12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Data publikacji: 2020-03-10

 

Lotna zmiana nogi jako element skokowy to po prostu zmiana nogi prowadzącej galop, podczas oddawania skoku; jeśli interesują Was skoki przez przeszkody, to warto zadbać o naukę tego elementu.

W wersji ujeżdżeniowej, lotna zmiana występuje dopiero w programach kl.C, gdzie oceniana jest jakość wykonania - rytm, rozluźnienie oraz zebranie, zarówno galopu przed, w trakcie jak i po lotnej zmianie; w bardziej skomplikowanych konkursach znajdziemy lotne zmiany wykonywane w seriach. Początkowo są to zmiany co 3, 4 foule, aby w ostatecznym etapie nauki dojść do lotnych zmian co jedną foulę wykonywanych w programach Grand Prix. 

Aby prawidłowo wykonać lotną zmianę, Wasz wierzchowiec powinien dobrze reagować na wszystkie pomoce; galop powinien być równy i regularny, koń powinien stabilnie opierać się na wędzidle - nigdy nie wykonujemy lotnej zmiany, kiedy koń wyrywa nam wodze z ręki, jest poza kontrolą czy nawet ponosi. Zmiana nogi w galopie często powoduje pobudzenie zwierzaka, dlatego koń musi być skoncentrowany na jeźdźcu aby takie ćwiczenie wykonać poprawnie. Naukę lotnych zmian warto rozpocząć od przejazdu przez koziołek ustawiony ok. 20-30cm nad podłożem:

  • ustawiamy koziołek na przekątnej bądź na linii środkowej, tak aby swobodnie manewrować
  • galopując z lewej nogi, najeżdżamy na przeszkodę spokojnym i równym galopem, nie pozwalamy na przyspieszanie i wyrywanie w przód; w razie wszelkich niesubordynacji, wjeżdżamy na duże koło i wykonujemy kilka przejść do kłusa i stępa
  • pokonując koziołek, podczas fazy lotu przekładamy nasze pomoce: mocniej dociążamy prawe strzemię, lewą łydkę przesuwamy lekko w tył, kierujemy głowę konia w prawo
  • kontynuujemy galop w prawo

Jeśli Wasz wierzchowiec poprawnie wykona ćwiczenie, sowicie nagradzamy smakołykiem, przechodzimy do stępa i dajemy długą wodzę; jeśli koń krzyżuje bądź nie zmienił w ogóle nogi, przechodzimy do kłusa i zagalopowujemy z prawej nogi, powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. W początkowym etapie nauki wystarczą dwa, trzy najazdy na każdą stronę - zawsze nagradzamy poprawną zmianę! Nigdy nie ćwiczymy żadnego elementu do oporu, to szybki sposób na całkowite zniechęcenie zwierzaka do pracy - mniej znaczy lepiej!

Niektóre konie lepiej zmieniają nogi podczas skoku przez niską kopertę lub stacjonatę (ok.50cm), warto spróbować takiej opcji

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0