12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Lotne zmiany nogi

Data publikacji: 2020-01-03

 

Galop jest trójtaktowym chodem koni, asymetrycznym - w zależności od kierunku jazdy, kolejność stawiania nóg jest różna; dlatego przy każdej zmianie kierunku należy zmienić też nogę prowadzącą (wyjątkiem jest oczywiście kontrgalop). Najłatwiejszym sposobem jest przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie, tym razem na drugą stronę; można też przejść do stępa i zagalopować, co jest już trudniejszym zadaniem - ten element w  programach ujeżdżeniowych nosi nazwę zwykłej zmany nogi.

W czasie dynamicznego pokonywania parkuru czy krosu nie ma czasu na przejścia, dlatego konie sportowe są uczone lotnej zmiany nogi - zmiana nogi prowadzącej zachodzi w fazie lotu w galopie. Pozwala to na szybką zmianę nogi bez utraty prędkości i rytmu, tak istotnego przy bezbłędnym pokonywaniu przeszkód. W dyscyplinie ujeżdżenia, lotne zmiany nogi są osobnym elementem, występujacym od kl.C wzwyż - tutaj liczy się nie tylko sama zmiana, ale i jakość wykonania, jakość galopu przed, w trakcie i po lotnej zmianie; w wysokich konkursach pokazywane są lotne zmiany w serii, co trzy, dwa i jeden foule co wymaga dobrego zebrania, olbrzymiej koncentracji pary oraz idealnej reakcji na pomoce.

Lotna zmiana nogi jest elementem, który mogą opanować nawet konie amatorskie - przydaje się w czasie skoków czy chociażby w terenie. Niemniej, naukę tego ruchu należy powierzyć tylko osobom doświadczonym, ponieważ wymaga dobrej precyzji, stabilnego dosiadu i odpowiednich umiejętności; konie często reagują gwałtownie, zdarzają się ponoszenia przy nauce lotnych zmian. Dobrym pomysłem na wdrożenie lotnych zmian jest najazd galopem na pojedynczy drążek leżący na ziemi bądź niski koziołek, w trakcie lotu nad drągiem zmieniamy pomoce do zagalopowania na drugą stronę:

  • galopujemy w lewo, najeżdżamy na drążek, w trakcie lotu lekko działamy prawą wodzą i przytrzymujemy lewą, dodatkowo przykładamy lewą łydkę jak do zagalopowania
  • galopujemy w prawo

Wprowadzeniem do lotnych zmian są szybkie przejścia galop-kłus-galop, powtarzane kilkukrotnie na krótkim odcinki np. na kole; koń musi szybko i bezbłędnie reagować na nasze pomoce!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0