12,852 pytań - 18,138 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Obroża dla koni

Data publikacji: 2020-06-12

 

Obroże dla koni są popularne szczególnie wśród hodowców i właścicieli koni, które spędzają cały dzień bądź całą dobę na zewnątrz na pastwiskach. Kantar to wygodne rozwiązanie, ale konie żyjące w stadzie często niszczą ten produkt - podgryzanie, ciągnięcie jest na porządku dziennym. To normalne zachowania społeczne, które jednak mają wpływ na jakość sprzętu; zakup kilku, nawet najtańszych kantarów w każdym miesiącu to spore obciążenie dla budżetu. Dodatkowo długotrwałe wypuszczanie koni w kantarach niesie ze sobą ryzyko pojawienia się odparzeń w porze letniej - szczególnie wrażliwą skórę mają konie siwe, białe czy tarantowate. Często dochodzi do wytarcia sierści w miejscu przylegania kantara, co nie jest estetyczne i może być przyczyną gorszej tolerancji nacisku ogłowia w tych miejscach. Poza tym, konie spędzające czas na zalesionych terenach mogą zahaczyć się kantarem o gałąź, co spowoduje poważne uszkodzenia przy próbie oswobodzenia się. 

Obroża to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy łatwo złapać i sprawdzić naszego zwierzaka do stajni; wygląda dokładnie jak obroża dla psów, zapinamy ją w górnej części szyi za uszami. Posiada metalowe kółeczko do przypięcia uwiązu oraz spory zakres regulacji, dzięki któremu mozemy ją dopasować do różnych koni; obroża powinna być dobrze zapięta, ale ważne jest także pozostawienie luzu, aby nie uciskała na tchawicę. 

Obroże dla koni są zazwyczaj produkowane z nylonu, występują w formie parcianych pasków przez są łatwe do wyczyszczenia (to szczególnie istotne w przypadku produktów przeznaczonych na pastwiska) oraz wytrzymałe. Konie zazwyczaj mniej interesują się obrożą niż kantarem z uwagi na jej umiejscowienie - w naturze te zwierzaki często podszczypują się właśnie w okolicy pyska. 

W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także typowe obroże odstraszające owady, które stosujemy jako repelenty. Skutecznie zniechęcają muchy, meszki i kleszcze chociaż przy koniach wrażliwych warto zachować ostrożność - mogą powodować miejscowe uczulenia, szczególnie przy ekspozycji na silne światło. Takie obroże będą dobrym dodatkiem do sprejów czy derek stosowanych w celu ochrony przed owadami.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0