12,852 pytań - 18,138 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Dutka

Data publikacji: 2020-01-09

 

Dutka najczęściej jest drewnianym pałąkiem zakończonym pętlą ze sznurka, jej główne działanie polega na owinięciu sznurka wokół górnej wargi konia i obrócenie patyka tak, aby całość zacisnęła się na wardze.

Wiele osób uważa dutkę za szkodliwe narzędzie, sprawiające ogromny ból i krzywdę zwierzakowi; oczywiście użycie dutk powinno być czynnością ostateczną. Zdarzają się takie sytuacje zagrażajace życiu konia, które wymagają od nas natychmiastowej reakcji - często po nagłym wypadku czy urazie czworonóg jest na tyle spanikowany i przestraszony, że jakakolwiek interwencja jest niemożliwa. Konie są zwierzętami z natury uciekającymi, więc będą się bronić w sytuacji zagrożenia - niebezpieczne staje się nawet podanie środka uspokajającego dożylnie.

Dutka to także ułatwienie dla lekarza weterynarii, który znajdując się w bezpośrednim otoczeniu konia, często ryzykuje swoje życie; jeden celny kopniak potrafi zabić człowieka, a czworonogi będące poza kontrolą są po prostu nieobliczalne.

Z pomocą przychodzi nam wtedy właśnie dutka; jej użycie może wydawać się brutalne, ale koń nie doświadcza żadnej krzywdy. Badania wykazały, że mocne ściśniecie górnej wargi nie odbija się w żaden sposób negatywnie na zwierzaku. Koń odczuwa delikatny ból i dyskomfort, który skutecznie odwraca jego uwagę od źródła problemu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zareagować; maksymalny czas użycia dutki nie może przekraczać 30min, to tylko pomoc doraźna!

Dutka sprawdza się także w trakcie krycia naturalnego i inseminacji klaczy, aby uniknać kopnięcia ogiera czy inseminatora; zdarza się, że czasami golenie koni odbywa się przy pomocy dutki, ale absolutnie nie zalecamy takiego postępowania. Warto po prostu cierpliwie i powoli przyzwyczajać zwierzaka do dźwięku golarki, absolutna większość koni z biegiem czasu nie reaguje już w trakcie golenia i przysypia. Niektóre konie reagują wyjątkowo histerycznie na działanie dutki, dlatego warto rozważyć wtedy lekką sedację chociażby za pomocą popularnej pasty Sedalin; samo użycie dutki powinno być przeprowadzone przez doświadczoną osobę, która szybko i sprawnie ją założy.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0