12,851 pytań - 20,666 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Data publikacji: 2020-08-20

 

Uszkodzenia siodła czy ogłowia to dość częste przypadki, zarówno te powstałe w wyniku wypadków czy mechanicznych urazów jak i te wynikające ze zużycia sprzętu. Podobnie jak z większością przedmiotów w naszym codziennym życiu, prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie ekwipunku jeździeckiego pozwala na zachowanie wysokiej jakości przez długie lata. Na rynku sprzętu używanego nierzadko znajdziemy siodła kilkunastoletnie, które w dalszym ciagu wyglądają dobrze i spełniają swoją rolę (czasem konieczna jest zmiana wypełnienia w panelach, które po prostu ulega ubiciu) - to wszystko dzięki konserwacji i dbałości o sprzęt.

Typowe uszkodzenia siodeł to:

  • wytarcie tybinek
  • wytarcie siedziska
  • pęknięcie/złamanie terlicy
  • pęknięcie łęku
  • rozerwanie skóry w miejscu łączenia

O ile wszelkie wierzchnie przetarcia i odbarwienia skóry są wyłącznie kwestią estetyczną, o tyle pęknięcia głównej konstrukcji siodła zagrażają bezpieczeństwu użytkowania. Uszkodzona terlica nierównomiernie rozkłada ciężar, moze boleśnie wbijać się w koński grzbiet, a także zaburzać naszą równowagę, co może doprowadzić do upadku. 

Terlica jest mocna i solidna, ale np. w przypadku gdy koń przewróci się na plecy lub postanowi się wytarzać mając siodło, praktycznie zawsze dochodzi do uszkodzenia terlicy. Wtedy siodło powinno być sprawdzone najlepiej u producenta danej marki bądź u wykwalifikowanego siodlarza, który posiada odpowiednia wiedzę i sprzęt. Tak samo postępujemy, kiedy podejrzewamy uszkodzenie łęku - wszelkie nierówności, wystające fragmenty powinny być obejrzane przez specjalistę. 

Wszelkie plamy i odbarwienia można zamaskować za pomocą specjalnych lakierów do skór bądź past o wybranych kolorze; z wytarciami poradzi sobie rymarz, który potrafi wstawić nowe fragmenty skóry w siodło.

Przetarte przystuły wymagają bezwzględnej wymiany, ponieważ mogą niespodziewanie pęknąc chociażby w trakcie szybkiego galopu, skoków przez przeszkody czy wyjazdu w teren - to niebezpieczna sytuacja, która zagraża naszemu zdrowiu! Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje spadajacego siodła z jeźdźcem w trakcie tak popularnych teraz galopad po ściernisku - nie warto odkładać tej naprawy, zwłaszcza że jej koszt to kilkaset złotych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0