12,856 pytań - 22,083 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Data publikacji: 2020-07-18

 

Ciąża u klaczy to fizjologiczny stan, który trwa ok. 330-340 dni - to czas konieczny na prawidłowe ukształtowanie w pełni funkcjonalnego płodu. Zdarza się, że w trakcie zapłodnienia dochodzi do wytworzenia dwóch oddzielnych zarodków, które w efekcie dają ciążę bliźniaczą - taki stan zdarza się częściej u klaczy pełnej krwi angielskiej (szacuje się, że nawet 30% klaczy doświadcza podwójnej ciąży w swojej karierze hodowlanej). 

Zwykła ciąża i poród czasem prowadzi do pojawienia się komplikacji, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu nienarodzonego jeszcze źrebaka, a nierzadko nawet i klaczy. Dlatego ważne są regularne kontrole źrebnej klaczy za pomocą USG oraz możliwość szybkiego przyjazdu weterynarza w przypadku problemów z porodem; pierwsze chwile po narodzinach są kluczowe dla dalszego rozwoju nowonarodzonego konia. 

W trakcie potwierdzenia źrebności przez weterynarza, lekarz może stwierdzić obecność ciąży bliźniaczej - zazwyczaj wtedy usuwa się jeden z zarodków. Ciąża bliźniacza to ogromne utrudnienie porodu, rzadko kiedy przeżywają obydwa źrebięcia; organizm klaczy nie jest fizjologicznie przystosowany do porodu bliźniąt, a nawet i prawidłowego ułożenia dwóch płodów w macicy. Konie urodzone w wyniki ciąży mnogiej są często słabsze, miewają wady pokrojowe a nawet deformacje; zazwyczaj jeden z osobników jest lepiej wykształcony, a drugi słabiej.

Po usunięciu jednego z zarodków, ten drugi ma szansę na pełny i prawidłowy rozwój; niestety zdarza się też, że po takim zabiegu obumiera także drugi zarodek i klacz należy ponownie pokryć (a to niesie za sobą dodatkowe koszty oraz kłopot przy określaniu momentu owulacji). 

Na świecie zdarzają się oczywiście porody źrebaków z ciąży bliźniaczej, niestety nie zawsze obydwa przeżywają; ponadto taki poród jest olbrzymim obciążeniem dla klaczy, zdarzają się krwotoki oraz duże osłabienie organizmu. Silniejszy bliźniak często wypija całą siarę, przez co ten słabszy osobnik nie ma szans na spożycie tego cennego pokarmu, należy wtedy obowiązkowo podawać siarę przez butelkę. Wielu hodowców nie zgadza się na donoszenie ciąży bliźniaczej szczególnie przez wyjątkowo cenne klacze, których zdrowie jest cechą nadrzędna.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0