Lotna zmiana nogi jako element skokowy to po prostu zmiana nogi prowadzącej galop, podczas oddawania skoku; jeśli interesują Was skoki przez przeszkody, to warto zadbać o naukę tego elementu.
W wersji ujeżdżeniowej, lotna zmiana występuje dopiero w programach kl.C, gdzie oceniana jest jakość wykonania - rytm, rozluźnienie oraz zebranie, zarówno galopu przed, w trakcie jak i po lotnej zmianie; w bardziej skomplikowanych konkursach znajdziemy lotne zmiany wykonywane w seriach. Początkowo są to zmiany co 3, 4 foule, aby w ostatecznym etapie nauki dojść do lotnych zmian co jedną foulę wykonywanych w programach Grand Prix.
Aby prawidłowo wykonać lotną zmianę, Wasz wierzchowiec powinien dobrze reagować na wszystkie pomoce; galop powinien być równy i regularny, koń powinien stabilnie opierać się na wędzidle - nigdy nie wykonujemy lotnej zmiany, kiedy koń wyrywa nam wodze z ręki, jest poza kontrolą czy nawet ponosi. Zmiana nogi w galopie często powoduje pobudzenie zwierzaka, dlatego koń musi być skoncentrowany na jeźdźcu aby takie ćwiczenie wykonać poprawnie. Naukę lotnych zmian warto rozpocząć od przejazdu przez koziołek ustawiony ok. 20-30cm nad podłożem:
Jeśli Wasz wierzchowiec poprawnie wykona ćwiczenie, sowicie nagradzamy smakołykiem, przechodzimy do stępa i dajemy długą wodzę; jeśli koń krzyżuje bądź nie zmienił w ogóle nogi, przechodzimy do kłusa i zagalopowujemy z prawej nogi, powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę. W początkowym etapie nauki wystarczą dwa, trzy najazdy na każdą stronę - zawsze nagradzamy poprawną zmianę! Nigdy nie ćwiczymy żadnego elementu do oporu, to szybki sposób na całkowite zniechęcenie zwierzaka do pracy - mniej znaczy lepiej!
Niektóre konie lepiej zmieniają nogi podczas skoku przez niską kopertę lub stacjonatę (ok.50cm), warto spróbować takiej opcji
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10