12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Data publikacji: 2020-05-10

 

Na wstępie warto przypomnieć czym różni się koło od wolty: obydwie figury wykonujemy po obwodzie koła, wolta to po prostu mniejsze koło, jej średnica nie przekracza 10m. Powyżej tego wymiaru mamy już do czynienia z kołem, które jest najczęściej spotykane w codziennej rekreacyjnej jeździe; zwyczajowo mówi się o woltach jako kołach do wykoniania, ale należy pamiętać o formalnej różnicy.

Wolty znajdują się w programach ujeżdżeniowych kl.N i wyżej, co świadczy o pewnej trudności w wykonaniu poprawnej wolty - mała średnica wymaga dobrej gimnastyki, elastyczności i odpowiedniego zaangażowania zadu oraz grzbietu. Na codzień warto wykonywać koła o średnicy 15 i 20m, w każdym chodzie będą przynosiły korzyści.

Poprawne koła powinny być... kołami, czyli figurami symetrycznymi. Częstym błędem jeźdźców jest przejechanie pierwszej połowy równo, by w drugiej szybko skrócić i wrócić do ściany - obydwie połowy powinny być takie same. W początkowej fazie nauki najlepszyą metodą jest po prostu postawienie pachołów bądź położenie drążków na ziemi, które będą wyznaczały punkty styczne koła. Przed jazdą wyznaczamy koło na ziemi i ustawiamy ograniczniki, warto wyobrażać sobie w głowie przebieg całego obwodu koła na danym terenie - oczywiście zaczynamy od stępa.

Koń w trakcie jazdy po kole powinien był cały czas ustawiony w kierunku ruchu, jego ciało powinno być wygięte w łuk wokół wewnętrznej łydki; pilnujemy ustawienia głowy i kłody przez całe koło! Do najczęstszych błędów należy wykrzywianie głowy do wewnątrz lub zewnątrz koła, wypadanie/wpadanie zadem i krzywienie się. Zazwyczaj jest to związane ze słabym wygimnastykowaniem wierzchowca, warto poświęcić trochę czasu na poprawę tego aspektu właśnie podczas jazdy na kołach i w kombinacjach z serpentynami, które też mają w sobie element koła. 

Jeźdźcy powinny siedzieć prosto, nie przechylać się w żadną stronę; biodra i łopatki powinny być ustawione zgodnie z ustawieniem konia, który łukowato porusza się w trakcie wykonywania koła. Nie przeciągamy wewnętrznej wodzy do siebie ani do środka - ta wodza jedynie pokazuje kierunek! Poza koniem, obserwujemy także jakość naszego rysunku koła, szczególnie w trakcie drugiej połowy która często jest gorsza - podczas przejazdu na odznaki jeździeckie czy na zawodach ujeżdżeniowych element oceniany jest całościowo.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0