12,830 pytań - 16,134 odpowiedzi - 931 komentarzy

Sprzęt: Obroża dla koni

Data publikacji: 2020-06-12

 

Obroże dla koni są popularne szczególnie wśród hodowców i właścicieli koni, które spędzają cały dzień bądź całą dobę na zewnątrz na pastwiskach. Kantar to wygodne rozwiązanie, ale konie żyjące w stadzie często niszczą ten produkt - podgryzanie, ciągnięcie jest na porządku dziennym. To normalne zachowania społeczne, które jednak mają wpływ na jakość sprzętu; zakup kilku, nawet najtańszych kantarów w każdym miesiącu to spore obciążenie dla budżetu. Dodatkowo długotrwałe wypuszczanie koni w kantarach niesie ze sobą ryzyko pojawienia się odparzeń w porze letniej - szczególnie wrażliwą skórę mają konie siwe, białe czy tarantowate. Często dochodzi do wytarcia sierści w miejscu przylegania kantara, co nie jest estetyczne i może być przyczyną gorszej tolerancji nacisku ogłowia w tych miejscach. Poza tym, konie spędzające czas na zalesionych terenach mogą zahaczyć się kantarem o gałąź, co spowoduje poważne uszkodzenia przy próbie oswobodzenia się. 

Obroża to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy łatwo złapać i sprawdzić naszego zwierzaka do stajni; wygląda dokładnie jak obroża dla psów, zapinamy ją w górnej części szyi za uszami. Posiada metalowe kółeczko do przypięcia uwiązu oraz spory zakres regulacji, dzięki któremu mozemy ją dopasować do różnych koni; obroża powinna być dobrze zapięta, ale ważne jest także pozostawienie luzu, aby nie uciskała na tchawicę. 

Obroże dla koni są zazwyczaj produkowane z nylonu, występują w formie parcianych pasków przez są łatwe do wyczyszczenia (to szczególnie istotne w przypadku produktów przeznaczonych na pastwiska) oraz wytrzymałe. Konie zazwyczaj mniej interesują się obrożą niż kantarem z uwagi na jej umiejscowienie - w naturze te zwierzaki często podszczypują się właśnie w okolicy pyska. 

W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także typowe obroże odstraszające owady, które stosujemy jako repelenty. Skutecznie zniechęcają muchy, meszki i kleszcze chociaż przy koniach wrażliwych warto zachować ostrożność - mogą powodować miejscowe uczulenia, szczególnie przy ekspozycji na silne światło. Takie obroże będą dobrym dodatkiem do sprejów czy derek stosowanych w celu ochrony przed owadami.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0