W trakcie jazdy, warto wykonywać dużą ilość figur i elementów - jazda stanie się urozmaicona, a nasz koń poprawi wygimnastykowanie swojego ciała oraz skupi się na nas i naszych pomocach.
Figury takie jak zmiana kierunku, koło, wolta i półwolta, a także serpentyny i wężyki możemy wykonywać na każdym etapie nauki - nawet taka jazda w stępie przynosi wiele korzyści chociażby dla poprawy rytmu i rozluźnienia, które są bazą prawidłowego szkolenia. Przy okazji koń koncentruje się na naszych sygnałach, nie jest znudzony i chętnie wykonuje kolejne zadania , dlatego już w trakcie stępowania na rozrzewkę warto wykonać kilka dużych kół, szerokich serpentyn czy prostych zmian kierunku np. przez przekątną.
Zmiana kierunku poprzez półwoltę to kolejne ciekawe ćwiczenie, które pojawia się także jako elementów przejazdów ujeżdżeniowych w klasie P i N (w kłusie oraz w galopie); warto rozpocząć wykonywanie od stępa:
Pamiętajmy o odpowiedniu ustawieniu zwierzaka w trakcie ruchu po okręgu - ciało konia powinno być wygięte w łuk, łopatki i zad nie wypadają w żadną ze stron. Pilnujemy prostego dosiadu, nie obciążając zbytnio wewnętrznej strony, nie krzywimy się w biodrach czy w ramionach. Ustawiamy konia w kierunku ruchu, mając na uwadze ruch po okręgu!
Po wykonaniu półwolty/półkola pamiętamy o wyprostowaniu zwierzaka - jedziemy wówczas po lini prostej, więc koń ma poruszać się prosto. Istotną rolę odgrywa tutaj stabilny i zrównoważony dosiad, wbrew pozorom wiele zwierzaków ma problem z wyprostowanym ruchem naprzód bez obecności band czy ogrodzenia (typowe błędy to wpadanie/wypadanie zadem, odbijanie od łydek, poruszanie się ruchem falistym). W końcowym etapie zmiany kierunku przez półwoltę wracamy łagodnie na ścianę - wykonujemy lekki skręt, a więc pamiętamy o lekkim ustawieniu i prawidłowym skręcie całej kłody naszego zwierzaka.
W dalszym etapie opanowania podstaw, warto wykonywać takie zmiany kierunku w kłusie i galopie, mając tutaj do dyspozycji możliwość dalszego poruszania się kontrgalopem bądź zmianę nogi przez stęp lub kłus, a także lotną zmianę - możliwości jest multum i warto z tego elementu korzystać.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10