Lotna zmiana nogi jako element skokowy to po prostu zmiana nogi prowadzącej galop, podczas oddawania skoku; jeśli interesują Was skoki przez przeszkody, to warto zadbać o naukę tego elementu.
W wersji ujeżdżeniowej, lotna zmiana występuje dopiero w programach kl.C, gdzie oceniana jest jakość wykonania - rytm, rozluźnienie oraz zebranie, zarówno galopu przed, w trakcie jak i po lotnej zmianie; w bardziej skomplikowanych konkursach znajdziemy lotne zmiany wykonywane w seriach. Początkowo są to zmiany co 3, 4 foule, aby w ostatecznym etapie nauki dojść do lotnych zmian co jedną foulę wykonywanych w programach Grand Prix.
Aby prawidłowo wykonać lotną zmianę, Wasz wierzchowiec powinien dobrze reagować na wszystkie pomoce; galop powinien być równy i regularny, koń powinien stabilnie opierać się na wędzidle - nigdy nie wykonujemy lotnej zmiany, kiedy koń wyrywa nam wodze z ręki, jest poza kontrolą czy nawet ponosi. Zmiana nogi w galopie często powoduje pobudzenie zwierzaka, dlatego koń musi być skoncentrowany na jeźdźcu aby takie ćwiczenie wykonać poprawnie. Naukę lotnych zmian warto rozpocząć od przejazdu przez koziołek ustawiony ok. 20-30cm nad podłożem:
Jeśli Wasz wierzchowiec poprawnie wykona ćwiczenie, sowicie nagradzamy smakołykiem, przechodzimy do stępa i dajemy długą wodzę; jeśli koń krzyżuje bądź nie zmienił w ogóle nogi, przechodzimy do kłusa i zagalopowujemy z prawej nogi, powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. W początkowym etapie nauki wystarczą dwa, trzy najazdy na każdą stronę - zawsze nagradzamy poprawną zmianę! Nigdy nie ćwiczymy żadnego elementu do oporu, to szybki sposób na całkowite zniechęcenie zwierzaka do pracy - mniej znaczy lepiej!
Niektóre konie lepiej zmieniają nogi podczas skoku przez niską kopertę lub stacjonatę (ok.50cm), warto spróbować takiej opcji
Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.
2021-04-13
Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!
2021-03-18
Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!
2020-10-29
Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.
2020-10-12
Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!
2020-07-12
Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.
2020-06-15
Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!
2020-05-10