Polo to dyscyplina polegająca na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika (bramki to wysokie słupki) za pomocą długich kijów zwanych malletami. Zawodnicy przemieszczają się po boisku konno, co ciekawe - także sędziowie są jeźdźcami i nadzorują cały przebieg gry z grzbietów swoich wierzchowców. Sędziowie są także obecni przy bramkach, aby ocenić trafność rzutu; wymiary boiska to 275 × 183m, przez co gra jest wyjątkowo dynamiczna. Dodatkowo sędziowie stale kontrolują stan koni z uwagi na wysoką kontuzyjność w tym sporcie - zerwania ściegien, nawet złamania nóg; także zawodnicy doświadczają urazów, szczególnie kolan.
Korzenie tej dyscypliny sięgają średniowiecza - kolebką są kraje azjatyckie, głównie Turkmenistan i Iran. Przez dłuższy czas to właśnie te narody uprawiały polo, dopiero w XIXw ten sport został rozpowszechniony w Europie. W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się trenowaniem i organizacją zawodów polo, jeden z bardziej znanych to Warsaw Polo Club.
Konie trenowane do polo odznaczają się dużą odwagą (to sport kontaktowy, często dochodzi do przepychania pomiędzy zawodnikami), są waleczne i muszą cechować się dobrą kondycją. Gra toczy się niezwykle szybko i dynamicznie, przez co konie muszą błyskawicznie reagować na pomoce, aczkolwiek nadmierna reaktywność nie jest pożądana. Dobrze sprawdzają się tutaj konie pełnej krwi angielskiej oraz konie z dużym dolewem tej krwi.
Drużyna graczy polo składa się z czterech zawodników: zazwyczaj osobno startują grupy mężczyn, a osobno grupy kobiet, chociaż zdarzają się mieszane rozgrywki. Warto zauważyć, że w jednym meczu każdy zawodnik ma do dyspozycji co najmniej trzy konie (a często więcej), ponieważ z uwagi na wysoką dynamikę i kontuzyjność konie są zmieniane. Mecz jest podzielony na cześci trwające 7,5 minuty, po każdej z nich są przerwy kilkuminutowe, które zazwyczaj są przeznaczone na zmianę wierzchowca - to właśnie ilość potrzebnych koni czyni ten sport wyjątkowo kosztownym, przeznaczonym dla zamożnych osób. Ciekawostką jest fakt, iż dozwolona jest tylko i wyłącznie gra prawą ręką z uwagi na jednolitą kontrolę nad malletami. Konie mogą zostać wykluczone z zawodów z uwagi na syndromy bólowe, kontuzje i kulawizny, niechęć do ruchu, rany i otarcia, a nawet przez uszkodzenia sprzętu który musi być doskonale dopasowany i w dobrym stanie.
Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.
2020-11-13
Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.
2020-08-05
Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.
2020-06-30
Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.
2020-03-04
Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.
2020-01-03
Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.
2019-10-18
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!
2019-09-09
Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!
2019-07-29