Ciąża u klaczy to fizjologiczny stan, który trwa ok. 330-340 dni - to czas konieczny na prawidłowe ukształtowanie w pełni funkcjonalnego płodu. Zdarza się, że w trakcie zapłodnienia dochodzi do wytworzenia dwóch oddzielnych zarodków, które w efekcie dają ciążę bliźniaczą - taki stan zdarza się częściej u klaczy pełnej krwi angielskiej (szacuje się, że nawet 30% klaczy doświadcza podwójnej ciąży w swojej karierze hodowlanej).
Zwykła ciąża i poród czasem prowadzi do pojawienia się komplikacji, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu nienarodzonego jeszcze źrebaka, a nierzadko nawet i klaczy. Dlatego ważne są regularne kontrole źrebnej klaczy za pomocą USG oraz możliwość szybkiego przyjazdu weterynarza w przypadku problemów z porodem; pierwsze chwile po narodzinach są kluczowe dla dalszego rozwoju nowonarodzonego konia.
W trakcie potwierdzenia źrebności przez weterynarza, lekarz może stwierdzić obecność ciąży bliźniaczej - zazwyczaj wtedy usuwa się jeden z zarodków. Ciąża bliźniacza to ogromne utrudnienie porodu, rzadko kiedy przeżywają obydwa źrebięcia; organizm klaczy nie jest fizjologicznie przystosowany do porodu bliźniąt, a nawet i prawidłowego ułożenia dwóch płodów w macicy. Konie urodzone w wyniki ciąży mnogiej są często słabsze, miewają wady pokrojowe a nawet deformacje; zazwyczaj jeden z osobników jest lepiej wykształcony, a drugi słabiej.
Po usunięciu jednego z zarodków, ten drugi ma szansę na pełny i prawidłowy rozwój; niestety zdarza się też, że po takim zabiegu obumiera także drugi zarodek i klacz należy ponownie pokryć (a to niesie za sobą dodatkowe koszty oraz kłopot przy określaniu momentu owulacji).
Na świecie zdarzają się oczywiście porody źrebaków z ciąży bliźniaczej, niestety nie zawsze obydwa przeżywają; ponadto taki poród jest olbrzymim obciążeniem dla klaczy, zdarzają się krwotoki oraz duże osłabienie organizmu. Silniejszy bliźniak często wypija całą siarę, przez co ten słabszy osobnik nie ma szans na spożycie tego cennego pokarmu, należy wtedy obowiązkowo podawać siarę przez butelkę. Wielu hodowców nie zgadza się na donoszenie ciąży bliźniaczej szczególnie przez wyjątkowo cenne klacze, których zdrowie jest cechą nadrzędna.