Zespół Cushinga to nic innego jak nadczynność kory nadnerczy, związana z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Dotyka zarówno ludzi jak i psy, koty czy właśnie konie; to nieuleczalna choroba, która nieleczona w szybkim czasie prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia, a nawet śmierci w konsekwencji powikłań i skutków ubocznych.
Do charakterystycznych objawów zespołu Cushinga u koni należą:
Konie dotknięte tym schorzeniem w sezonie zimowym wyglądają jak mamuty, z uwagi na nienaturalnie długie i gęste futro jakie je porasta - niezależnie od sposobu chowu i derkowania. Golenie także nie przynosi poprawy, ponieważ sierść w szybkim czasie odrasta w równie bujny sposób.
Diagnostyka zespołu Cushinga opiera się tylko o badania diagnostyczne, wykonywane z próbki krwi; zazwyczaj polega to na pobraniu krwi w równych odstępach i zbadaniu poziomu kortyzolu. Wyróżnia się kilka testów, z których test hamowania deksametazonem jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Leczenie polega na obniżeniu poziomu hormonu ACTH, dzięki czemu obniża się poziom szkodliwego kortyzolu; niestety leczenie jest bardzo kosztowne, dodatkowo należy wdrożyć odpowiednie zasady żywieniowe. Konie dotknięte syndromem Cushinga bardzo często zmagają się także z insulinoopornością, co powoduje dużą otyłość i problemy trawienne; pasze powinny być niskoskrobiowe, należy unikać cukrów prostych i dostarczać dużo lekkostrawnego włókna.
Użytkowanie konia chorego na zespół Cushinga jest możliwe po ustabilizowaniu poziomu hormonów, natomiast warto pamiętać, iż choroba ta obniża komfort życia i zwierzaki mogą okresowo czuć się gorzej; należy dostosować wymagania do aktualnej dyspozycji zwierzaka. Istotne jest jednak zapewnienie ruchu i aktywności, która wpływa pozytywnie na kondycję konia.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18