12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Data publikacji: 2020-03-10

 

Lotna zmiana nogi jako element skokowy to po prostu zmiana nogi prowadzącej galop, podczas oddawania skoku; jeśli interesują Was skoki przez przeszkody, to warto zadbać o naukę tego elementu.

W wersji ujeżdżeniowej, lotna zmiana występuje dopiero w programach kl.C, gdzie oceniana jest jakość wykonania - rytm, rozluźnienie oraz zebranie, zarówno galopu przed, w trakcie jak i po lotnej zmianie; w bardziej skomplikowanych konkursach znajdziemy lotne zmiany wykonywane w seriach. Początkowo są to zmiany co 3, 4 foule, aby w ostatecznym etapie nauki dojść do lotnych zmian co jedną foulę wykonywanych w programach Grand Prix. 

Aby prawidłowo wykonać lotną zmianę, Wasz wierzchowiec powinien dobrze reagować na wszystkie pomoce; galop powinien być równy i regularny, koń powinien stabilnie opierać się na wędzidle - nigdy nie wykonujemy lotnej zmiany, kiedy koń wyrywa nam wodze z ręki, jest poza kontrolą czy nawet ponosi. Zmiana nogi w galopie często powoduje pobudzenie zwierzaka, dlatego koń musi być skoncentrowany na jeźdźcu aby takie ćwiczenie wykonać poprawnie. Naukę lotnych zmian warto rozpocząć od przejazdu przez koziołek ustawiony ok. 20-30cm nad podłożem:

  • ustawiamy koziołek na przekątnej bądź na linii środkowej, tak aby swobodnie manewrować
  • galopując z lewej nogi, najeżdżamy na przeszkodę spokojnym i równym galopem, nie pozwalamy na przyspieszanie i wyrywanie w przód; w razie wszelkich niesubordynacji, wjeżdżamy na duże koło i wykonujemy kilka przejść do kłusa i stępa
  • pokonując koziołek, podczas fazy lotu przekładamy nasze pomoce: mocniej dociążamy prawe strzemię, lewą łydkę przesuwamy lekko w tył, kierujemy głowę konia w prawo
  • kontynuujemy galop w prawo

Jeśli Wasz wierzchowiec poprawnie wykona ćwiczenie, sowicie nagradzamy smakołykiem, przechodzimy do stępa i dajemy długą wodzę; jeśli koń krzyżuje bądź nie zmienił w ogóle nogi, przechodzimy do kłusa i zagalopowujemy z prawej nogi, powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. W początkowym etapie nauki wystarczą dwa, trzy najazdy na każdą stronę - zawsze nagradzamy poprawną zmianę! Nigdy nie ćwiczymy żadnego elementu do oporu, to szybki sposób na całkowite zniechęcenie zwierzaka do pracy - mniej znaczy lepiej!

Niektóre konie lepiej zmieniają nogi podczas skoku przez niską kopertę lub stacjonatę (ok.50cm), warto spróbować takiej opcji

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wyłamanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0