12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Data publikacji: 2020-06-15

 

Wiele koni odmawia skoku właśnie poprzez potoczne nazywane spływanie przed przeszkodą, czyli nagłą zmianę kierunku ruchu przed samym skokiem - to gwałtowny uskok w lewą bądź prawą stronę w celu uniknięcia skoku. Takie spływanie często objawia się także brakiem celowania w środek przeszkody, konie wtedy co prawda oddają skok, ale zbyt blisko prawego lub lewego stojaka, co może skutkować strąceniem drągu. 

Nie można zapominać o występowaniu szeregu krzywizn i asymetrii, zarówno u konia jak i człowieka - każdy z nas ma jedną stronę lepiej rozwiniętą, większość ludzi chętniej posługuje się prawą ręką itp Taka sama sytuacja występuje w przypadku koni, w jedną stronę zwierzaki chętniej skręcają i łatwiej przyjmują kontakt - to właśnie w tą stronę będą uciekać przed oddaniem skoku. Jeźdźcy powinni zwracać szczególną uwagę na stabilny dosiad przed dojazdem do przeszkody, często nawet niewielkie przeniesienie ciężaru na jedną ze stroną skutkuje odmową skoku i ucieczką w bok - szczególnie tyczy się to koni dobrze wyszkolonych, które są czułe na działanie dosiadu. Warto skonsultować się z trenerem, który oceni nasze ułożenie ciała - najlepiej patrząc z tyłu i z boku, aby wychwycić wszelkie skrzywienia dosiadu. 

Prosty najazd warto ćwiczyć już w trakcie przejazdu przez drążki leżące na ziemi czy koziołki - to pozornie łatwe ćwiczenie wymaga koncentracji i odpowiedniego prowadzenia naszego wierzchowca. Warto także ćwiczyć na pojedynczych niskich przeszkodach pokonywanych w kłusie - świetnym rozwiązaniem jest niska koperta, która ma idealnie widoczny środek. Przydaje się także wskazówka, czyli drąg leżący na ziemi wskazujący miejsce odskoku - często jeźdźcom łatwiej się skupić na drągu niż na przeszkodzie.

Jazda po liniach prostych np. po ćwiartkowej, środkowej czy przekątnej to także idealne ćwiczenie na gimnastykę konia, możecie je wykonywać nawet w stępie; co ciekawe, wiele koni to właśnie w tym najwolniejszym chodzie ma problem z wyprostowaniem swojego ciała. Poprawa elastyczności podczas pracy na kołach i serpentynach ma na celu wzmocnienie całego układu ruchu zwierzaka, przez co łatwiej będzie mu poruszac się w linii prostej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0