12,851 pytań - 20,667 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

Data publikacji: 2020-08-17

 

Polski Związek Jeździecki (PZJ) to instytucja powstała w latach 20. XX wieku, mająca na celu popularyzację jeździectwa w Polsce. Zrzesza wszystkich zawodników, trenerów oraz konie występujące na zawodach, w jej szeregach znajdziemy także lekarzy weterynarii i pozostałych działaczy związanych ze sportem jeździeckim. Na oficjalniej stronie PZJ znajdziecie spis tych wszystkich osób, a także listę certyfikowanych ośrodków jeździeckich, które mają prawo do organizacji egzaminów na odznaki jeździeckie oraz zawodów (to cenne info np. w przypadku wyboru stajni na obóz jeździecki - stajnia certyfikowana musi spełniać ściśle określone kryteria, więc mamy większą pewność co do standardu). Organizacja ta czuwa nad rozwojem wszystkich dyscyplin jeździeckich w Polsce, sprawuje nadzór nad ujeżdżeniem, skokami przez przeszkody, WKKW, zaprzęgami, woltyżerką, rajdami konnymi oraz reiningiem - na stronie znajdziemy wszystkie obowiązujące przepisy dla każdej dyscypliny.

Dla osób niezwiązanych ze sportem jeździeckim z pewnością przyda się informacja dotycząca odznak: to właśnie na stronie PZJ są zawarte regulaminy przeprowadzania egzaminów, wszystkie pytania, program na próbę ujeżdżeniową oraz ustawienie przeszkód w próbie skokowej, tutaj odnośniki:

Programy ujeżdżeniowe

Ustawienie przeszkód i pytania

 

Terminy egzaminów na odznaki są dostępne na stronie poszczególnych Wojewódzkich Związków Jeździeckich, które zajmują się kwestiami regionalnymi w obrębie danego województwa; tam też znajdziecie wszystkie informacje ważne lokalnie. 

PZJ zajmuje się także organizacją kursów pozwalających na uzyskanie stopnia instruktora rekreacji lub instruktora sportu, możliwe jest także uzyskanie stopnia trenera. Cyklicznie organizowane są także szkolenia dla sędziów lub kandydatów na sędziów w danej dyscyplinie jeździeckiej, co pozwala na stałe poszerzenie kadry oceniającej przejazdy.  

Polski Związek Jeździecki to przede wszystkim miejsce rejestracji zawodników i ich koni na najważniejsze imprezy jeździeckie w kraju, sprawuje pieczę nad zasadami fair play i przeciwdziała dopingowi - zarówno koni jak i jeźdźców. W szeregach PZJ znajdziemy także Rzecznika Dyscyplinarnego i Sąd Dyscyplnarny, które zajmują się rozwiązywaniem kwestii spornych czy konfliktów, ewentualnych nieprawidłowościach podczas organizacji zawodów oraz wyjaśnianiem niepożądanych zachowań np. zawodników. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0