12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Data publikacji: 2020-07-06

 

Jeszcze do niedawna funkcjonowało podejście, iż jedno siodło wystarczy na cały okres wierzchowego użytkowania konia. Wiedza dotycząca dopasowania i korekty siodła była niewielka lub pomijana jako nieistotna. Obecnie istnieje zawód pasowacza siodeł (saddle fitter), co świadczy o sporym rozwoju tej dziedziny wiedzy. Świadomość właścicieli i instruktorów stale wzrasta, odpowiednie dopasowanie sprzętu do danej zwierzaka jest kluczowe w kontekście prawidłowej opieki i zapewnienia komfortu. Co więcej,  stan i położenie siodło należy kontrolować!

Konie w trakcie życia zmieniają swoją sylwetkę, szczególnie młode konie szybko rosną i błyskawicznie przebudowują swoje ciało w wyniku pracy pod siodłem. To własnie ten etap rozwoju jest kluczowy dla dalszego życia, więc siodła powinny być dobrze dopasowane i regularnie sprawdzane - podkładki i żele pomagają w uzyskaniu odpowiedniego położenia. Niestety często zdarza się, że siodło kupowane na konia 4 letniego będzie totalnie nieodpowiednie dla tego samego konia, ale dwa lub trzy lata później - często konieczna jest zupełna wymiana. Poszerzenie łęku czy zmiana wypełnienia nie zawsze usuwają problem, ponieważ nastąpiła całkowita zmiana umięśnienia naszego zwierzaka i potrzebujemy po prostu innego siodła - np. z krótszymi panelami bądź takie, które pozostawi więcej mięjsca na łopatkach. 

Zmiana siodła to także oczywista kwestia, jeśli zmieniamy bądź rozpoczynamy szkolenie w danej dyscyplinie - o ile praca ujeżdżeniowa w siodle skokowym jest możliwa do wykonania, o tyle skoki wykonywane w siodle ujeżdżeniowym są trudne i wręcz uniemożliwiają wykonanie poprawnego półsiadu. Często można jest wtedy wymiana z inną osobą, która także zmienia profil szkolenia i posiada dokładnie odwrotny problem. 

Oczywiście siodło należy wymienić w przypadku poważnego uszkodzenia bądź po prostu ze starości, wiekowe siodła często nie nadają się już do prawidłowego użytkowania, jeśli nie były prawidłowo konserwowane. Terlica z czasem też ulega uszkodzeniom, wymiana lub naprawa nie zawsze jest opłacalna i lepiej zakupić po prostu nowy produkt.

Dopasowanie siodła należy regularnie sprawdzać, odpowiednia konserwacja i pielęgnacja skóry lub tworzywa także pozwala na wydłużenie żywotności tego elementu wyposażenia. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0