13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

Data publikacji: 2020-01-12

 

Przyjmuje się, ze aktualnie ok.75% posiada wrzody, czyli uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub jelit. Ta choroba u koni powodowana jest niewłaściwymi warunkami chowu - długi czas spędzony w boksie połączony z długimi przerwami pomiędzy zadawaniem paszy objętościowej. W stajniaach i ośrodkach jeździeckich siano zazwyczaj podawane jest wraz z paszami treściwymi czyli 2, 3 razy na dobę; ilość siana często bywa niewystarczająca, przez co konie spędzają conajmniej kilka godzin bez podstawowej paszy objętościowej.

Po zdiagnozowaniu choroby wrzodowej (gastroskopia) należy bezwzględnie wdrożyć nowy styl żywienia, bo tylko zmiana warunków jest gwarancją dobrobytu zwierzaka:

  • nielimitowany dostęp do siana, najlepiej w siatkach (minimalizuje straty związane z zanieczyszczeniem czy zadeptaniem siana); nie dajcie sobie wmówić, że koniowi wystarczy kostka siana dziennie - dorosły koń powinien spożywać 12-15kg siana na dobę! Szczególnie na noc należy dołożyć zwierzakom solidną porcję tej paszy.
  • rezygnacja ze zboża: owies, jęczmień i kukurydza negatywnie wpływają na śluzówkę żołądka
  • włączenie musli i granulatów jako podstawowych pasz treściwych: pasze dla wrzodowców powinny być pozbawione zboża, nie powinny zawierać melasu i cukru, powinny być niskoskrobiowe; wiele czołowych producentów posiada w swojej ofercie pasze dedykowane koniom z wrzodami
  • rezygnacja z podawania kostek cukru, popularnych smaczków i jabłek - cukier źle wpływa na układ pokarmowy konia wrzodowego, w formie smakołyków podajemy warzywa lub trawokulki
  • włączenie do codziennych posiłków lucerny w formie sieczki lub granulatu
  • wprowadzenie olejów jako dodatku podnoszczącego kaloryczność posiłków oraz ochraniajacego delikatną śluzówkę
  • regularne podawanie meszu

Pamiętajcie, że konie borykające się z wrzodami źle znoszą wszelkie zmiany żywienia, wszelkie dodatki wprowadzamy stopniowo i obserwujemy reakcje konia; sytuacje stresowe często pogarszają samopoczucie, dlatego przed zmianą stajni czy wyjazdem na zawody, właściwiele koni wrzodowych podają swoim czworonogom dodatkową porcję leku neutralizującego nadmiar kwasu solnego w żołądku.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0