Jazda przez drążki czy koziołki niesie ze sobą szeregi korzyści, dlatego nawet zawodowi jeźdźcy korzystają z nich w trakcie cyklu treningowego; wbrew pozorom, to właśnie pary trenujące ujeżdżenie powinny się skupić na takiej pracy. Wiele osób nie docenia efektów regularnej pracy na drążkach, tłumacząc się brakiem potrzeby przejazdu przez przeszkodę bądź obawą, że w przyszłości koń potraktuje szranki jako kolejny drążek do pokonania. Nic bardziej mylnego! Koń podczas jazdy, zarówno treningowej jak i na zawodach, powinien być skupiony na nas i na naszych pomocach, więc rezygnacja z pracy na drążkach jest zupełnie pozbawiona sensu.
Poprawny przejazd przez drążki fenomalnie gimnastykuje konia, poprawia elastyczność i koncentrację; konie wyżej podnoszą nogi, przez co wzmacniają mięśnie grzbietu i zadu. W zależności od sposobu ustawienia drążków, możemy poprawić skrócenie jak i wydłużenie ram - świetnym sposobem na zmianę ram bez utraty rytmu są właśnie dwa zestawy drążków, jedne z mniejszymi odległościami, a drugie z większymi.
Przejazd przez drążki powinien być płynny, bez przyspieszania i zwalniania; zawsze celujemy w środek drążka, co przyda się w późniejszej nauce skoków przez przeszkody w przypadku osób mniej zaawansowanych. Koń powinien przemieszczać się prosto, bez spływania w jakąkolwiek stronę - to dobre ćwiczenie na sprawdzenie koncentracji na jeźdźcu. Drążki ułożone na obwodzie koła wzmacniają wewnętrzną część ciała zwierzaka, a rozciągają mięśnie znajdujące się po jego zewnętrznej stronie; jeśli dodatkowo umieścimy je na podwyższeniu, uzyskamy wymagającą kombinację, która znakomicie poprawi pracę zadnich kończyn.
Koziołki ustawione w galopie na skok-wyskok są dobrym ćwiczeniem gimnastycznym, wzmacniającym całe ciało wierzchowca; to także jeden ze sposobów poprawy jakości galopu, dlatego konie ujeżdżeniowe powinny regularnie pracować na koziołkach.
Pamiętajcie, że każda praca przynosi efekt, jeśli jest wykonywana poprawnie i regularnie - pojedynczy przejazd przez drążki w tygodniu to za mało. Zaplanujcie jedną jazdę w tygodniu z rozmaitymi ustawieniami koziołków, przeznaczonych zarówno na jazdę w kłusie jak i w galopie; możecie je ustawić na kole, na liniach środkowych i ćwiartkowych, a także w formie ósemki. Jeden zestaw warto rozszerzyć, aby skupić się na wydłużeniu kroku przez konia, z zachowaniem rytmu i stałym oparciu na kontakcie.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10