13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Zespół Cushinga

Data publikacji: 2020-06-24

 

Zespół Cushinga to nic innego jak nadczynność kory nadnerczy, związana z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Dotyka zarówno ludzi jak i psy, koty czy właśnie konie; to nieuleczalna choroba, która nieleczona w szybkim czasie prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia, a nawet śmierci w konsekwencji powikłań i skutków ubocznych.

Do charakterystycznych objawów zespołu Cushinga u koni należą:

  • bujne owłosienie całego ciała, długi i gęsty włos także w sezonie wiosenno-letnim
  • powolne i niezupełne linienie w sezonach przejściowych
  • matowa sierść
  • osowiałość, apatia, brak apetytu
  • nadmierna potliwość
  • ciągłe zmęczenie
  • wzmożone pragnienie, wielomocz: konie wydalają bardzo duże przezroczystego moczu (upośledzone zagęszczanie moczy), przez co piją jeszcze więcej i mają objawy odwodnienia
  • problemy skórne, niegojące się rany
  • skłonność do ochwatu
  • obwisły brzuch, słabe mięśnie grzbietu

Konie dotknięte tym schorzeniem w sezonie zimowym wyglądają jak mamuty, z uwagi na nienaturalnie długie i gęste futro jakie je porasta - niezależnie od sposobu chowu i derkowania. Golenie także nie przynosi poprawy, ponieważ sierść w szybkim czasie odrasta w równie bujny sposób. 

Diagnostyka zespołu Cushinga opiera się tylko o badania diagnostyczne, wykonywane z próbki krwi; zazwyczaj polega to na pobraniu krwi w równych odstępach i zbadaniu poziomu kortyzolu. Wyróżnia się kilka testów, z których test hamowania deksametazonem jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Leczenie polega na obniżeniu poziomu hormonu ACTH, dzięki czemu obniża się poziom szkodliwego kortyzolu; niestety leczenie jest bardzo kosztowne, dodatkowo należy wdrożyć odpowiednie zasady żywieniowe. Konie dotknięte syndromem Cushinga bardzo często zmagają się także z insulinoopornością, co powoduje dużą otyłość i problemy trawienne; pasze powinny być niskoskrobiowe, należy unikać cukrów prostych i dostarczać dużo lekkostrawnego włókna.

Użytkowanie konia chorego na zespół Cushinga jest możliwe po ustabilizowaniu poziomu hormonów, natomiast warto pamiętać, iż choroba ta obniża komfort życia i zwierzaki mogą okresowo czuć się gorzej; należy dostosować wymagania do aktualnej dyspozycji zwierzaka. Istotne jest jednak zapewnienie ruchu i aktywności, która wpływa pozytywnie na kondycję konia. 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0