Rozpoczynając pielęgnację konia, zacznijmy od kopyt - niezależnie czy wyprowadziliśmy właśnie konia z boksu czy też z padoku. Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że bez kopyt nie ma konia... :)
Najpierw używamy kopystki - czyścimy strzałkę, uważnie oglądając kopyto czy nie wbiły się kamienie czy kawałki patyków. Jeśli nasz koń jest podkuty, warto sprawdzić czy podkowy stabilnie leżą na kopycie - w przypadku błotnistego podłoża na padokach, podkowy często się obluzowywują i stwarzają niebezpieczeństwo.
Kolejnym krokiem są ogólne oględziny konia - sprawdzamy, czy nie ma nigdzie ranek czy otarć, w okresie letnim konie czasami odparzają się w miejscu, gdzie przylega kantar. Sprawdzamy też nogi pod kątem ewentualnych opuchlizn czy bolesności, wystarczy lekkie stuknięcie nogą w ścianę boksu i pojawia się obrzęk - takie miejsca są tkliwe i często cieplejsze w dotyku.
Następnie przechodzimy do czyszczenia konia. W zależności od stopnia zabrudzenia konia, używamy odpowiednich szczotek. Zaczynamy od zgrzebła, usuwając zaschnięte błoto i pozostałe zanieczyszczenia, szczególną wagę przykładamy do miejsc, gdzie będzie leżało siodło wraz z popręgiem. Rozczesujemy grzywę i ogon przy użyciu specjalnej szczotki, dla lepszego efektu warto użyć odżywki - ułatwi rozczesanie oraz nada połysk.
Na samym końcu warto użyć miękkiej szczotki z naturalnego włosia. Skutecznie usunie kurz oraz poprawi wizualnie wygląd konia.
Po jeździe lub innym rodzaju pracy, podobnie jak na początku, sprawdzamy kopyta i nogi, także grzbiet i brzuch, czy nie doszło do skaleczeń lub otarć. W lecie wręcz wskazanie jest schłodzenie konia wodą, ważne aby nie była to woda lodowata.
Zaklejki od potu warto rozczesać zgrzebłem, pysk możemy wytrzeć mokrą ściereczką lub wilgotnymi chusteczkami dla niemowląt. Wycieramy delikatnie chrapy, często zbiera się tam pył, szczególnie w okresie letnim. Dość krępujące jest sprawdzenie okolic odbytu, ale trzeba pamietać, że to też ważna część konia, wymagająca czyszczenia w razie potrzeby.
Jeśli nasz koń wymaga specjalnej pielęgnacji kopyt, to właśnie wtedy jest na to czas - smarujemy dziegciem, smarem lub innymi, dedykowanymi produktami.
Tak zaopiekowany koń z pewnością odwdzieczy nam się wspaniały zdrowiem :)
Czy macie jakieś swoje wypróbowane metody na pielęgnację konia ?
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02