12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Weterynarze: Pojenie koni

Data publikacji: 2018-09-18

 

Konie powinny mieć zapewniony stały i nielimitowany dostęp do świeżej wody - najlepiej sprawdzają się poidła automatyczne, ale nie każda stajnia ma możliwość doprowadzenia przyłączy wodnych, wtedy musimy zadbać o stałą obecność wiader z czystą wodą.

Oczywiście woda dla koni nie musi być przegotowana ani podgrzana, ważne żeby miała temperaturę odpowiednią do wypicia, co jest szczególnie ważne w zimie. Przy poidłach automatycznych trzeba zadbać o odpowiednią ochronę rur, aby woda nie zamarzła i nie uszkodziła instalacji; do wiader możemy nalać letniej wody w okresie zimowym.

 

Zawsze pamiętajmy o odpoczynku zwierzaków bezpośrednio po jeździe - nie pozwalajmy na picie zimnej wody koniowi, który jest mocno zgrzany, spocony i ma przyspieszony oddech. Najpierw należy zadbać o odpowiednio długie występowanie i obniżenie temperatury ciala, a dopiero później możemy napoić zwierzaka.

Zbyt wczesne podanie wody może prowadzić do problemów żołądkowych czy szoku termicznego; nie ma bezpośredniego wpływu picia zimnej wody na wzrost ryzyka wystąpienia ochwatu u koni, co często możemy usłyszeć wśród właścicieli koni.

 

Oczywiście konie nie powinny nigdy pić brudnej czy niepewnej wody, po prostu wystarczy zwykła "kranówka" :) 

W okresie letnim warto dodać elektrolity, aby efektywnie nawodnić zmęczony organizm naszego wierzchowca - szeroki wybór znajdziecie w każdym sklepie jeździeckim. Oczywiście pamiętajmy o obecności soli w boksach lub na pastwiskach koni, co pozwoli na szybkie uzupełnienie niedoborów sodu, który jest najszybciej wydalany z organizmu w trakcie pocenia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0