12,845 pytań - 18,069 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Data publikacji: 2020-08-20

 

Uszkodzenia siodła czy ogłowia to dość częste przypadki, zarówno te powstałe w wyniku wypadków czy mechanicznych urazów jak i te wynikające ze zużycia sprzętu. Podobnie jak z większością przedmiotów w naszym codziennym życiu, prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie ekwipunku jeździeckiego pozwala na zachowanie wysokiej jakości przez długie lata. Na rynku sprzętu używanego nierzadko znajdziemy siodła kilkunastoletnie, które w dalszym ciagu wyglądają dobrze i spełniają swoją rolę (czasem konieczna jest zmiana wypełnienia w panelach, które po prostu ulega ubiciu) - to wszystko dzięki konserwacji i dbałości o sprzęt.

Typowe uszkodzenia siodeł to:

  • wytarcie tybinek
  • wytarcie siedziska
  • pęknięcie/złamanie terlicy
  • pęknięcie łęku
  • rozerwanie skóry w miejscu łączenia

O ile wszelkie wierzchnie przetarcia i odbarwienia skóry są wyłącznie kwestią estetyczną, o tyle pęknięcia głównej konstrukcji siodła zagrażają bezpieczeństwu użytkowania. Uszkodzona terlica nierównomiernie rozkłada ciężar, moze boleśnie wbijać się w koński grzbiet, a także zaburzać naszą równowagę, co może doprowadzić do upadku. 

Terlica jest mocna i solidna, ale np. w przypadku gdy koń przewróci się na plecy lub postanowi się wytarzać mając siodło, praktycznie zawsze dochodzi do uszkodzenia terlicy. Wtedy siodło powinno być sprawdzone najlepiej u producenta danej marki bądź u wykwalifikowanego siodlarza, który posiada odpowiednia wiedzę i sprzęt. Tak samo postępujemy, kiedy podejrzewamy uszkodzenie łęku - wszelkie nierówności, wystające fragmenty powinny być obejrzane przez specjalistę. 

Wszelkie plamy i odbarwienia można zamaskować za pomocą specjalnych lakierów do skór bądź past o wybranych kolorze; z wytarciami poradzi sobie rymarz, który potrafi wstawić nowe fragmenty skóry w siodło.

Przetarte przystuły wymagają bezwzględnej wymiany, ponieważ mogą niespodziewanie pęknąc chociażby w trakcie szybkiego galopu, skoków przez przeszkody czy wyjazdu w teren - to niebezpieczna sytuacja, która zagraża naszemu zdrowiu! Łatwo sobie wyobrazić konsekwencje spadajacego siodła z jeźdźcem w trakcie tak popularnych teraz galopad po ściernisku - nie warto odkładać tej naprawy, zwłaszcza że jej koszt to kilkaset złotych.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0