13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Rodzaje ściółek

Data publikacji: 2017-01-07

Konie spędzaja w boksie z reguły min.połowę doby, zatem należy zadbać o bezpieczną wyściółkę ich boksów. Najpopularniejszym (i zarazem najtańszym) materiałem jest słoma, jej popularność wynika także z dużej dostępności. Najczęściej spotykanym rodzajem słomy jest owsiana lub pszenna, rzadziej spotykamy słomę jęczmienną i żytnią - nie są one szczególne polecane dla koni z uwagi na ostre źdźbła.

Minusem słomy jest na pewno jej objętość - duży zapas słomy wymaga jej magazynowania w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Bardzo często jest składowana w niewłaściwych warunkach, stąd też częsta obecność zarodników grzybów i pleśni oraz rotozczy, co wszystko może prowadzić do alergii u naszego konia.

Coraz częściej spotykaną alternatywą są wióry drzewne - najczęściej pochodzące z drzew iglastych. Taka ściółka ma wiele zalet - jest czysta, nie kurzy się i nie pyli, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla koni z problemami oddechowymi. Dodatkowo jest całkowicie niejadalna, niektóre konie uwielbiają objadać się słomą ;) Wióry są dużo bardziej chłonne, więc czyszczenie boksu nie zabiera tyle czasu. Są bardziej kompaktowe i nie potrzebują dużo miejsca na magazynowanie.

Niewątpliwym minusem wiórami trocinami jest ich cena - jednorazowy koszt zakupu będzie kilkukrotnie wyższy niż w przypadku słomy. 

Kolejną, dość ciekawą opcją, jest utrzymywanie koni na ściółce torfowej. Absolutnie nie należy jej utożsamiać z popularnym torfem ogrodowym :) To całkowicie naturalny i ekologiczny materiał, poddany specyficznej obróbce, gdzie w rezultacie otrzymujemy całkowicie bezzapachową i czystą ściółkę. Nie brudzi koni, nawet siwych :)

Jej zaletą jest brak pylenia, docenią ją właścicieli koni alergicznych. Świetnie absorbuje amoniak i chłonie wilgość, przez co czyszczenie boksu jest dużo łatwiejsze.

Minus: cena.

Do wypełnienia boksu możemy także użyć granulatu (pelletu), pochodzącego ze sprasowania słomy lub wiórów drzewnych. Ich zaletą jest duża ekonomia w stosowaniu - po wsypaniu do boksu należy go polać wodą, wówczas pęcznieje. Pellety są całkowicie niejadalne i biodegradowalne, a także łatwe w czyszczeniu.

Minus: cena

Rzadziej spotykana jest ściółka lniana, pochodząca z pociętych źdźbeł lnu. Dużą zaletą jest przede wszystkim waga - ta ściółka jest bardzo lekka i miękka w dotyku. Jest pozbawiona pyłów i kurzu, świetnie chłonie wilgoć, sprawdzi się w przypadku problemów z kopytami. 

Minus: cena, z uwagi na swoją lekkość może sie sypać wszędzie

Ciekawostką może być fakt, iż na rynku istnieje także ściółka papierowa - pocięte gazety, poddane obróbce termicznej :) Są ekonomiczne, lekkie - sprawdzą się np.na zawodach. Dobrze sprawdzą się u koni, które mają skłonności do kolki lub są na diecie.

Minus: nie każdy koń będzie akceptował tę ściółkę

Czy znacie jakieś inne, ciekawe ściółki dla koni ?

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0