Obroże dla koni są popularne szczególnie wśród hodowców i właścicieli koni, które spędzają cały dzień bądź całą dobę na zewnątrz na pastwiskach. Kantar to wygodne rozwiązanie, ale konie żyjące w stadzie często niszczą ten produkt - podgryzanie, ciągnięcie jest na porządku dziennym. To normalne zachowania społeczne, które jednak mają wpływ na jakość sprzętu; zakup kilku, nawet najtańszych kantarów w każdym miesiącu to spore obciążenie dla budżetu. Dodatkowo długotrwałe wypuszczanie koni w kantarach niesie ze sobą ryzyko pojawienia się odparzeń w porze letniej - szczególnie wrażliwą skórę mają konie siwe, białe czy tarantowate. Często dochodzi do wytarcia sierści w miejscu przylegania kantara, co nie jest estetyczne i może być przyczyną gorszej tolerancji nacisku ogłowia w tych miejscach. Poza tym, konie spędzające czas na zalesionych terenach mogą zahaczyć się kantarem o gałąź, co spowoduje poważne uszkodzenia przy próbie oswobodzenia się.
Obroża to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy łatwo złapać i sprawdzić naszego zwierzaka do stajni; wygląda dokładnie jak obroża dla psów, zapinamy ją w górnej części szyi za uszami. Posiada metalowe kółeczko do przypięcia uwiązu oraz spory zakres regulacji, dzięki któremu mozemy ją dopasować do różnych koni; obroża powinna być dobrze zapięta, ale ważne jest także pozostawienie luzu, aby nie uciskała na tchawicę.
Obroże dla koni są zazwyczaj produkowane z nylonu, występują w formie parcianych pasków przez są łatwe do wyczyszczenia (to szczególnie istotne w przypadku produktów przeznaczonych na pastwiska) oraz wytrzymałe. Konie zazwyczaj mniej interesują się obrożą niż kantarem z uwagi na jej umiejscowienie - w naturze te zwierzaki często podszczypują się właśnie w okolicy pyska.
W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także typowe obroże odstraszające owady, które stosujemy jako repelenty. Skutecznie zniechęcają muchy, meszki i kleszcze chociaż przy koniach wrażliwych warto zachować ostrożność - mogą powodować miejscowe uczulenia, szczególnie przy ekspozycji na silne światło. Takie obroże będą dobrym dodatkiem do sprejów czy derek stosowanych w celu ochrony przed owadami.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14