12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Polo

Data publikacji: 2020-05-16

 

Polo to dyscyplina polegająca na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika (bramki to wysokie słupki) za pomocą długich kijów zwanych malletami. Zawodnicy przemieszczają się po boisku konno, co ciekawe - także sędziowie są jeźdźcami i nadzorują cały przebieg gry z grzbietów swoich wierzchowców. Sędziowie są także obecni przy bramkach, aby ocenić trafność rzutu; wymiary boiska to 275 × 183m, przez co gra jest wyjątkowo dynamiczna. Dodatkowo sędziowie stale kontrolują stan koni z uwagi na wysoką kontuzyjność w tym sporcie - zerwania ściegien, nawet złamania nóg; także zawodnicy doświadczają urazów, szczególnie kolan. 

Korzenie tej dyscypliny sięgają średniowiecza - kolebką są kraje azjatyckie, głównie Turkmenistan i Iran. Przez dłuższy czas to właśnie te narody uprawiały polo, dopiero w XIXw ten sport został rozpowszechniony w Europie. W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się trenowaniem i organizacją zawodów polo, jeden z bardziej znanych to Warsaw Polo Club

Konie trenowane do polo odznaczają się dużą odwagą (to sport kontaktowy, często dochodzi do przepychania pomiędzy zawodnikami), są waleczne i muszą cechować się dobrą kondycją. Gra toczy się niezwykle szybko i dynamicznie, przez co konie muszą błyskawicznie reagować na pomoce, aczkolwiek nadmierna reaktywność nie jest pożądana. Dobrze sprawdzają się tutaj konie pełnej krwi angielskiej oraz konie z dużym dolewem tej krwi. 

Drużyna graczy polo składa się z czterech zawodników: zazwyczaj osobno startują grupy mężczyn, a osobno grupy kobiet, chociaż zdarzają się mieszane rozgrywki. Warto zauważyć, że w jednym meczu każdy zawodnik ma do dyspozycji co najmniej trzy konie (a często więcej), ponieważ z uwagi na wysoką dynamikę i kontuzyjność konie są zmieniane. Mecz jest podzielony na cześci trwające 7,5 minuty, po każdej z nich są przerwy kilkuminutowe, które zazwyczaj są przeznaczone na zmianę wierzchowca - to właśnie ilość potrzebnych koni czyni ten sport wyjątkowo kosztownym, przeznaczonym dla zamożnych osób. Ciekawostką jest fakt, iż dozwolona jest tylko i wyłącznie gra prawą ręką z uwagi na jednolitą kontrolę nad malletami. Konie mogą zostać wykluczone z zawodów z uwagi na syndromy bólowe, kontuzje i kulawizny, niechęć do ruchu, rany i otarcia, a nawet przez uszkodzenia sprzętu który musi być doskonale dopasowany i w dobrym stanie.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0