12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Data publikacji: 2020-10-12

 

W trakcie jazdy, warto wykonywać dużą ilość figur i elementów - jazda stanie się urozmaicona, a nasz koń poprawi wygimnastykowanie swojego ciała oraz skupi się na nas i naszych pomocach.

Figury takie jak zmiana kierunku, koło, wolta i półwolta, a także serpentyny i wężyki możemy wykonywać na każdym etapie nauki - nawet taka jazda w stępie przynosi wiele korzyści chociażby dla poprawy rytmu i rozluźnienia, które są bazą prawidłowego szkolenia. Przy okazji koń koncentruje się na naszych sygnałach, nie jest znudzony i chętnie wykonuje kolejne zadania , dlatego już w trakcie stępowania na rozrzewkę warto wykonać kilka dużych kół, szerokich serpentyn czy prostych zmian kierunku np. przez przekątną.

Zmiana kierunku poprzez półwoltę to kolejne ciekawe ćwiczenie, które pojawia się także jako elementów przejazdów ujeżdżeniowych w klasie P i N (w kłusie oraz w galopie); warto rozpocząć wykonywanie od stępa:

  • jadąc wzdłuż ściany, kierujemy się do środka placu lub ujeżdżalni wykonując woltę (w początkowym etapie może to być mniejsze koło)
  • wykonujemy półwoltę/półkoło i kierujemy się z powrotem na ścianę, ale już w przeciwnym kierunku
  • całość rysunku patrząc z góry przypomina nieco łezkę

Pamiętajmy o odpowiedniu ustawieniu zwierzaka w trakcie ruchu po okręgu - ciało konia powinno być wygięte w łuk, łopatki i zad nie wypadają w żadną ze stron. Pilnujemy prostego dosiadu, nie obciążając zbytnio wewnętrznej strony, nie krzywimy się w biodrach czy w ramionach. Ustawiamy konia w kierunku ruchu, mając na uwadze ruch po okręgu! 

Po wykonaniu półwolty/półkola pamiętamy o wyprostowaniu zwierzaka - jedziemy wówczas po lini prostej, więc koń ma poruszać się prosto. Istotną rolę odgrywa tutaj stabilny i zrównoważony dosiad, wbrew pozorom wiele zwierzaków ma problem z wyprostowanym ruchem naprzód bez obecności band czy ogrodzenia (typowe błędy to wpadanie/wypadanie zadem, odbijanie od łydek, poruszanie się ruchem falistym). W końcowym etapie zmiany kierunku przez półwoltę wracamy łagodnie na ścianę - wykonujemy lekki skręt, a więc pamiętamy o lekkim ustawieniu i prawidłowym skręcie całej kłody naszego zwierzaka.

W dalszym etapie opanowania podstaw, warto wykonywać takie zmiany kierunku w kłusie i galopie, mając tutaj do dyspozycji możliwość dalszego poruszania się kontrgalopem bądź zmianę nogi przez stęp lub kłus, a także lotną zmianę - możliwości jest multum i warto z tego elementu korzystać.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0