12,825 pytań - 15,558 odpowiedzi - 932 komentarzy

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

Data publikacji: 2020-02-11

 

Pożar w stajni to nie tylko ogromne zagrożenie dla jej mieszkańców (i końskich i ludzkich), to także problem dla sąsiadów, ponieważ w trakcie suchej i wietrznej pogody ogień bardzo łatwo przenosi się na sąsiednie zabudowania. Ugaszenie drewnianych stajni, gdzie magazynowane są duże ilości słomy i siana, jest dużym wyzwaniem - dlatego zawsze należy wezwać straż pożarną, nawet jeśli płomień wydaje nam się nieduży!

W nowych ośrodkach jeździeckich pożary zdarzają się dużo rzadziej, ponieważ te budynki zazwyczaj są budowane według nowoczesnych technologii, z pominięciem materiałów łatwopalnych; wszystkie instalacje są poprowadzone wewnątrz ścian w specjalnych osłonach. Warto pamiętać, że to właśnie spięcia w instalacji elektrycznej są najczęstszą przyczyną wybuchania pożarów w stajni; nieprawidłowe działanie elektryki jest spowodowane wadliwą konstrukcją, używaniem starych przewodów czy dokonywaniem samodzielnych przeróbek.

Warto co jakiś czas poprosić elektryka o przegląd instalacji w stajni, szczególnie jeśli zdarza się iskrzenie w kontaktach czy inne niepokojące sytuacje.

Drugą przyczyną wybuchania pożarów w stajniach, co niestety zdarza się też w dużych ośrodkach, jest lekkomyślność ludzi. Wysuszone siano czy słoma, a także trociny w połączeniu z niedopałkiem papierosa, często nawet nie przygaszonym a niedbale wyrzuconym na ziemię, to wręcz gwarancja kłopotów. W każdej stajni, niezależnie od wielkości, powinien obowiązywać kategoryczny zakaz palenia papierosów - zarówno wewnątrz jak i w bezpośrednim sąsiedztwie. W trakcie wietrznej pogody, czasem wystarczą żarzące się drobinki które przenosząc się np. do wiaty z sianem, spowodują pojawienie się płomieni. Zakaz palenia powinien być szczególnie rygorystycznie respektowany w stosunku do osób pracujących na codzień w stajni - niedopuszczalne jest czyszczenie boksów i jednoczesne korzystanie z papierosów! Niestety to nadal częsty widok nawet w renomowanych stajniach, gdzie zdarza się, że pracują przypadkowe osoby bez umowy.

Pamiętajcie też o wystarczająco szerokich przejściach w stajni, co ułatwi ucieczkę w razie pojawienia się ognia; boksy powinny łatwo otwierać się od zewnątrz, aby umożliwić wyprowadzenie koni na zewnątrz. Bele siana i słomy warto składować w pełnej odległości od stajni, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia się ewentualnych płomieni. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0