Polo to dyscyplina polegająca na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika (bramki to wysokie słupki) za pomocą długich kijów zwanych malletami. Zawodnicy przemieszczają się po boisku konno, co ciekawe - także sędziowie są jeźdźcami i nadzorują cały przebieg gry z grzbietów swoich wierzchowców. Sędziowie są także obecni przy bramkach, aby ocenić trafność rzutu; wymiary boiska to 275 × 183m, przez co gra jest wyjątkowo dynamiczna. Dodatkowo sędziowie stale kontrolują stan koni z uwagi na wysoką kontuzyjność w tym sporcie - zerwania ściegien, nawet złamania nóg; także zawodnicy doświadczają urazów, szczególnie kolan.
Korzenie tej dyscypliny sięgają średniowiecza - kolebką są kraje azjatyckie, głównie Turkmenistan i Iran. Przez dłuższy czas to właśnie te narody uprawiały polo, dopiero w XIXw ten sport został rozpowszechniony w Europie. W Polsce istnieje kilka ośrodków zajmujących się trenowaniem i organizacją zawodów polo, jeden z bardziej znanych to Warsaw Polo Club.
Konie trenowane do polo odznaczają się dużą odwagą (to sport kontaktowy, często dochodzi do przepychania pomiędzy zawodnikami), są waleczne i muszą cechować się dobrą kondycją. Gra toczy się niezwykle szybko i dynamicznie, przez co konie muszą błyskawicznie reagować na pomoce, aczkolwiek nadmierna reaktywność nie jest pożądana. Dobrze sprawdzają się tutaj konie pełnej krwi angielskiej oraz konie z dużym dolewem tej krwi.
Drużyna graczy polo składa się z czterech zawodników: zazwyczaj osobno startują grupy mężczyn, a osobno grupy kobiet, chociaż zdarzają się mieszane rozgrywki. Warto zauważyć, że w jednym meczu każdy zawodnik ma do dyspozycji co najmniej trzy konie (a często więcej), ponieważ z uwagi na wysoką dynamikę i kontuzyjność konie są zmieniane. Mecz jest podzielony na cześci trwające 7,5 minuty, po każdej z nich są przerwy kilkuminutowe, które zazwyczaj są przeznaczone na zmianę wierzchowca - to właśnie ilość potrzebnych koni czyni ten sport wyjątkowo kosztownym, przeznaczonym dla zamożnych osób. Ciekawostką jest fakt, iż dozwolona jest tylko i wyłącznie gra prawą ręką z uwagi na jednolitą kontrolę nad malletami. Konie mogą zostać wykluczone z zawodów z uwagi na syndromy bólowe, kontuzje i kulawizny, niechęć do ruchu, rany i otarcia, a nawet przez uszkodzenia sprzętu który musi być doskonale dopasowany i w dobrym stanie.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16