12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Data publikacji: 2020-05-10

 

Na wstępie warto przypomnieć czym różni się koło od wolty: obydwie figury wykonujemy po obwodzie koła, wolta to po prostu mniejsze koło, jej średnica nie przekracza 10m. Powyżej tego wymiaru mamy już do czynienia z kołem, które jest najczęściej spotykane w codziennej rekreacyjnej jeździe; zwyczajowo mówi się o woltach jako kołach do wykoniania, ale należy pamiętać o formalnej różnicy.

Wolty znajdują się w programach ujeżdżeniowych kl.N i wyżej, co świadczy o pewnej trudności w wykonaniu poprawnej wolty - mała średnica wymaga dobrej gimnastyki, elastyczności i odpowiedniego zaangażowania zadu oraz grzbietu. Na codzień warto wykonywać koła o średnicy 15 i 20m, w każdym chodzie będą przynosiły korzyści.

Poprawne koła powinny być... kołami, czyli figurami symetrycznymi. Częstym błędem jeźdźców jest przejechanie pierwszej połowy równo, by w drugiej szybko skrócić i wrócić do ściany - obydwie połowy powinny być takie same. W początkowej fazie nauki najlepszyą metodą jest po prostu postawienie pachołów bądź położenie drążków na ziemi, które będą wyznaczały punkty styczne koła. Przed jazdą wyznaczamy koło na ziemi i ustawiamy ograniczniki, warto wyobrażać sobie w głowie przebieg całego obwodu koła na danym terenie - oczywiście zaczynamy od stępa.

Koń w trakcie jazdy po kole powinien był cały czas ustawiony w kierunku ruchu, jego ciało powinno być wygięte w łuk wokół wewnętrznej łydki; pilnujemy ustawienia głowy i kłody przez całe koło! Do najczęstszych błędów należy wykrzywianie głowy do wewnątrz lub zewnątrz koła, wypadanie/wpadanie zadem i krzywienie się. Zazwyczaj jest to związane ze słabym wygimnastykowaniem wierzchowca, warto poświęcić trochę czasu na poprawę tego aspektu właśnie podczas jazdy na kołach i w kombinacjach z serpentynami, które też mają w sobie element koła. 

Jeźdźcy powinny siedzieć prosto, nie przechylać się w żadną stronę; biodra i łopatki powinny być ustawione zgodnie z ustawieniem konia, który łukowato porusza się w trakcie wykonywania koła. Nie przeciągamy wewnętrznej wodzy do siebie ani do środka - ta wodza jedynie pokazuje kierunek! Poza koniem, obserwujemy także jakość naszego rysunku koła, szczególnie w trakcie drugiej połowy która często jest gorsza - podczas przejazdu na odznaki jeździeckie czy na zawodach ujeżdżeniowych element oceniany jest całościowo.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0