Przyjmuje się, ze aktualnie ok.75% posiada wrzody, czyli uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub jelit. Ta choroba u koni powodowana jest niewłaściwymi warunkami chowu - długi czas spędzony w boksie połączony z długimi przerwami pomiędzy zadawaniem paszy objętościowej. W stajniaach i ośrodkach jeździeckich siano zazwyczaj podawane jest wraz z paszami treściwymi czyli 2, 3 razy na dobę; ilość siana często bywa niewystarczająca, przez co konie spędzają conajmniej kilka godzin bez podstawowej paszy objętościowej.
Po zdiagnozowaniu choroby wrzodowej (gastroskopia) należy bezwzględnie wdrożyć nowy styl żywienia, bo tylko zmiana warunków jest gwarancją dobrobytu zwierzaka:
Pamiętajcie, że konie borykające się z wrzodami źle znoszą wszelkie zmiany żywienia, wszelkie dodatki wprowadzamy stopniowo i obserwujemy reakcje konia; sytuacje stresowe często pogarszają samopoczucie, dlatego przed zmianą stajni czy wyjazdem na zawody, właściwiele koni wrzodowych podają swoim czworonogom dodatkową porcję leku neutralizującego nadmiar kwasu solnego w żołądku.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17