12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

Data publikacji: 2020-01-12

 

Przyjmuje się, ze aktualnie ok.75% posiada wrzody, czyli uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub jelit. Ta choroba u koni powodowana jest niewłaściwymi warunkami chowu - długi czas spędzony w boksie połączony z długimi przerwami pomiędzy zadawaniem paszy objętościowej. W stajniaach i ośrodkach jeździeckich siano zazwyczaj podawane jest wraz z paszami treściwymi czyli 2, 3 razy na dobę; ilość siana często bywa niewystarczająca, przez co konie spędzają conajmniej kilka godzin bez podstawowej paszy objętościowej.

Po zdiagnozowaniu choroby wrzodowej (gastroskopia) należy bezwzględnie wdrożyć nowy styl żywienia, bo tylko zmiana warunków jest gwarancją dobrobytu zwierzaka:

  • nielimitowany dostęp do siana, najlepiej w siatkach (minimalizuje straty związane z zanieczyszczeniem czy zadeptaniem siana); nie dajcie sobie wmówić, że koniowi wystarczy kostka siana dziennie - dorosły koń powinien spożywać 12-15kg siana na dobę! Szczególnie na noc należy dołożyć zwierzakom solidną porcję tej paszy.
  • rezygnacja ze zboża: owies, jęczmień i kukurydza negatywnie wpływają na śluzówkę żołądka
  • włączenie musli i granulatów jako podstawowych pasz treściwych: pasze dla wrzodowców powinny być pozbawione zboża, nie powinny zawierać melasu i cukru, powinny być niskoskrobiowe; wiele czołowych producentów posiada w swojej ofercie pasze dedykowane koniom z wrzodami
  • rezygnacja z podawania kostek cukru, popularnych smaczków i jabłek - cukier źle wpływa na układ pokarmowy konia wrzodowego, w formie smakołyków podajemy warzywa lub trawokulki
  • włączenie do codziennych posiłków lucerny w formie sieczki lub granulatu
  • wprowadzenie olejów jako dodatku podnoszczącego kaloryczność posiłków oraz ochraniajacego delikatną śluzówkę
  • regularne podawanie meszu

Pamiętajcie, że konie borykające się z wrzodami źle znoszą wszelkie zmiany żywienia, wszelkie dodatki wprowadzamy stopniowo i obserwujemy reakcje konia; sytuacje stresowe często pogarszają samopoczucie, dlatego przed zmianą stajni czy wyjazdem na zawody, właściwiele koni wrzodowych podają swoim czworonogom dodatkową porcję leku neutralizującego nadmiar kwasu solnego w żołądku.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0