Konie użytkowanie wierzchowo lub zaprzęgowo mają większe wymagania żywieniowe niż te niepracujące; prawidłowa i zbilansowana dieta powinna pokrywać wszelkie zapotrzebowania na witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Czasem jednak należy wdrożyć suplementację z uwagi na specyficzne potrzeby czy wymagania bądź ewidentne niedobory, poparte badaniami krwi lub włosia/kopyta; do najczęściej suplementowanych pierwiastków należą miedź, cynk, żelazo a także elektrolity, czyli sód i potas. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych, lepiej przyswajalnych składów swoich dodatków, które będą chętniej pobierane przez konie; zwierzaki te są wyjątkowo wyczulone na nowe, nieznane smaki. Wprowadzenie nowego suplementu do diety czasem wiąże się z niechęcią do zjedzenia całego posiłku, co nie jest oczywiście korzystne.
Niestety konie chorują i to dość często, poza zastrzykami czy kroplówkami, formą leczenia są także proszki czy płyny które zazwyczaj są gorzkie i nieprzyjemne w smaku - a nie trzeba wspominać, jak bardzo istotne jest przyjęcie całej dawki leku.
Do polecanych sposobów na podanie leku koniom należą:
Czasem warto rozważyć podawanie doustne za pomocą strzykawki - rozpuszczamy tabletkę czy kapsułkę np. w soku i podajemy koniowi bezpośrednio do pyska. Także działanie wymaga jednak sprawności, ponieważ szybkość powinna być na tyle duża aby podać wszystko w całości, ale odpowiednia aby koń się nie zadławił. Jeżeli wcześniej nie podawaliście samodzielnie np. pasty na odrobaczenie, to lepiej nie zaczynać nauki od podawania niezbędnych lekow - spróbujcie najpierw z samym sokiem lub przecierem. Dzięki temu widok strzykawki nie będzie kojarzył się naszemu koniowi tylko z gorzkim posmakiem leków.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17