12,888 pytań - 46,136 odpowiedzi - 976 komentarzy

Sport: Polo

Data publikacji: 2020-05-16

 

Polo to dyscyplina polegająca na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika (bramki to wysokie słupki) za pomocą długich kijów zwanych malletami. Zawodnicy przemieszczają się po boisku konno, co ciekawe - także sędziowie są jeźdźcami i nadzorują cały przebieg gry z grzbietów swoich wierzchowców. Sędziowie są także obecni przy bramkach, aby ocenić trafność rzutu; wymiary boiska to 275 × 183m, przez co gra jest wyjątkowo dynamiczna. Dodatkowo sędziowie stale kontrolują stan koni z uwagi na wysoką kontuzyjność w tym sporcie - zerwania ściegien, nawet złamania nóg; także zawodnicy doświadczają urazów, szczególnie kolan. 

Korzenie tej dyscypliny sięgają średniowiecza - kolebką są kraje azjatyckie, głównie Turkmenistan i Iran. Przez dłuższy czas to właśnie te narody uprawiały polo, dopiero w XIXw ten sport został rozpowszechniony w Europie. W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się trenowaniem i organizacją zawodów polo, jeden z bardziej znanych to Warsaw Polo Club

Konie trenowane do polo odznaczają się dużą odwagą (to sport kontaktowy, często dochodzi do przepychania pomiędzy zawodnikami), są waleczne i muszą cechować się dobrą kondycją. Gra toczy się niezwykle szybko i dynamicznie, przez co konie muszą błyskawicznie reagować na pomoce, aczkolwiek nadmierna reaktywność nie jest pożądana. Dobrze sprawdzają się tutaj konie pełnej krwi angielskiej oraz konie z dużym dolewem tej krwi. 

Drużyna graczy polo składa się z czterech zawodników: zazwyczaj osobno startują grupy mężczyn, a osobno grupy kobiet, chociaż zdarzają się mieszane rozgrywki. Warto zauważyć, że w jednym meczu każdy zawodnik ma do dyspozycji co najmniej trzy konie (a często więcej), ponieważ z uwagi na wysoką dynamikę i kontuzyjność konie są zmieniane. Mecz jest podzielony na cześci trwające 7,5 minuty, po każdej z nich są przerwy kilkuminutowe, które zazwyczaj są przeznaczone na zmianę wierzchowca - to właśnie ilość potrzebnych koni czyni ten sport wyjątkowo kosztownym, przeznaczonym dla zamożnych osób. Ciekawostką jest fakt, iż dozwolona jest tylko i wyłącznie gra prawą ręką z uwagi na jednolitą kontrolę nad malletami. Konie mogą zostać wykluczone z zawodów z uwagi na syndromy bólowe, kontuzje i kulawizny, niechęć do ruchu, rany i otarcia, a nawet przez uszkodzenia sprzętu który musi być doskonale dopasowany i w dobrym stanie.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0