stosowany przez hodowców i gospodarzy. Możemy także wysuszyć konia za pomocą starych ręczników czy kocy, sprawdza się także derka polarowa, którą należy bezwzględnie ściągnąć, gdy stanie się wilgotna! Nie należy zostawiać mokrego konia w derce na noc, ponieważ w szybkim czasie organizm się wychłodzi i będzie to bardzo nieprzyjemne.
Do osuszenia konia najlepiej sprawdza sie specjalna derka osuszająca, wykonana z mikrofibry - to cienki i lekki materiał, który ma znakomite zdolności do pochłaniania wody. W szybki sposób osusza zwierzaka, warto mieć dwie sztuki na zmianę których użyjemy kiedy nasz koń mocno się spoci badź zmoknie podczas przejażdżki terenowej.
Takie derki znajdziemy w ofercie wielu producentów sprzętu jeździeckiego, występują w kilku postaciach: klasyczna derka, okrywająca kłodę; pół derka, przykrywająca grzbiet oraz pełna, zabudowana derka osuszająca kłodę oraz szyję. Dużym atutem derki z mikrofibry jest łatwość w czyszczeniu - szybkie pranie pozwala na błyskawiczne usunięcie zabrudzeń oraz odświeżenie tkaniny, derka schnie dosłownie w kilka godzin w ciepłym pomieszczeniu lub niedaleko źródła ciepła.
Pamiętajcie, aby nie wypuszczać zwierzaka w tej derce na zewnątrz - mikrofibra nie jest wytrzymałym materiałem, szybko się rwie przy wszelkich zahaczeniach itp. Konie mogą się w niej także zaplątać podczas tarzania, co często prowadzi do paniki, poza tym sprzęt zużywa się znacznie szybciej. Po jeździe bądź zamoczeniu zwierzaka narzućcie mu derkę na grzbiet i zostawcie konia w boksie, warto poprosić koleżankę czy kolegę ze stajni o zdjęcie derki np.po godzinie jeśli nie mamy tyle czasu.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14