12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

Data publikacji: 2020-02-11

 

Pożar w stajni to nie tylko ogromne zagrożenie dla jej mieszkańców (i końskich i ludzkich), to także problem dla sąsiadów, ponieważ w trakcie suchej i wietrznej pogody ogień bardzo łatwo przenosi się na sąsiednie zabudowania. Ugaszenie drewnianych stajni, gdzie magazynowane są duże ilości słomy i siana, jest dużym wyzwaniem - dlatego zawsze należy wezwać straż pożarną, nawet jeśli płomień wydaje nam się nieduży!

W nowych ośrodkach jeździeckich pożary zdarzają się dużo rzadziej, ponieważ te budynki zazwyczaj są budowane według nowoczesnych technologii, z pominięciem materiałów łatwopalnych; wszystkie instalacje są poprowadzone wewnątrz ścian w specjalnych osłonach. Warto pamiętać, że to właśnie spięcia w instalacji elektrycznej są najczęstszą przyczyną wybuchania pożarów w stajni; nieprawidłowe działanie elektryki jest spowodowane wadliwą konstrukcją, używaniem starych przewodów czy dokonywaniem samodzielnych przeróbek.

Warto co jakiś czas poprosić elektryka o przegląd instalacji w stajni, szczególnie jeśli zdarza się iskrzenie w kontaktach czy inne niepokojące sytuacje.

Drugą przyczyną wybuchania pożarów w stajniach, co niestety zdarza się też w dużych ośrodkach, jest lekkomyślność ludzi. Wysuszone siano czy słoma, a także trociny w połączeniu z niedopałkiem papierosa, często nawet nie przygaszonym a niedbale wyrzuconym na ziemię, to wręcz gwarancja kłopotów. W każdej stajni, niezależnie od wielkości, powinien obowiązywać kategoryczny zakaz palenia papierosów - zarówno wewnątrz jak i w bezpośrednim sąsiedztwie. W trakcie wietrznej pogody, czasem wystarczą żarzące się drobinki które przenosząc się np. do wiaty z sianem, spowodują pojawienie się płomieni. Zakaz palenia powinien być szczególnie rygorystycznie respektowany w stosunku do osób pracujących na codzień w stajni - niedopuszczalne jest czyszczenie boksów i jednoczesne korzystanie z papierosów! Niestety to nadal częsty widok nawet w renomowanych stajniach, gdzie zdarza się, że pracują przypadkowe osoby bez umowy.

Pamiętajcie też o wystarczająco szerokich przejściach w stajni, co ułatwi ucieczkę w razie pojawienia się ognia; boksy powinny łatwo otwierać się od zewnątrz, aby umożliwić wyprowadzenie koni na zewnątrz. Bele siana i słomy warto składować w pełnej odległości od stajni, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia się ewentualnych płomieni. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0