13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

Data publikacji: 2020-08-17

 

Polski Związek Jeździecki (PZJ) to instytucja powstała w latach 20. XX wieku, mająca na celu popularyzację jeździectwa w Polsce. Zrzesza wszystkich zawodników, trenerów oraz konie występujące na zawodach, w jej szeregach znajdziemy także lekarzy weterynarii i pozostałych działaczy związanych ze sportem jeździeckim. Na oficjalniej stronie PZJ znajdziecie spis tych wszystkich osób, a także listę certyfikowanych ośrodków jeździeckich, które mają prawo do organizacji egzaminów na odznaki jeździeckie oraz zawodów (to cenne info np. w przypadku wyboru stajni na obóz jeździecki - stajnia certyfikowana musi spełniać ściśle określone kryteria, więc mamy większą pewność co do standardu). Organizacja ta czuwa nad rozwojem wszystkich dyscyplin jeździeckich w Polsce, sprawuje nadzór nad ujeżdżeniem, skokami przez przeszkody, WKKW, zaprzęgami, woltyżerką, rajdami konnymi oraz reiningiem - na stronie znajdziemy wszystkie obowiązujące przepisy dla każdej dyscypliny.

Dla osób niezwiązanych ze sportem jeździeckim z pewnością przyda się informacja dotycząca odznak: to właśnie na stronie PZJ są zawarte regulaminy przeprowadzania egzaminów, wszystkie pytania, program na próbę ujeżdżeniową oraz ustawienie przeszkód w próbie skokowej, tutaj odnośniki:

Programy ujeżdżeniowe

Ustawienie przeszkód i pytania

 

Terminy egzaminów na odznaki są dostępne na stronie poszczególnych Wojewódzkich Związków Jeździeckich, które zajmują się kwestiami regionalnymi w obrębie danego województwa; tam też znajdziecie wszystkie informacje ważne lokalnie. 

PZJ zajmuje się także organizacją kursów pozwalających na uzyskanie stopnia instruktora rekreacji lub instruktora sportu, możliwe jest także uzyskanie stopnia trenera. Cyklicznie organizowane są także szkolenia dla sędziów lub kandydatów na sędziów w danej dyscyplinie jeździeckiej, co pozwala na stałe poszerzenie kadry oceniającej przejazdy.  

Polski Związek Jeździecki to przede wszystkim miejsce rejestracji zawodników i ich koni na najważniejsze imprezy jeździeckie w kraju, sprawuje pieczę nad zasadami fair play i przeciwdziała dopingowi - zarówno koni jak i jeźdźców. W szeregach PZJ znajdziemy także Rzecznika Dyscyplinarnego i Sąd Dyscyplnarny, które zajmują się rozwiązywaniem kwestii spornych czy konfliktów, ewentualnych nieprawidłowościach podczas organizacji zawodów oraz wyjaśnianiem niepożądanych zachowań np. zawodników. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0