12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Weterynarze: Pojenie koni

Data publikacji: 2018-09-18

 

Konie powinny mieć zapewniony stały i nielimitowany dostęp do świeżej wody - najlepiej sprawdzają się poidła automatyczne, ale nie każda stajnia ma możliwość doprowadzenia przyłączy wodnych, wtedy musimy zadbać o stałą obecność wiader z czystą wodą.

Oczywiście woda dla koni nie musi być przegotowana ani podgrzana, ważne żeby miała temperaturę odpowiednią do wypicia, co jest szczególnie ważne w zimie. Przy poidłach automatycznych trzeba zadbać o odpowiednią ochronę rur, aby woda nie zamarzła i nie uszkodziła instalacji; do wiader możemy nalać letniej wody w okresie zimowym.

 

Zawsze pamiętajmy o odpoczynku zwierzaków bezpośrednio po jeździe - nie pozwalajmy na picie zimnej wody koniowi, który jest mocno zgrzany, spocony i ma przyspieszony oddech. Najpierw należy zadbać o odpowiednio długie występowanie i obniżenie temperatury ciala, a dopiero później możemy napoić zwierzaka.

Zbyt wczesne podanie wody może prowadzić do problemów żołądkowych czy szoku termicznego; nie ma bezpośredniego wpływu picia zimnej wody na wzrost ryzyka wystąpienia ochwatu u koni, co często możemy usłyszeć wśród właścicieli koni.

 

Oczywiście konie nie powinny nigdy pić brudnej czy niepewnej wody, po prostu wystarczy zwykła "kranówka" :) 

W okresie letnim warto dodać elektrolity, aby efektywnie nawodnić zmęczony organizm naszego wierzchowca - szeroki wybór znajdziecie w każdym sklepie jeździeckim. Oczywiście pamiętajmy o obecności soli w boksach lub na pastwiskach koni, co pozwoli na szybkie uzupełnienie niedoborów sodu, który jest najszybciej wydalany z organizmu w trakcie pocenia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kissing Spine Syndrome

Problemy z kręgosłupem są bardzo powszechne wśród ludzi, coraz częściej także u koni są diagnozowane przeciążenia i zwyrodnienia w tym elemencie układu ruchu; niestety często to właśnie jeźdźcy przyczyniają się do powstawania dolegliwości bólowych ze strony mięśni grzbietu i kręgosłupa.

2019-06-15

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0