12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Data publikacji: 2020-07-06

 

Jeszcze do niedawna funkcjonowało podejście, iż jedno siodło wystarczy na cały okres wierzchowego użytkowania konia. Wiedza dotycząca dopasowania i korekty siodła była niewielka lub pomijana jako nieistotna. Obecnie istnieje zawód pasowacza siodeł (saddle fitter), co świadczy o sporym rozwoju tej dziedziny wiedzy. Świadomość właścicieli i instruktorów stale wzrasta, odpowiednie dopasowanie sprzętu do danej zwierzaka jest kluczowe w kontekście prawidłowej opieki i zapewnienia komfortu. Co więcej,  stan i położenie siodło należy kontrolować!

Konie w trakcie życia zmieniają swoją sylwetkę, szczególnie młode konie szybko rosną i błyskawicznie przebudowują swoje ciało w wyniku pracy pod siodłem. To własnie ten etap rozwoju jest kluczowy dla dalszego życia, więc siodła powinny być dobrze dopasowane i regularnie sprawdzane - podkładki i żele pomagają w uzyskaniu odpowiedniego położenia. Niestety często zdarza się, że siodło kupowane na konia 4 letniego będzie totalnie nieodpowiednie dla tego samego konia, ale dwa lub trzy lata później - często konieczna jest zupełna wymiana. Poszerzenie łęku czy zmiana wypełnienia nie zawsze usuwają problem, ponieważ nastąpiła całkowita zmiana umięśnienia naszego zwierzaka i potrzebujemy po prostu innego siodła - np. z krótszymi panelami bądź takie, które pozostawi więcej mięjsca na łopatkach. 

Zmiana siodła to także oczywista kwestia, jeśli zmieniamy bądź rozpoczynamy szkolenie w danej dyscyplinie - o ile praca ujeżdżeniowa w siodle skokowym jest możliwa do wykonania, o tyle skoki wykonywane w siodle ujeżdżeniowym są trudne i wręcz uniemożliwiają wykonanie poprawnego półsiadu. Często można jest wtedy wymiana z inną osobą, która także zmienia profil szkolenia i posiada dokładnie odwrotny problem. 

Oczywiście siodło należy wymienić w przypadku poważnego uszkodzenia bądź po prostu ze starości, wiekowe siodła często nie nadają się już do prawidłowego użytkowania, jeśli nie były prawidłowo konserwowane. Terlica z czasem też ulega uszkodzeniom, wymiana lub naprawa nie zawsze jest opłacalna i lepiej zakupić po prostu nowy produkt.

Dopasowanie siodła należy regularnie sprawdzać, odpowiednia konserwacja i pielęgnacja skóry lub tworzywa także pozwala na wydłużenie żywotności tego elementu wyposażenia. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0