Uszkodzenia siodła czy ogłowia to dość częste przypadki, zarówno te powstałe w wyniku wypadków czy mechanicznych urazów jak i te wynikające ze zużycia sprzętu. Podobnie jak z większością przedmiotów w naszym codziennym życiu, prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie ekwipunku jeździeckiego pozwala na zachowanie wysokiej jakości przez długie lata. Na rynku sprzętu używanego nierzadko znajdziemy siodła kilkunastoletnie, które w dalszym ciagu wyglądają dobrze i spełniają swoją rolę (czasem konieczna jest zmiana wypełnienia w panelach, które po prostu ulega ubiciu) - to wszystko dzięki konserwacji i dbałości o sprzęt.
Typowe uszkodzenia siodeł to:
O ile wszelkie wierzchnie przetarcia i odbarwienia skóry są wyłącznie kwestią estetyczną, o tyle pęknięcia głównej konstrukcji siodła zagrażają bezpieczeństwu użytkowania. Uszkodzona terlica nierównomiernie rozkłada ciężar, moze boleśnie wbijać się w koński grzbiet, a także zaburzać naszą równowagę, co może doprowadzić do upadku.
Terlica jest mocna i solidna, ale np. w przypadku gdy koń przewróci się na plecy lub postanowi się wytarzać mając siodło, praktycznie zawsze dochodzi do uszkodzenia terlicy. Wtedy siodło powinno być sprawdzone najlepiej u producenta danej marki bądź u wykwalifikowanego siodlarza, który posiada odpowiednia wiedzę i sprzęt. Tak samo postępujemy, kiedy podejrzewamy uszkodzenie łęku - wszelkie nierówności, wystające fragmenty powinny być obejrzane przez specjalistę.
Wszelkie plamy i odbarwienia można zamaskować za pomocą specjalnych lakierów do skór bądź past o wybranych kolorze; z wytarciami poradzi sobie rymarz, który potrafi wstawić nowe fragmenty skóry w siodło.
Przetarte przystuły wymagają bezwzględnej wymiany, ponieważ mogą niespodziewanie pęknąc chociażby w trakcie szybkiego galopu, skoków przez przeszkody czy wyjazdu w teren - to niebezpieczna sytuacja, która zagraża naszemu zdrowiu! Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje spadajacego siodła z jeźdźcem w trakcie tak popularnych teraz galopad po ściernisku - nie warto odkładać tej naprawy, zwłaszcza że jej koszt to kilkaset złotych.
Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.
2021-02-18
Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!
2020-12-18
Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.
2020-12-15
Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.
2020-12-03
Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.
2020-11-19
Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.
2020-10-23
Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.
2020-09-21
Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.
2020-07-06