13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Data publikacji: 2020-06-03

 

W dzisiejszych czasach większość koni rekreacyjnych i sportowych otrzymuje różne dodatki do swojego menu, model siano+owies jest mało wydajny jeśli chodzi o dostarczenie porcji energii i sprawdza się w przypadku koni o małych potrzebach żywieniowych. Oczywiście dobra pasza objętościowa to podstawa wyżywienia każdego konia, niezależnie od wymagań jakie mu stawiamy! Pasze treściwe powinny być dobrane do charakteru i temperamentu naszego zwierzaka, konie sportowe zazwyczaj dostają specjalnie mieszanki wysokonergetyczne, które dostarczają energię wolnouwalnianą. Owies często powoduje zbytnią nadpopudliwość, konie 'spalają się' psychicznie i maja problem z koncentracją; dużo lepsze są inne zboża, suplementy czy oleje.

Warto pamiętać, iż codzienne menu naszego konia ulega zmianie w ciągu jego życia, z uwagi na sposób użytkowania, stan zdrowia czy aktualna kondycję; czasem potrzebujemy dostarczyć zwierzakowi więcej energii np. przez kilkudniowym rajdem czy wyjazdem na obóz. Do sprawdzonych dodatków żywieniowych wysokoenergetycznych  należą:

  • gotowe pasze wysokoenergetyczne: dobre rozwiązanie na dłuższy okres czasu, zawierają wszystkie niezbędne składniki i wtaminy
  • oleje: dla koni polecany jest olej sojowy, lniany lub ryżowy (zawiera gamma oryzanol, który jest uważany za substancję dopingującą - należy odstawić przed zawodami!)
  • kukurydza: podajemy w formie ześrutowanej jako dodatek do owsa czy paszy
  • pasze objętościowe: siano, sianokiszonka, sieczka, trawokulki itp obecność włókna w diecie jest kluczowa dla zachowania dobrego zdrowia, ponadto powolny rozkład powoduje stopniowe uwolnienie energii
  • suplementy witaminowe: uzupełniają niedobory, poprawiają samopoczucie konia
  • gotowe pasty energetyczne: sprawdzają się do jednorazowego podania np. przed pokazem czy zawodami, warto sprawdzic ich działanie wcześniej, czy nie powodują nadpopudliwości

Wszystkie dodatki żywieniowe zawsze wprowadzamy stopniowo, powoli zwiększając dawkę aż do docelowej; zazwyczaj już po kilku dniach regularnego podawania nowego produktu powinniśmy odczuwać zmianę w naszym zwierzaku. Zawsze pamiętajcie o paszy objętościowej, to podstawa wyżywienia której nie zastąpi nawet najlepsza i najbardziej energetyczna pasza treściwa; konie są przystosowane do stałego pobierania niewielkich ilości trawy i siana, to dla nich niezbędna czynność codziennego życia.

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0