Zespół Cushinga to nic innego jak nadczynność kory nadnerczy, związana z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Dotyka zarówno ludzi jak i psy, koty czy właśnie konie; to nieuleczalna choroba, która nieleczona w szybkim czasie prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia, a nawet śmierci w konsekwencji powikłań i skutków ubocznych.
Do charakterystycznych objawów zespołu Cushinga u koni należą:
Konie dotknięte tym schorzeniem w sezonie zimowym wyglądają jak mamuty, z uwagi na nienaturalnie długie i gęste futro jakie je porasta - niezależnie od sposobu chowu i derkowania. Golenie także nie przynosi poprawy, ponieważ sierść w szybkim czasie odrasta w równie bujny sposób.
Diagnostyka zespołu Cushinga opiera się tylko o badania diagnostyczne, wykonywane z próbki krwi; zazwyczaj polega to na pobraniu krwi w równych odstępach i zbadaniu poziomu kortyzolu. Wyróżnia się kilka testów, z których test hamowania deksametazonem jest najbardziej popularny i najczęściej stosowany. Leczenie polega na obniżeniu poziomu hormonu ACTH, dzięki czemu obniża się poziom szkodliwego kortyzolu; niestety leczenie jest bardzo kosztowne, dodatkowo należy wdrożyć odpowiednie zasady żywieniowe. Konie dotknięte syndromem Cushinga bardzo często zmagają się także z insulinoopornością, co powoduje dużą otyłość i problemy trawienne; pasze powinny być niskoskrobiowe, należy unikać cukrów prostych i dostarczać dużo lekkostrawnego włókna.
Użytkowanie konia chorego na zespół Cushinga jest możliwe po ustabilizowaniu poziomu hormonów, natomiast warto pamiętać, iż choroba ta obniża komfort życia i zwierzaki mogą okresowo czuć się gorzej; należy dostosować wymagania do aktualnej dyspozycji zwierzaka. Istotne jest jednak zapewnienie ruchu i aktywności, która wpływa pozytywnie na kondycję konia.
Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.
2021-01-05
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18
W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.
2020-03-28
Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.
2020-02-02
Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.
2020-01-27