12,839 pytań - 16,850 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

Data publikacji: 2020-01-18

 

Miłośnicy jeździectwa zazwyczaj uczęszczają na jazdy grupowe, kiedy instruktor jednocześnie prowadzi naukę jazdy dla kilku czy kilkunastu par; to wygodne rozwiązane, dodatkowo pozwala na maksymalizację dochodów, a ośrodek jeździecki musi na siebie zarabiać, aby utrzymać konie. To dobra opcja dla osób nie czujących jest zbyt pewnie w siodle - konie poruszające się w zastępie zazwyczaj po prostu podążają za przewodnikiem, naszym zadaniem jest głównie koordynacja własnych pomocy oraz zachowanie odpowiedniego odstępu do konia poprzedzającego. Dzięki temu, możemy skupić się na własnym ciele, wyczuć prawidłowy rytm poruszania się zwierzaka czy poćwiczyć równowagę w trakcie wykonywania półsiadu. 

Oczywiście jazda w zastępie ma jeden zasadniczy minus - nie uczy nas samodzielnej jazdy. Często jeźdzcy mają duży problem z poruszaniem się bez zastępu, gdyż ich wierzchowce po prostu nie wykonują poleceń. Jeśli instruktor ma pod opieką kilkanaście koni jednocześnie, to niemożliwa jest niestety prawidłowa i indywidualna nauka, polecenia są zazwyczaj wydawane ogólnie. Dlatego jeśli interesuje Was dalszy rozwój jeździecki, to warto zadbać o jazdy w kilka koni - wiele stajni prowadzi jazdy grupowe, ale bez zastępu; dzięki temu każdy jeździec faktycznie uczy się jeździć, dodatkowo uczy się jazdy z innymi końmi co przydaje się chociażby na rozprężalniach, różnych konkursach czy w trakcie Hubertusa.

 

Jazdy indywidualne są najlepszym i najszybszym sposobem na prawidłową naukę jazdy konnej, ponieważ cała uwaga szkoleniowca jest skupiona tylko na nas; w ten sposób odbywa się ogromna większość profesjonalnych treningów jeździeckich. Jeżeli poruszacie sie swobodnie w trzech chodach, to warto umówić się na jazdą indywidualną - Wasz instruktor dokładnie przyjrzy się Waszemu dosiadowi, popracujecie nad odpowiednią postawą i poprawnym poruszaniem się wierzchowca. Minusem takich jazd jest ich cena - są zazwyczaj dwukrotnie droższe niż standardowa jazda w zastępie. Dlatego wielu jeźdźców wykupuje taką jazdę chociażby raz w miesiącu, a na codzień uczęszcza na lekcje grupowe - dzięki temu co miesiąc instruktor śledzi nasze postępy, na bieżąco korygując i udzielając kolejnych wskazówek, które możemy wykorzystać w czasie jazdy w zastępie.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0