Miłośnicy jeździectwa zazwyczaj uczęszczają na jazdy grupowe, kiedy instruktor jednocześnie prowadzi naukę jazdy dla kilku czy kilkunastu par; to wygodne rozwiązane, dodatkowo pozwala na maksymalizację dochodów, a ośrodek jeździecki musi na siebie zarabiać, aby utrzymać konie. To dobra opcja dla osób nie czujących jest zbyt pewnie w siodle - konie poruszające się w zastępie zazwyczaj po prostu podążają za przewodnikiem, naszym zadaniem jest głównie koordynacja własnych pomocy oraz zachowanie odpowiedniego odstępu do konia poprzedzającego. Dzięki temu, możemy skupić się na własnym ciele, wyczuć prawidłowy rytm poruszania się zwierzaka czy poćwiczyć równowagę w trakcie wykonywania półsiadu.
Oczywiście jazda w zastępie ma jeden zasadniczy minus - nie uczy nas samodzielnej jazdy. Często jeźdzcy mają duży problem z poruszaniem się bez zastępu, gdyż ich wierzchowce po prostu nie wykonują poleceń. Jeśli instruktor ma pod opieką kilkanaście koni jednocześnie, to niemożliwa jest niestety prawidłowa i indywidualna nauka, polecenia są zazwyczaj wydawane ogólnie. Dlatego jeśli interesuje Was dalszy rozwój jeździecki, to warto zadbać o jazdy w kilka koni - wiele stajni prowadzi jazdy grupowe, ale bez zastępu; dzięki temu każdy jeździec faktycznie uczy się jeździć, dodatkowo uczy się jazdy z innymi końmi co przydaje się chociażby na rozprężalniach, różnych konkursach czy w trakcie Hubertusa.
Jazdy indywidualne są najlepszym i najszybszym sposobem na prawidłową naukę jazdy konnej, ponieważ cała uwaga szkoleniowca jest skupiona tylko na nas; w ten sposób odbywa się ogromna większość profesjonalnych treningów jeździeckich. Jeżeli poruszacie sie swobodnie w trzech chodach, to warto umówić się na jazdą indywidualną - Wasz instruktor dokładnie przyjrzy się Waszemu dosiadowi, popracujecie nad odpowiednią postawą i poprawnym poruszaniem się wierzchowca. Minusem takich jazd jest ich cena - są zazwyczaj dwukrotnie droższe niż standardowa jazda w zastępie. Dlatego wielu jeźdźców wykupuje taką jazdę chociażby raz w miesiącu, a na codzień uczęszcza na lekcje grupowe - dzięki temu co miesiąc instruktor śledzi nasze postępy, na bieżąco korygując i udzielając kolejnych wskazówek, które możemy wykorzystać w czasie jazdy w zastępie.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10