12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Pojenie koni

Data publikacji: 2018-09-18

 

Konie powinny mieć zapewniony stały i nielimitowany dostęp do świeżej wody - najlepiej sprawdzają się poidła automatyczne, ale nie każda stajnia ma możliwość doprowadzenia przyłączy wodnych, wtedy musimy zadbać o stałą obecność wiader z czystą wodą.

Oczywiście woda dla koni nie musi być przegotowana ani podgrzana, ważne żeby miała temperaturę odpowiednią do wypicia, co jest szczególnie ważne w zimie. Przy poidłach automatycznych trzeba zadbać o odpowiednią ochronę rur, aby woda nie zamarzła i nie uszkodziła instalacji; do wiader możemy nalać letniej wody w okresie zimowym.

 

Zawsze pamiętajmy o odpoczynku zwierzaków bezpośrednio po jeździe - nie pozwalajmy na picie zimnej wody koniowi, który jest mocno zgrzany, spocony i ma przyspieszony oddech. Najpierw należy zadbać o odpowiednio długie występowanie i obniżenie temperatury ciala, a dopiero później możemy napoić zwierzaka.

Zbyt wczesne podanie wody może prowadzić do problemów żołądkowych czy szoku termicznego; nie ma bezpośredniego wpływu picia zimnej wody na wzrost ryzyka wystąpienia ochwatu u koni, co często możemy usłyszeć wśród właścicieli koni.

 

Oczywiście konie nie powinny nigdy pić brudnej czy niepewnej wody, po prostu wystarczy zwykła "kranówka" :) 

W okresie letnim warto dodać elektrolity, aby efektywnie nawodnić zmęczony organizm naszego wierzchowca - szeroki wybór znajdziecie w każdym sklepie jeździeckim. Oczywiście pamiętajmy o obecności soli w boksach lub na pastwiskach koni, co pozwoli na szybkie uzupełnienie niedoborów sodu, który jest najszybciej wydalany z organizmu w trakcie pocenia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0