13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Otyłość wśród koni

Data publikacji: 2020-03-28

 

W naturze nie spotkamy otyłego zwierzaka żadnego gatunku: konkurencja o pokarm wymusza stały ruch, dodatkowo roślinożercy muszą uciekać przed polującymi drapieżnikami. Ruch to naturalna i pierwotna potrzeba każdego konia, nie zastąpimy go treningami, spacerami w ręce czy lonżowaniem - każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody. Niestety w wielu stajniach zwierzaki są samotnie wypuszczane na małe kwatery bez trawy, gdzie szybko się nudzą; dobra stajnia powinna posiadać rozległe padoki i pastwiska, gdzie konie mogą przemieszczać się na dużym obszarze. Swobodny ruch ma zbawienny wpływ na układ ruchu i krwionośny, dodatkowo poprawia komfort psychiczny zwierzaka; duży padok wymusza przemieszczanie, szczególnie jeśli trawa czy siano znajdują się w różnych punktach.

Aktualnie poza owsem, podstawą żywienia koni szczególnie sportowych, są różnego rodzaju gotowe mieszanki paszowe. Takie produkty znakomicie uzupełniają dietę w białko, dostarczają cennej wolnouwalnianej energii i dodatkowo są bogate w witaminy i minerały. Niestety często zawierają sporo cukru, który podnosi smakowitość, ale przyczynia się też do otyłości- a to choroba, która niesie ze sobą szereg niekorzystnych zmian w organizmie zwierzaka. Warto zauważyć, że sporo właścicieli koni nie dostrzega faktu, że ich koń jest za gruby - dobrze czasem dopytać znajomych, którzy obiektywnym okiem określą kondycję zwierzaka.

Otyłość niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji: słaba kondycja, wzmożona praca układu krążenia, obciążenie serca czy stawów to tylko nieliczne z nich. Cukrzyca i insulinooporność to choroby metaboliczne, które często są powiązane z otyłością i spożywaniem pasz wysokocukrowych. Drastycznie pogarsza się stan kopyt, róg kruszy się i łamie; konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, który jest niezwykle bolesny i uciążliwy w leczeniu. 

Nadmierna masa ciała to przede wszystkim szybsze zużywanie się stawów, wcześniej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe nawet u młodych koni! Większy ciężar prowadzi do większego ryzyka urazów jak chociażby nadwyrężenie czy naderwanie ścięgien, które są poddawane działaniu dużych sił w trakcie np. skoków przez przeszkody.

Otyłość jest zdecydowanie niekorzystnym stanem dla każdego organizmu, dlatego tak ważna jest regularna i prawidłowa ocena kondycji naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0