12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Data publikacji: 2020-04-12

 

Jazda przez drążki czy koziołki niesie ze sobą szeregi korzyści, dlatego nawet zawodowi jeźdźcy korzystają z nich w trakcie cyklu treningowego; wbrew pozorom, to właśnie pary trenujące ujeżdżenie powinny się skupić na takiej pracy. Wiele osób nie docenia efektów regularnej pracy na drążkach, tłumacząc się brakiem potrzeby przejazdu przez przeszkodę bądź obawą, że w przyszłości koń potraktuje szranki jako kolejny drążek do pokonania. Nic bardziej mylnego! Koń podczas jazdy, zarówno treningowej jak i na zawodach, powinien być skupiony na nas i na naszych pomocach, więc rezygnacja z pracy na drążkach jest zupełnie pozbawiona sensu.

 

Poprawny przejazd przez drążki fenomalnie gimnastykuje konia, poprawia elastyczność i koncentrację; konie wyżej podnoszą nogi, przez co wzmacniają mięśnie grzbietu i zadu. W zależności od sposobu ustawienia drążków, możemy poprawić skrócenie jak i wydłużenie ram - świetnym sposobem na zmianę ram bez utraty rytmu są właśnie dwa zestawy drążków, jedne z mniejszymi odległościami, a drugie z większymi.

Przejazd przez drążki powinien być płynny, bez przyspieszania i zwalniania; zawsze celujemy w środek drążka, co przyda się w późniejszej nauce skoków przez przeszkody w przypadku osób mniej zaawansowanych. Koń powinien przemieszczać się prosto, bez spływania w jakąkolwiek stronę - to dobre ćwiczenie na sprawdzenie koncentracji na jeźdźcu. Drążki ułożone na obwodzie koła wzmacniają wewnętrzną część ciała zwierzaka, a rozciągają mięśnie znajdujące się po jego zewnętrznej stronie; jeśli dodatkowo umieścimy je na podwyższeniu, uzyskamy wymagającą kombinację, która znakomicie poprawi pracę zadnich kończyn.

Koziołki ustawione w galopie na skok-wyskok są dobrym ćwiczeniem gimnastycznym, wzmacniającym całe ciało wierzchowca; to także jeden ze sposobów poprawy jakości galopu, dlatego konie ujeżdżeniowe powinny regularnie pracować na koziołkach. 

Pamiętajcie, że każda praca przynosi efekt, jeśli jest wykonywana poprawnie i regularnie - pojedynczy przejazd przez drążki w tygodniu to za mało. Zaplanujcie jedną jazdę w tygodniu z rozmaitymi ustawieniami koziołków, przeznaczonych zarówno na jazdę w kłusie jak i w galopie; możecie je ustawić na kole, na liniach środkowych i ćwiartkowych, a także w formie ósemki. Jeden zestaw warto rozszerzyć, aby skupić się na wydłużeniu kroku przez konia, z zachowaniem rytmu i stałym oparciu na kontakcie.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0