W naturze nie spotkamy otyłego zwierzaka żadnego gatunku: konkurencja o pokarm wymusza stały ruch, dodatkowo roślinożercy muszą uciekać przed polującymi drapieżnikami. Ruch to naturalna i pierwotna potrzeba każdego konia, nie zastąpimy go treningami, spacerami w ręce czy lonżowaniem - każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody. Niestety w wielu stajniach zwierzaki są samotnie wypuszczane na małe kwatery bez trawy, gdzie szybko się nudzą; dobra stajnia powinna posiadać rozległe padoki i pastwiska, gdzie konie mogą przemieszczać się na dużym obszarze. Swobodny ruch ma zbawienny wpływ na układ ruchu i krwionośny, dodatkowo poprawia komfort psychiczny zwierzaka; duży padok wymusza przemieszczanie, szczególnie jeśli trawa czy siano znajdują się w różnych punktach.
Aktualnie poza owsem, podstawą żywienia koni szczególnie sportowych, są różnego rodzaju gotowe mieszanki paszowe. Takie produkty znakomicie uzupełniają dietę w białko, dostarczają cennej wolnouwalnianej energii i dodatkowo są bogate w witaminy i minerały. Niestety często zawierają sporo cukru, który podnosi smakowitość, ale przyczynia się też do otyłości- a to choroba, która niesie ze sobą szereg niekorzystnych zmian w organizmie zwierzaka. Warto zauważyć, że sporo właścicieli koni nie dostrzega faktu, że ich koń jest za gruby - dobrze czasem dopytać znajomych, którzy obiektywnym okiem określą kondycję zwierzaka.
Otyłość niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji: słaba kondycja, wzmożona praca układu krążenia, obciążenie serca czy stawów to tylko nieliczne z nich. Cukrzyca i insulinooporność to choroby metaboliczne, które często są powiązane z otyłością i spożywaniem pasz wysokocukrowych. Drastycznie pogarsza się stan kopyt, róg kruszy się i łamie; konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, który jest niezwykle bolesny i uciążliwy w leczeniu.
Nadmierna masa ciała to przede wszystkim szybsze zużywanie się stawów, wcześniej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe nawet u młodych koni! Większy ciężar prowadzi do większego ryzyka urazów jak chociażby nadwyrężenie czy naderwanie ścięgien, które są poddawane działaniu dużych sił w trakcie np. skoków przez przeszkody.
Otyłość jest zdecydowanie niekorzystnym stanem dla każdego organizmu, dlatego tak ważna jest regularna i prawidłowa ocena kondycji naszego zwierzaka!
Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.
2021-01-05
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18
Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.
2020-02-02
Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.
2020-01-27