12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Weterynarze: Otyłość wśród koni

Data publikacji: 2020-03-28

 

W naturze nie spotkamy otyłego zwierzaka żadnego gatunku: konkurencja o pokarm wymusza stały ruch, dodatkowo roślinożercy muszą uciekać przed polującymi drapieżnikami. Ruch to naturalna i pierwotna potrzeba każdego konia, nie zastąpimy go treningami, spacerami w ręce czy lonżowaniem - każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody. Niestety w wielu stajniach zwierzaki są samotnie wypuszczane na małe kwatery bez trawy, gdzie szybko się nudzą; dobra stajnia powinna posiadać rozległe padoki i pastwiska, gdzie konie mogą przemieszczać się na dużym obszarze. Swobodny ruch ma zbawienny wpływ na układ ruchu i krwionośny, dodatkowo poprawia komfort psychiczny zwierzaka; duży padok wymusza przemieszczanie, szczególnie jeśli trawa czy siano znajdują się w różnych punktach.

Aktualnie poza owsem, podstawą żywienia koni szczególnie sportowych, są różnego rodzaju gotowe mieszanki paszowe. Takie produkty znakomicie uzupełniają dietę w białko, dostarczają cennej wolnouwalnianej energii i dodatkowo są bogate w witaminy i minerały. Niestety często zawierają sporo cukru, który podnosi smakowitość, ale przyczynia się też do otyłości- a to choroba, która niesie ze sobą szereg niekorzystnych zmian w organizmie zwierzaka. Warto zauważyć, że sporo właścicieli koni nie dostrzega faktu, że ich koń jest za gruby - dobrze czasem dopytać znajomych, którzy obiektywnym okiem określą kondycję zwierzaka.

Otyłość niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji: słaba kondycja, wzmożona praca układu krążenia, obciążenie serca czy stawów to tylko nieliczne z nich. Cukrzyca i insulinooporność to choroby metaboliczne, które często są powiązane z otyłością i spożywaniem pasz wysokocukrowych. Drastycznie pogarsza się stan kopyt, róg kruszy się i łamie; konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, który jest niezwykle bolesny i uciążliwy w leczeniu. 

Nadmierna masa ciała to przede wszystkim szybsze zużywanie się stawów, wcześniej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe nawet u młodych koni! Większy ciężar prowadzi do większego ryzyka urazów jak chociażby nadwyrężenie czy naderwanie ścięgien, które są poddawane działaniu dużych sił w trakcie np. skoków przez przeszkody.

Otyłość jest zdecydowanie niekorzystnym stanem dla każdego organizmu, dlatego tak ważna jest regularna i prawidłowa ocena kondycji naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dychawica świszcząca

Dychawica, zwana popularnie rorerem, jest często spotykaną chorobą o podłożu genetycznym - jest szczególnie popularna wśród koni pełnej krwi angielskiej. Warto wiedzieć, że zatajenie tej choroby przy sprzedaży zwierzaka jest podstawą do oddania konia i uzyskania pełnej kwoty zwrotu.

2019-07-14

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wirusowe zapalenie tętnic

W ostatnim czasie pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się choroby wirusowej, dotyczącej zapalenie tętnic na tle wirusowym. Przybliżymy Wam objawy, przebieg i przede wszystkim - minimalizację ryzyka zachowania Waszych zwierzaków!

2019-07-01

Czytaj » 0