12,830 pytań - 16,133 odpowiedzi - 931 komentarzy

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Data publikacji: 2020-06-03

 

W dzisiejszych czasach większość koni rekreacyjnych i sportowych otrzymuje różne dodatki do swojego menu, model siano+owies jest mało wydajny jeśli chodzi o dostarczenie porcji energii i sprawdza się w przypadku koni o małych potrzebach żywieniowych. Oczywiście dobra pasza objętościowa to podstawa wyżywienia każdego konia, niezależnie od wymagań jakie mu stawiamy! Pasze treściwe powinny być dobrane do charakteru i temperamentu naszego zwierzaka, konie sportowe zazwyczaj dostają specjalnie mieszanki wysokonergetyczne, które dostarczają energię wolnouwalnianą. Owies często powoduje zbytnią nadpopudliwość, konie 'spalają się' psychicznie i maja problem z koncentracją; dużo lepsze są inne zboża, suplementy czy oleje.

Warto pamiętać, iż codzienne menu naszego konia ulega zmianie w ciągu jego życia, z uwagi na sposób użytkowania, stan zdrowia czy aktualna kondycję; czasem potrzebujemy dostarczyć zwierzakowi więcej energii np. przez kilkudniowym rajdem czy wyjazdem na obóz. Do sprawdzonych dodatków żywieniowych wysokoenergetycznych  należą:

  • gotowe pasze wysokoenergetyczne: dobre rozwiązanie na dłuższy okres czasu, zawierają wszystkie niezbędne składniki i wtaminy
  • oleje: dla koni polecany jest olej sojowy, lniany lub ryżowy (zawiera gamma oryzanol, który jest uważany za substancję dopingującą - należy odstawić przed zawodami!)
  • kukurydza: podajemy w formie ześrutowanej jako dodatek do owsa czy paszy
  • pasze objętościowe: siano, sianokiszonka, sieczka, trawokulki itp obecność włókna w diecie jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia, ponadto powolny rozkład powoduje stopniowe uwolnienie energii
  • suplementy witaminowe: uzupełniają niedobory, poprawiają samopoczucie konia
  • gotowe pasty energetyczne: sprawdzają się do jednorazowego podania np. przed pokazem czy zawodami, warto sprawdzic ich działanie wcześniej, czy nie powodują nadpopudliwości

Wszystkie dodatki żywieniowe zawsze wprowadzamy stopniowo, powoli zwiększając dawkę aż do docelowej; zazwyczaj już po kilku dniach regularnego podawania nowego produktu powinniśmy odczuwać zmianę w naszym zwierzaku. Zawsze pamiętajcie o paszy objętościowej, to podstawa wyżywienia której nie zastąpi nawet najlepsza i najbardziej energetyczna pasza treściwa; konie są przystosowane do stałego pobierania niewielkich ilości trawy i siana, to dla nich niezbędna czynność codziennego życia.

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0