12,818 pytań - 14,704 odpowiedzi - 848 komentarzy

Sport: Lotne zmiany nogi

Data publikacji: 2020-01-03

 

Galop jest trójtaktowym chodem koni, asymetrycznym - w zależności od kierunku jazdy, kolejność stawiania nóg jest różna; dlatego przy każdej zmianie kierunku należy zmienić też nogę prowadzącą (wyjątkiem jest oczywiście kontrgalop). Najłatwiejszym sposobem jest przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie, tym razem na drugą stronę; można też przejść do stępa i zagalopować, co jest już trudniejszym zadaniem - ten element w  programach ujeżdżeniowych nosi nazwę zwykłej zmany nogi.

W czasie dynamicznego pokonywania parkuru czy krosu nie ma czasu na przejścia, dlatego konie sportowe są uczone lotnej zmiany nogi - zmiana nogi prowadzącej zachodzi w fazie lotu w galopie. Pozwala to na szybką zmianę nogi bez utraty prędkości i rytmu, tak istotnego przy bezbłędnym pokonywaniu przeszkód. W dyscyplinie ujeżdżenia, lotne zmiany nogi są osobnym elementem, występujacym od kl.C wzwyż - tutaj liczy się nie tylko sama zmiana, ale i jakość wykonania, jakość galopu przed, w trakcie i po lotnej zmianie; w wysokich konkursach pokazywane są lotne zmiany w serii, co trzy, dwa i jeden foule co wymaga dobrego zebrania, olbrzymiej koncentracji pary oraz idealnej reakcji na pomoce.

Lotna zmiana nogi jest elementem, który mogą opanować nawet konie amatorskie - przydaje się w czasie skoków czy chociażby w terenie. Niemniej, naukę tego ruchu należy powierzyć tylko osobom doświadczonym, ponieważ wymaga dobrej precyzji, stabilnego dosiadu i odpowiednich umiejętności; konie często reagują gwałtownie, zdarzają się ponoszenia przy nauce lotnych zmian. Dobrym pomysłem na wdrożenie lotnych zmian jest najazd galopem na pojedynczy drążek leżący na ziemi bądź niski koziołek, w trakcie lotu nad drągiem zmieniamy pomoce do zagalopowania na drugą stronę:

  • galopujemy w lewo, najeżdżamy na drążek, w trakcie lotu lekko działamy prawą wodzą i przytrzymujemy lewą, dodatkowo przykładamy lewą łydkę jak do zagalopowania
  • galopujemy w prawo

Wprowadzeniem do lotnych zmian są szybkie przejścia galop-kłus-galop, powtarzane kilkukrotnie na krótkim odcinki np. na kole; koń musi szybko i bezbłędnie reagować na nasze pomoce!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0