Konie użytkowanie wierzchowo lub zaprzęgowo mają większe wymagania żywieniowe niż te niepracujące; prawidłowa i zbilansowana dieta powinna pokrywać wszelkie zapotrzebowania na witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Czasem jednak należy wdrożyć suplementację z uwagi na specyficzne potrzeby czy wymagania bądź ewidentne niedobory, poparte badaniami krwi lub włosia/kopyta; do najczęściej suplementowanych pierwiastków należą miedź, cynk, żelazo a także elektrolity, czyli sód i potas. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych, lepiej przyswajalnych składów swoich dodatków, które będą chętniej pobierane przez konie; zwierzaki te są wyjątkowo wyczulone na nowe, nieznane smaki. Wprowadzenie nowego suplementu do diety czasem wiąże się z niechęcią do zjedzenia całego posiłku, co nie jest oczywiście korzystne.
Niestety konie chorują i to dość często, poza zastrzykami czy kroplówkami, formą leczenia są także proszki czy płyny które zazwyczaj są gorzkie i nieprzyjemne w smaku - a nie trzeba wspominać, jak bardzo istotne jest przyjęcie całej dawki leku.
Do polecanych sposobów na podanie leku koniom należą:
Czasem warto rozważyć podawanie doustne za pomocą strzykawki - rozpuszczamy tabletkę czy kapsułkę np. w soku i podajemy koniowi bezpośrednio do pyska. Także działanie wymaga jednak sprawności, ponieważ szybkość powinna być na tyle duża aby podać wszystko w całości, ale odpowiednia aby koń się nie zadławił. Jeżeli wcześniej nie podawaliście samodzielnie np. pasty na odrobaczenie, to lepiej nie zaczynać nauki od podawania niezbędnych lekow - spróbujcie najpierw z samym sokiem lub przecierem. Dzięki temu widok strzykawki nie będzie kojarzył się naszemu koniowi tylko z gorzkim posmakiem leków.
Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych - bez wody nie istnieje życie. Odpowiednia ilość wody jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych wierzchowców, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ile wody pobiera nasz koń w ciągu dnia!
2021-02-21
Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.
2021-02-15
Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.
2020-12-21
Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.
2020-12-12
Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.
2020-08-14
Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.
2020-07-09
Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.
2020-06-03
Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!
2020-05-03
Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.
2020-04-06