13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Data publikacji: 2020-08-20

 

Uszkodzenia siodła czy ogłowia to dość częste przypadki, zarówno te powstałe w wyniku wypadków czy mechanicznych urazów jak i te wynikające ze zużycia sprzętu. Podobnie jak z większością przedmiotów w naszym codziennym życiu, prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie ekwipunku jeździeckiego pozwala na zachowanie wysokiej jakości przez długie lata. Na rynku sprzętu używanego nierzadko znajdziemy siodła kilkunastoletnie, które w dalszym ciagu wyglądają dobrze i spełniają swoją rolę (czasem konieczna jest zmiana wypełnienia w panelach, które po prostu ulega ubiciu) - to wszystko dzięki konserwacji i dbałości o sprzęt.

Typowe uszkodzenia siodeł to:

  • wytarcie tybinek
  • wytarcie siedziska
  • pęknięcie/złamanie terlicy
  • pęknięcie łęku
  • rozerwanie skóry w miejscu łączenia

O ile wszelkie wierzchnie przetarcia i odbarwienia skóry są wyłącznie kwestią estetyczną, o tyle pęknięcia głównej konstrukcji siodła zagrażają bezpieczeństwu użytkowania. Uszkodzona terlica nierównomiernie rozkłada ciężar, moze boleśnie wbijać się w koński grzbiet, a także zaburzać naszą równowagę, co może doprowadzić do upadku. 

Terlica jest mocna i solidna, ale np. w przypadku gdy koń przewróci się na plecy lub postanowi się wytarzać mając siodło, praktycznie zawsze dochodzi do uszkodzenia terlicy. Wtedy siodło powinno być sprawdzone najlepiej u producenta danej marki bądź u wykwalifikowanego siodlarza, który posiada odpowiednia wiedzę i sprzęt. Tak samo postępujemy, kiedy podejrzewamy uszkodzenie łęku - wszelkie nierówności, wystające fragmenty powinny być obejrzane przez specjalistę. 

Wszelkie plamy i odbarwienia można zamaskować za pomocą specjalnych lakierów do skór bądź past o wybranych kolorze; z wytarciami poradzi sobie rymarz, który potrafi wstawić nowe fragmenty skóry w siodło.

Przetarte przystuły wymagają bezwzględnej wymiany, ponieważ mogą niespodziewanie pęknąc chociażby w trakcie szybkiego galopu, skoków przez przeszkody czy wyjazdu w teren - to niebezpieczna sytuacja, która zagraża naszemu zdrowiu! Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje spadajacego siodła z jeźdźcem w trakcie tak popularnych teraz galopad po ściernisku - nie warto odkładać tej naprawy, zwłaszcza że jej koszt to kilkaset złotych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0