12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Data publikacji: 2020-07-18

 

Ciąża u klaczy to fizjologiczny stan, który trwa ok. 330-340 dni - to czas konieczny na prawidłowe ukształtowanie w pełni funkcjonalnego płodu. Zdarza się, że w trakcie zapłodnienia dochodzi do wytworzenia dwóch oddzielnych zarodków, które w efekcie dają ciążę bliźniaczą - taki stan zdarza się częściej u klaczy pełnej krwi angielskiej (szacuje się, że nawet 30% klaczy doświadcza podwójnej ciąży w swojej karierze hodowlanej). 

Zwykła ciąża i poród czasem prowadzi do pojawienia się komplikacji, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu nienarodzonego jeszcze źrebaka, a nierzadko nawet i klaczy. Dlatego ważne są regularne kontrole źrebnej klaczy za pomocą USG oraz możliwość szybkiego przyjazdu weterynarza w przypadku problemów z porodem; pierwsze chwile po narodzinach są kluczowe dla dalszego rozwoju nowonarodzonego konia. 

W trakcie potwierdzenia źrebności przez weterynarza, lekarz może stwierdzić obecność ciąży bliźniaczej - zazwyczaj wtedy usuwa się jeden z zarodków. Ciąża bliźniacza to ogromne utrudnienie porodu, rzadko kiedy przeżywają obydwa źrebięcia; organizm klaczy nie jest fizjologicznie przystosowany do porodu bliźniąt, a nawet i prawidłowego ułożenia dwóch płodów w macicy. Konie urodzone w wyniki ciąży mnogiej są często słabsze, miewają wady pokrojowe a nawet deformacje; zazwyczaj jeden z osobników jest lepiej wykształcony, a drugi słabiej.

Po usunięciu jednego z zarodków, ten drugi ma szansę na pełny i prawidłowy rozwój; niestety zdarza się też, że po takim zabiegu obumiera także drugi zarodek i klacz należy ponownie pokryć (a to niesie za sobą dodatkowe koszty oraz kłopot przy określaniu momentu owulacji). 

Na świecie zdarzają się oczywiście porody źrebaków z ciąży bliźniaczej, niestety nie zawsze obydwa przeżywają; ponadto taki poród jest olbrzymim obciążeniem dla klaczy, zdarzają się krwotoki oraz duże osłabienie organizmu. Silniejszy bliźniak często wypija całą siarę, przez co ten słabszy osobnik nie ma szans na spożycie tego cennego pokarmu, należy wtedy obowiązkowo podawać siarę przez butelkę. Wielu hodowców nie zgadza się na donoszenie ciąży bliźniaczej szczególnie przez wyjątkowo cenne klacze, których zdrowie jest cechą nadrzędna.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0