12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynarze: Pojenie koni

Data publikacji: 2018-09-18

 

Konie powinny mieć zapewniony stały i nielimitowany dostęp do świeżej wody - najlepiej sprawdzają się poidła automatyczne, ale nie każda stajnia ma możliwość doprowadzenia przyłączy wodnych, wtedy musimy zadbać o stałą obecność wiader z czystą wodą.

Oczywiście woda dla koni nie musi być przegotowana ani podgrzana, ważne żeby miała temperaturę odpowiednią do wypicia, co jest szczególnie ważne w zimie. Przy poidłach automatycznych trzeba zadbać o odpowiednią ochronę rur, aby woda nie zamarzła i nie uszkodziła instalacji; do wiader możemy nalać letniej wody w okresie zimowym.

 

Zawsze pamiętajmy o odpoczynku zwierzaków bezpośrednio po jeździe - nie pozwalajmy na picie zimnej wody koniowi, który jest mocno zgrzany, spocony i ma przyspieszony oddech. Najpierw należy zadbać o odpowiednio długie występowanie i obniżenie temperatury ciala, a dopiero później możemy napoić zwierzaka.

Zbyt wczesne podanie wody może prowadzić do problemów żołądkowych czy szoku termicznego; nie ma bezpośredniego wpływu picia zimnej wody na wzrost ryzyka wystąpienia ochwatu u koni, co często możemy usłyszeć wśród właścicieli koni.

 

Oczywiście konie nie powinny nigdy pić brudnej czy niepewnej wody, po prostu wystarczy zwykła "kranówka" :) 

W okresie letnim warto dodać elektrolity, aby efektywnie nawodnić zmęczony organizm naszego wierzchowca - szeroki wybór znajdziecie w każdym sklepie jeździeckim. Oczywiście pamiętajmy o obecności soli w boksach lub na pastwiskach koni, co pozwoli na szybkie uzupełnienie niedoborów sodu, który jest najszybciej wydalany z organizmu w trakcie pocenia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0