12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Appaloosa

Data publikacji: 2020-03-31

 

Konie rasy Appaloosa wywodzą się prawdopodobnie od średniowiecznych koni bojowych, używanych przez hiszpańskich konkwistadorów w czasie podboju Ameryk. Zostały one przywiezione podczas odkrywania nowych lądów, z czasem krzyżowały się z lokalnymi końmi przekazując gen tarantowatości. Przemyślana hodowla jest prowadzona od lat trzydziestych XX wieku, bazuje tylko na przekazywaniu odpowiedniej maści.

Rasa appaloosa jest dość zróżnicowana pod kątem pokroju:

  • 160-170cm wzrostu
  • szlachetna głowa
  • proporcjonalnie zbudowane ciało
  • silne, mocne kopyta
  • niezbyt bujne owłosienie
  • często występuje tzw.rybie i ludzkie oko, paskowane kopyta

Konie Appaloosa znane są przede wszystkim ze swojej tarantowatej maści, rozróżniamy tutaj conajmniej kilka typów umieszczenia plam na skórze:

  • wzór lamparci
  • derka: biała lub nakrapiana
  • wzór płatków śniegu
  • marmur

Wiele z nich występuje w przeróżnych kombinacjach, tworząc unikatowy i oryginalny wzór na ciele konia; dopuszczalne są także wszystkie odmiany. Obecnie księga stadna utworzona jest przez Appaloosa Horse Club, jednym z kryterium jest właśnie posiadanie pożądanej maści; każdy koń poddawany jest dokładnym oględzinom, aby wykluczyć przynależność np. do rasy Pinto (także bardzo popularnej w krajach amerykańskich). Oczywiście nadrzędnym badaniem jest zawsze badanie genetyczne, które pozwala dokładnie określić przynależność rasową danego konia; aby zarejestrować zwierzaka w ApHC, co najmniej jeden z rodziców konia musi być rasy Appaloosa i zarejestrowany w tym stowarzyszeniu.

Rejestracja czasem niesie ze sobą szereg komplikacji, jeśli źrebak po zarejestrowanych rodzicach Appaloosa nie jest dostatecznie dobrze 'nakrapiany' bądź posiada zbyt wiele białych plam (jak w maści srokatej), wielu hodowców od lat zgłaszało nieprawidłowości w tym zakresie. W latach osiemdziesiątych XX wieku powstała inna organizacja, zrzeszająca miłośników i hodowców tej rasy: The American Appaloosa Associaton, która działa niejako w opozycji do ApHC.

Konie Appaloosa są użytkowane na terenie Ameryki Północnej i Południowej, jako wszechstronne wierzchowce; startują w konkurencjach zarówno jazdy klasycznej i westernowej. Na uwagę zasługuje ich wytrzymałość, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także przyjazny stosunek do człowieka; niestety często zdarzają się choroby dotyczące oczu, które nierzadko prowadzą do pogorszenia, a nawet utraty wzroku u konia. 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0