12,845 pytań - 18,069 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Data publikacji: 2020-07-06

 

Jeszcze do niedawna funkcjonowało podejście, iż jedno siodło wystarczy na cały okres wierzchowego użytkowania konia. Wiedza dotycząca dopasowania i korekty siodła była niewielka lub pomijana jako nieistotna. Obecnie istnieje zawód pasowacza siodeł (saddle fitter), co świadczy o sporym rozwoju tej dziedziny wiedzy. Świadomość właścicieli i instruktorów stale wzrasta, odpowiednie dopasowanie sprzętu do danej zwierzaka jest kluczowe w kontekście prawidłowej opieki i zapewnienia komfortu. Co więcej,  stan i położenie siodło należy kontrolować!

Konie w trakcie życia zmieniają swoją sylwetkę, szczególnie młode konie szybko rosną i błyskawicznie przebudowują swoje ciało w wyniku pracy pod siodłem. To własnie ten etap rozwoju jest kluczowy dla dalszego życia, więc siodła powinny być dobrze dopasowane i regularnie sprawdzane - podkładki i żele pomagają w uzyskaniu odpowiedniego położenia. Niestety często zdarza się, że siodło kupowane na konia 4 letniego będzie totalnie nieodpowiednie dla tego samego konia, ale dwa lub trzy lata później - często konieczna jest zupełna wymiana. Poszerzenie łęku czy zmiana wypełnienia nie zawsze usuwają problem, ponieważ nastąpiła całkowita zmiana umięśnienia naszego zwierzaka i potrzebujemy po prostu innego siodła - np. z krótszymi panelami bądź takie, które pozostawi więcej mięjsca na łopatkach. 

Zmiana siodła to także oczywista kwestia, jeśli zmieniamy bądź rozpoczynamy szkolenie w danej dyscyplinie - o ile praca ujeżdżeniowa w siodle skokowym jest możliwa do wykonania, o tyle skoki wykonywane w siodle ujeżdżeniowym są trudne i wręcz uniemożliwiają wykonanie poprawnego półsiadu. Często można jest wtedy wymiana z inną osobą, która także zmienia profil szkolenia i posiada dokładnie odwrotny problem. 

Oczywiście siodło należy wymienić w przypadku poważnego uszkodzenia bądź po prostu ze starości, wiekowe siodła często nie nadają się już do prawidłowego użytkowania, jeśli nie były prawidłowo konserwowane. Terlica z czasem też ulega uszkodzeniom, wymiana lub naprawa nie zawsze jest opłacalna i lepiej zakupić po prostu nowy produkt.

Dopasowanie siodła należy regularnie sprawdzać, odpowiednia konserwacja i pielęgnacja skóry lub tworzywa także pozwala na wydłużenie żywotności tego elementu wyposażenia. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0