12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

Data publikacji: 2020-09-24

 

Konie użytkowanie wierzchowo lub zaprzęgowo mają większe wymagania żywieniowe niż te niepracujące; prawidłowa i zbilansowana dieta powinna pokrywać wszelkie zapotrzebowania na witaminy, minerały oraz składniki odżywcze. Czasem jednak należy wdrożyć suplementację z uwagi na specyficzne potrzeby czy wymagania bądź ewidentne niedobory, poparte badaniami krwi lub włosia/kopyta; do najczęściej suplementowanych pierwiastków należą miedź, cynk, żelazo a także elektrolity, czyli sód i potas. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych, lepiej przyswajalnych składów swoich dodatków, które będą chętniej pobierane przez konie; zwierzaki te są wyjątkowo wyczulone na nowe, nieznane smaki. Wprowadzenie nowego suplementu do diety czasem wiąże się z niechęcią do zjedzenia całego posiłku, co nie jest oczywiście korzystne.

Niestety konie chorują i to dość często, poza zastrzykami czy kroplówkami, formą leczenia są także proszki czy płyny które zazwyczaj są gorzkie i nieprzyjemne w smaku - a nie trzeba wspominać, jak bardzo istotne jest przyjęcie całej dawki leku.

Do polecanych sposobów na podanie leku koniom należą:

  • dodatki sypkie dorzucamy do paszy i zwilżamy wodą (proszek nie zostanie rozdmuchany przez konia), dobrze sprawdza się także mesz (oczywiście lekko ciepły)
  • syropy i dodatki płynne wystarczy dodać do posiłku
  • dla koni wybrednych sprawdza się wymieszanie posiłku z tartym jabłkiem lub marchewką
  • aby poprawić smak, możemy dolać gęstego soku przecierowego lub musu dla dzieci
  • dobrze sprawdza się także dodatek soku jabłkowego, możemy w nim rozpuścić leki czy suplementy

Czasem warto rozważyć podawanie doustne za pomocą strzykawki - rozpuszczamy tabletkę czy kapsułkę np. w soku i podajemy koniowi bezpośrednio do pyska. Także działanie wymaga jednak sprawności, ponieważ szybkość powinna być na tyle duża aby podać wszystko w całości, ale odpowiednia aby koń się nie zadławił. Jeżeli wcześniej nie podawaliście samodzielnie np. pasty na odrobaczenie, to lepiej nie zaczynać nauki od podawania niezbędnych lekow - spróbujcie najpierw z samym sokiem lub przecierem. Dzięki temu widok strzykawki nie będzie kojarzył się naszemu koniowi tylko z gorzkim posmakiem leków

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0