12,850 pytań - 18,468 odpowiedzi - 940 komentarzy

Weterynarze: Otyłość wśród koni

Data publikacji: 2020-03-28

 

W naturze nie spotkamy otyłego zwierzaka żadnego gatunku: konkurencja o pokarm wymusza stały ruch, dodatkowo roślinożercy muszą uciekać przed polującymi drapieżnikami. Ruch to naturalna i pierwotna potrzeba każdego konia, nie zastąpimy go treningami, spacerami w ręce czy lonżowaniem - każdy koń powinien spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody. Niestety w wielu stajniach zwierzaki są samotnie wypuszczane na małe kwatery bez trawy, gdzie szybko się nudzą; dobra stajnia powinna posiadać rozległe padoki i pastwiska, gdzie konie mogą przemieszczać się na dużym obszarze. Swobodny ruch ma zbawienny wpływ na układ ruchu i krwionośny, dodatkowo poprawia komfort psychiczny zwierzaka; duży padok wymusza przemieszczanie, szczególnie jeśli trawa czy siano znajdują się w różnych punktach.

Aktualnie poza owsem, podstawą żywienia koni szczególnie sportowych, są różnego rodzaju gotowe mieszanki paszowe. Takie produkty znakomicie uzupełniają dietę w białko, dostarczają cennej wolnouwalnianej energii i dodatkowo są bogate w witaminy i minerały. Niestety często zawierają sporo cukru, który podnosi smakowitość, ale przyczynia się też do otyłości- a to choroba, która niesie ze sobą szereg niekorzystnych zmian w organizmie zwierzaka. Warto zauważyć, że sporo właścicieli koni nie dostrzega faktu, że ich koń jest za gruby - dobrze czasem dopytać znajomych, którzy obiektywnym okiem określą kondycję zwierzaka.

Otyłość niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji: słaba kondycja, wzmożona praca układu krążenia, obciążenie serca czy stawów to tylko nieliczne z nich. Cukrzyca i insulinooporność to choroby metaboliczne, które często są powiązane z otyłością i spożywaniem pasz wysokocukrowych. Drastycznie pogarsza się stan kopyt, róg kruszy się i łamie; konie otyłe są bardziej narażone na wystąpienie ochwatu, który jest niezwykle bolesny i uciążliwy w leczeniu. 

Nadmierna masa ciała to przede wszystkim szybsze zużywanie się stawów, wcześniej pojawiają się stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe nawet u młodych koni! Większy ciężar prowadzi do większego ryzyka urazów jak chociażby nadwyrężenie czy naderwanie ścięgien, które są poddawane działaniu dużych sił w trakcie np. skoków przez przeszkody.

Otyłość jest zdecydowanie niekorzystnym stanem dla każdego organizmu, dlatego tak ważna jest regularna i prawidłowa ocena kondycji naszego zwierzaka!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0