13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Data publikacji: 2020-03-10

 

Lotna zmiana nogi jako element skokowy to po prostu zmiana nogi prowadzącej galop, podczas oddawania skoku; jeśli interesują Was skoki przez przeszkody, to warto zadbać o naukę tego elementu.

W wersji ujeżdżeniowej, lotna zmiana występuje dopiero w programach kl.C, gdzie oceniana jest jakość wykonania - rytm, rozluźnienie oraz zebranie, zarówno galopu przed, w trakcie jak i po lotnej zmianie; w bardziej skomplikowanych konkursach znajdziemy lotne zmiany wykonywane w seriach. Początkowo są to zmiany co 3, 4 foule, aby w ostatecznym etapie nauki dojść do lotnych zmian co jedną foulę wykonywanych w programach Grand Prix. 

Aby prawidłowo wykonać lotną zmianę, Wasz wierzchowiec powinien dobrze reagować na wszystkie pomoce; galop powinien być równy i regularny, koń powinien stabilnie opierać się na wędzidle - nigdy nie wykonujemy lotnej zmiany, kiedy koń wyrywa nam wodze z ręki, jest poza kontrolą czy nawet ponosi. Zmiana nogi w galopie często powoduje pobudzenie zwierzaka, dlatego koń musi być skoncentrowany na jeźdźcu aby takie ćwiczenie wykonać poprawnie. Naukę lotnych zmian warto rozpocząć od przejazdu przez koziołek ustawiony ok. 20-30cm nad podłożem:

  • ustawiamy koziołek na przekątnej bądź na linii środkowej, tak aby swobodnie manewrować
  • galopując z lewej nogi, najeżdżamy na przeszkodę spokojnym i równym galopem, nie pozwalamy na przyspieszanie i wyrywanie w przód; w razie wszelkich niesubordynacji, wjeżdżamy na duże koło i wykonujemy kilka przejść do kłusa i stępa
  • pokonując koziołek, podczas fazy lotu przekładamy nasze pomoce: mocniej dociążamy prawe strzemię, lewą łydkę przesuwamy lekko w tył, kierujemy głowę konia w prawo
  • kontynuujemy galop w prawo

Jeśli Wasz wierzchowiec poprawnie wykona ćwiczenie, sowicie nagradzamy smakołykiem, przechodzimy do stępa i dajemy długą wodzę; jeśli koń krzyżuje bądź nie zmienił w ogóle nogi, przechodzimy do kłusa i zagalopowujemy z prawej nogi, powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. W początkowym etapie nauki wystarczą dwa, trzy najazdy na każdą stronę - zawsze nagradzamy poprawną zmianę! Nigdy nie ćwiczymy żadnego elementu do oporu, to szybki sposób na całkowite zniechęcenie zwierzaka do pracy - mniej znaczy lepiej!

Niektóre konie lepiej zmieniają nogi podczas skoku przez niską kopertę lub stacjonatę (ok.50cm), warto spróbować takiej opcji

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0