Dutka najczęściej jest drewnianym pałąkiem zakończonym pętlą ze sznurka, jej główne działanie polega na owinięciu sznurka wokół górnej wargi konia i obrócenie patyka tak, aby całość zacisnęła się na wardze.
Wiele osób uważa dutkę za szkodliwe narzędzie, sprawiające ogromny ból i krzywdę zwierzakowi; oczywiście użycie dutk powinno być czynnością ostateczną. Zdarzają się takie sytuacje zagrażajace życiu konia, które wymagają od nas natychmiastowej reakcji - często po nagłym wypadku czy urazie czworonóg jest na tyle spanikowany i przestraszony, że jakakolwiek interwencja jest niemożliwa. Konie są zwierzętami z natury uciekającymi, więc będą się bronić w sytuacji zagrożenia - niebezpieczne staje się nawet podanie środka uspokajającego dożylnie.
Dutka to także ułatwienie dla lekarza weterynarii, który znajdując się w bezpośrednim otoczeniu konia, często ryzykuje swoje życie; jeden celny kopniak potrafi zabić człowieka, a czworonogi będące poza kontrolą są po prostu nieobliczalne.
Z pomocą przychodzi nam wtedy właśnie dutka; jej użycie może wydawać się brutalne, ale koń nie doświadcza żadnej krzywdy. Badania wykazały, że mocne ściśniecie górnej wargi nie odbija się w żaden sposób negatywnie na zwierzaku. Koń odczuwa delikatny ból i dyskomfort, który skutecznie odwraca jego uwagę od źródła problemu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zareagować; maksymalny czas użycia dutki nie może przekraczać 30min, to tylko pomoc doraźna!
Dutka sprawdza się także w trakcie krycia naturalnego i inseminacji klaczy, aby uniknać kopnięcia ogiera czy inseminatora; zdarza się, że czasami golenie koni odbywa się przy pomocy dutki, ale absolutnie nie zalecamy takiego postępowania. Warto po prostu cierpliwie i powoli przyzwyczajać zwierzaka do dźwięku golarki, absolutna większość koni z biegiem czasu nie reaguje już w trakcie golenia i przysypia. Niektóre konie reagują wyjątkowo histerycznie na działanie dutki, dlatego warto rozważyć wtedy lekką sedację chociażby za pomocą popularnej pasty Sedalin; samo użycie dutki powinno być przeprowadzone przez doświadczoną osobę, która szybko i sprawnie ją założy.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14