12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Dutka

Data publikacji: 2020-01-09

 

Dutka najczęściej jest drewnianym pałąkiem zakończonym pętlą ze sznurka, jej główne działanie polega na owinięciu sznurka wokół górnej wargi konia i obrócenie patyka tak, aby całość zacisnęła się na wardze.

Wiele osób uważa dutkę za szkodliwe narzędzie, sprawiające ogromny ból i krzywdę zwierzakowi; oczywiście użycie dutk powinno być czynnością ostateczną. Zdarzają się takie sytuacje zagrażajace życiu konia, które wymagają od nas natychmiastowej reakcji - często po nagłym wypadku czy urazie czworonóg jest na tyle spanikowany i przestraszony, że jakakolwiek interwencja jest niemożliwa. Konie są zwierzętami z natury uciekającymi, więc będą się bronić w sytuacji zagrożenia - niebezpieczne staje się nawet podanie środka uspokajającego dożylnie.

Dutka to także ułatwienie dla lekarza weterynarii, który znajdując się w bezpośrednim otoczeniu konia, często ryzykuje swoje życie; jeden celny kopniak potrafi zabić człowieka, a czworonogi będące poza kontrolą są po prostu nieobliczalne.

Z pomocą przychodzi nam wtedy właśnie dutka; jej użycie może wydawać się brutalne, ale koń nie doświadcza żadnej krzywdy. Badania wykazały, że mocne ściśniecie górnej wargi nie odbija się w żaden sposób negatywnie na zwierzaku. Koń odczuwa delikatny ból i dyskomfort, który skutecznie odwraca jego uwagę od źródła problemu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zareagować; maksymalny czas użycia dutki nie może przekraczać 30min, to tylko pomoc doraźna!

Dutka sprawdza się także w trakcie krycia naturalnego i inseminacji klaczy, aby uniknać kopnięcia ogiera czy inseminatora; zdarza się, że czasami golenie koni odbywa się przy pomocy dutki, ale absolutnie nie zalecamy takiego postępowania. Warto po prostu cierpliwie i powoli przyzwyczajać zwierzaka do dźwięku golarki, absolutna większość koni z biegiem czasu nie reaguje już w trakcie golenia i przysypia. Niektóre konie reagują wyjątkowo histerycznie na działanie dutki, dlatego warto rozważyć wtedy lekką sedację chociażby za pomocą popularnej pasty Sedalin; samo użycie dutki powinno być przeprowadzone przez doświadczoną osobę, która szybko i sprawnie ją założy.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0