12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Appaloosa

Data publikacji: 2020-03-31

 

Konie rasy Appaloosa wywodzą się prawdopodobnie od średniowiecznych koni bojowych, używanych przez hiszpańskich konkwistadorów w czasie podboju Ameryk. Zostały one przywiezione podczas odkrywania nowych lądów, z czasem krzyżowały się z lokalnymi końmi przekazując gen tarantowatości. Przemyślana hodowla jest prowadzona od lat trzydziestych XX wieku, bazuje tylko na przekazywaniu odpowiedniej maści.

Rasa appaloosa jest dość zróżnicowana pod kątem pokroju:

  • 160-170cm wzrostu
  • szlachetna głowa
  • proporcjonalnie zbudowane ciało
  • silne, mocne kopyta
  • niezbyt bujne owłosienie
  • często występuje tzw.rybie i ludzkie oko, paskowane kopyta

Konie Appaloosa znane są przede wszystkim ze swojej tarantowatej maści, rozróżniamy tutaj conajmniej kilka typów umieszczenia plam na skórze:

  • wzór lamparci
  • derka: biała lub nakrapiana
  • wzór płatków śniegu
  • marmur

Wiele z nich występuje w przeróżnych kombinacjach, tworząc unikatowy i oryginalny wzór na ciele konia; dopuszczalne są także wszystkie odmiany. Obecnie księga stadna utworzona jest przez Appaloosa Horse Club, jednym z kryterium jest właśnie posiadanie pożądanej maści; każdy koń poddawany jest dokładnym oględzinom, aby wykluczyć przynależność np. do rasy Pinto (także bardzo popularnej w krajach amerykańskich). Oczywiście nadrzędnym badaniem jest zawsze badanie genetyczne, które pozwala dokładnie określić przynależność rasową danego konia; aby zarejestrować zwierzaka w ApHC, co najmniej jeden z rodziców konia musi być rasy Appaloosa i zarejestrowany w tym stowarzyszeniu.

Rejestracja czasem niesie ze sobą szereg komplikacji, jeśli źrebak po zarejestrowanych rodzicach Appaloosa nie jest dostatecznie dobrze 'nakrapiany' bądź posiada zbyt wiele białych plam (jak w maści srokatej), wielu hodowców od lat zgłaszało nieprawidłowości w tym zakresie. W latach osiemdziesiątych XX wieku powstała inna organizacja, zrzeszająca miłośników i hodowców tej rasy: The American Appaloosa Associaton, która działa niejako w opozycji do ApHC.

Konie Appaloosa są użytkowane na terenie Ameryki Północnej i Południowej, jako wszechstronne wierzchowce; startują w konkurencjach zarówno jazdy klasycznej i westernowej. Na uwagę zasługuje ich wytrzymałość, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także przyjazny stosunek do człowieka; niestety często zdarzają się choroby dotyczące oczu, które nierzadko prowadzą do pogorszenia, a nawet utraty wzroku u konia. 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0