Wiele koni odmawia skoku właśnie poprzez potoczne nazywane spływanie przed przeszkodą, czyli nagłą zmianę kierunku ruchu przed samym skokiem - to gwałtowny uskok w lewą bądź prawą stronę w celu uniknięcia skoku. Takie spływanie często objawia się także brakiem celowania w środek przeszkody, konie wtedy co prawda oddają skok, ale zbyt blisko prawego lub lewego stojaka, co może skutkować strąceniem drągu.
Nie można zapominać o występowaniu szeregu krzywizn i asymetrii, zarówno u konia jak i człowieka - każdy z nas ma jedną stronę lepiej rozwiniętą, większość ludzi chętniej posługuje się prawą ręką itp Taka sama sytuacja występuje w przypadku koni, w jedną stronę zwierzaki chętniej skręcają i łatwiej przyjmują kontakt - to właśnie w tą stronę będą uciekać przed oddaniem skoku. Jeźdźcy powinni zwracać szczególną uwagę na stabilny dosiad przed dojazdem do przeszkody, często nawet niewielkie przeniesienie ciężaru na jedną ze stroną skutkuje odmową skoku i ucieczką w bok - szczególnie tyczy się to koni dobrze wyszkolonych, które są czułe na działanie dosiadu. Warto skonsultować się z trenerem, który oceni nasze ułożenie ciała - najlepiej patrząc z tyłu i z boku, aby wychwycić wszelkie skrzywienia dosiadu.
Prosty najazd warto ćwiczyć już w trakcie przejazdu przez drążki leżące na ziemi czy koziołki - to pozornie łatwe ćwiczenie wymaga koncentracji i odpowiedniego prowadzenia naszego wierzchowca. Warto także ćwiczyć na pojedynczych niskich przeszkodach pokonywanych w kłusie - świetnym rozwiązaniem jest niska koperta, która ma idealnie widoczny środek. Przydaje się także wskazówka, czyli drąg leżący na ziemi wskazujący miejsce odskoku - często jeźdźcom łatwiej się skupić na drągu niż na przeszkodzie.
Jazda po liniach prostych np. po ćwiartkowej, środkowej czy przekątnej to także idealne ćwiczenie na gimnastykę konia, możecie je wykonywać nawet w stępie; co ciekawe, wiele koni to właśnie w tym najwolniejszym chodzie ma problem z wyprostowaniem swojego ciała. Poprawa elastyczności podczas pracy na kołach i serpentynach ma na celu wzmocnienie całego układu ruchu zwierzaka, przez co łatwiej będzie mu poruszac się w linii prostej.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10