12,838 pytań - 16,872 odpowiedzi - 933 komentarzy

Weterynarze: Zespół Cushinga

Data publikacji: 2020-06-24

 

Zespół Cushinga to nic innego jak nadczynność kory nadnerczy, związana z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Dotyka zarówno ludzi jak i psy, koty czy właśnie konie; to nieuleczalna choroba, która nieleczona w szybkim czasie prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia, a nawet śmierci w konsekwencji powikłań i skutków ubocznych.

Do charakterystycznych objawów zespołu Cushinga u koni należą:

  • bujne owłosienie całego ciała, długi i gęsty włos także w sezonie wiosenno-letnim
  • powolne i niezupełne linienie w sezonach przejściowych
  • matowa sierść
  • osowiałość, apatia, brak apetytu
  • nadmierna potliwość
  • ciągłe zmęczenie
  • wzmożone pragnienie, wielomocz: konie wydalają bardzo duże przezroczystego moczu (upośledzone zagęszczanie moczy), przez co piją jeszcze więcej i mają objawy odwodnienia
  • problemy skórne, niegojące się rany
  • skłonność do ochwatu
  • obwisły brzuch, słabe mięśnie grzbietu

Konie dotknięte tym schorzeniem w sezonie zimowym wyglądają jak mamuty, z uwagi na nienaturalnie długie i gęste futro jakie je porasta - niezależnie od sposobu chowu i derkowania. Golenie także nie przynosi poprawy, ponieważ sierść w szybkim czasie odrasta w równie bujny sposób. 

Diagnostyka zespołu Cushinga opiera się tylko o badania diagnostyczne, wykonywane z próbki krwi; zazwyczaj polega to na pobraniu krwi w równych odstępach i zbadaniu poziomu kortyzolu. Wyróżnia się kilka testów, z których test hamowania deksametazonem jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Leczenie polega na obniżeniu poziomu hormonu ACTH, dzięki czemu obniża się poziom szkodliwego kortyzolu; niestety leczenie jest bardzo kosztowne, dodatkowo należy wdrożyć odpowiednie zasady żywieniowe. Konie dotknięte syndromem Cushinga bardzo często zmagają się także z insulinoopornością, co powoduje dużą otyłość i problemy trawienne; pasze powinny być niskoskrobiowe, należy unikać cukrów prostych i dostarczać dużo lekkostrawnego włókna.

Użytkowanie konia chorego na zespół Cushinga jest możliwe po ustabilizowaniu poziomu hormonów, natomiast warto pamiętać, iż choroba ta obniża komfort życia i zwierzaki mogą okresowo czuć się gorzej; należy dostosować wymagania do aktualnej dyspozycji zwierzaka. Istotne jest jednak zapewnienie ruchu i aktywności, która wpływa pozytywnie na kondycję konia. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0