13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Data publikacji: 2020-05-10

 

Na wstępie warto przypomnieć czym różni się koło od wolty: obydwie figury wykonujemy po obwodzie koła, wolta to po prostu mniejsze koło, jej średnica nie przekracza 10m. Powyżej tego wymiaru mamy już do czynienia z kołem, które jest najczęściej spotykane w codziennej rekreacyjnej jeździe; zwyczajowo mówi się o woltach jako kołach do wykoniania, ale należy pamiętać o formalnej różnicy.

Wolty znajdują się w programach ujeżdżeniowych kl.N i wyżej, co świadczy o pewnej trudności w wykonaniu poprawnej wolty - mała średnica wymaga dobrej gimnastyki, elastyczności i odpowiedniego zaangażowania zadu oraz grzbietu. Na codzień warto wykonywać koła o średnicy 15 i 20m, w każdym chodzie będą przynosiły korzyści.

Poprawne koła powinny być... kołami, czyli figurami symetrycznymi. Częstym błędem jeźdźców jest przejechanie pierwszej połowy równo, by w drugiej szybko skrócić i wrócić do ściany - obydwie połowy powinny być takie same. W początkowej fazie nauki najlepszyą metodą jest po prostu postawienie pachołów bądź położenie drążków na ziemi, które będą wyznaczały punkty styczne koła. Przed jazdą wyznaczamy koło na ziemi i ustawiamy ograniczniki, warto wyobrażać sobie w głowie przebieg całego obwodu koła na danym terenie - oczywiście zaczynamy od stępa.

Koń w trakcie jazdy po kole powinien był cały czas ustawiony w kierunku ruchu, jego ciało powinno być wygięte w łuk wokół wewnętrznej łydki; pilnujemy ustawienia głowy i kłody przez całe koło! Do najczęstszych błędów należy wykrzywianie głowy do wewnątrz lub zewnątrz koła, wypadanie/wpadanie zadem i krzywienie się. Zazwyczaj jest to związane ze słabym wygimnastykowaniem wierzchowca, warto poświęcić trochę czasu na poprawę tego aspektu właśnie podczas jazdy na kołach i w kombinacjach z serpentynami, które też mają w sobie element koła. 

Jeźdźcy powinny siedzieć prosto, nie przechylać się w żadną stronę; biodra i łopatki powinny być ustawione zgodnie z ustawieniem konia, który łukowato porusza się w trakcie wykonywania koła. Nie przeciągamy wewnętrznej wodzy do siebie ani do środka - ta wodza jedynie pokazuje kierunek! Poza koniem, obserwujemy także jakość naszego rysunku koła, szczególnie w trakcie drugiej połowy która często jest gorsza - podczas przejazdu na odznaki jeździeckie czy na zawodach ujeżdżeniowych element oceniany jest całościowo.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0