12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Data publikacji: 2020-10-12

 

W trakcie jazdy, warto wykonywać dużą ilość figur i elementów - jazda stanie się urozmaicona, a nasz koń poprawi wygimnastykowanie swojego ciała oraz skupi się na nas i naszych pomocach.

Figury takie jak zmiana kierunku, koło, wolta i półwolta, a także serpentyny i wężyki możemy wykonywać na każdym etapie nauki - nawet taka jazda w stępie przynosi wiele korzyści chociażby dla poprawy rytmu i rozluźnienia, które są bazą prawidłowego szkolenia. Przy okazji koń koncentruje się na naszych sygnałach, nie jest znudzony i chętnie wykonuje kolejne zadania , dlatego już w trakcie stępowania na rozrzewkę warto wykonać kilka dużych kół, szerokich serpentyn czy prostych zmian kierunku np. przez przekątną.

Zmiana kierunku poprzez półwoltę to kolejne ciekawe ćwiczenie, które pojawia się także jako elementów przejazdów ujeżdżeniowych w klasie P i N (w kłusie oraz w galopie); warto rozpocząć wykonywanie od stępa:

  • jadąc wzdłuż ściany, kierujemy się do środka placu lub ujeżdżalni wykonując woltę (w początkowym etapie może to być mniejsze koło)
  • wykonujemy półwoltę/półkoło i kierujemy się z powrotem na ścianę, ale już w przeciwnym kierunku
  • całość rysunku patrząc z góry przypomina nieco łezkę

Pamiętajmy o odpowiedniu ustawieniu zwierzaka w trakcie ruchu po okręgu - ciało konia powinno być wygięte w łuk, łopatki i zad nie wypadają w żadną ze stron. Pilnujemy prostego dosiadu, nie obciążając zbytnio wewnętrznej strony, nie krzywimy się w biodrach czy w ramionach. Ustawiamy konia w kierunku ruchu, mając na uwadze ruch po okręgu! 

Po wykonaniu półwolty/półkola pamiętamy o wyprostowaniu zwierzaka - jedziemy wówczas po lini prostej, więc koń ma poruszać się prosto. Istotną rolę odgrywa tutaj stabilny i zrównoważony dosiad, wbrew pozorom wiele zwierzaków ma problem z wyprostowanym ruchem naprzód bez obecności band czy ogrodzenia (typowe błędy to wpadanie/wypadanie zadem, odbijanie od łydek, poruszanie się ruchem falistym). W końcowym etapie zmiany kierunku przez półwoltę wracamy łagodnie na ścianę - wykonujemy lekki skręt, a więc pamiętamy o lekkim ustawieniu i prawidłowym skręcie całej kłody naszego zwierzaka.

W dalszym etapie opanowania podstaw, warto wykonywać takie zmiany kierunku w kłusie i galopie, mając tutaj do dyspozycji możliwość dalszego poruszania się kontrgalopem bądź zmianę nogi przez stęp lub kłus, a także lotną zmianę - możliwości jest multum i warto z tego elementu korzystać.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0