Galop jest trójtaktowym chodem koni, asymetrycznym - w zależności od kierunku jazdy, kolejność stawiania nóg jest różna; dlatego przy każdej zmianie kierunku należy zmienić też nogę prowadzącą (wyjątkiem jest oczywiście kontrgalop). Najłatwiejszym sposobem jest przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie, tym razem na drugą stronę; można też przejść do stępa i zagalopować, co jest już trudniejszym zadaniem - ten element w programach ujeżdżeniowych nosi nazwę zwykłej zmany nogi.
W czasie dynamicznego pokonywania parkuru czy krosu nie ma czasu na przejścia, dlatego konie sportowe są uczone lotnej zmiany nogi - zmiana nogi prowadzącej zachodzi w fazie lotu w galopie. Pozwala to na szybką zmianę nogi bez utraty prędkości i rytmu, tak istotnego przy bezbłędnym pokonywaniu przeszkód. W dyscyplinie ujeżdżenia, lotne zmiany nogi są osobnym elementem, występujacym od kl.C wzwyż - tutaj liczy się nie tylko sama zmiana, ale i jakość wykonania, jakość galopu przed, w trakcie i po lotnej zmianie; w wysokich konkursach pokazywane są lotne zmiany w serii, co trzy, dwa i jeden foule co wymaga dobrego zebrania, olbrzymiej koncentracji pary oraz idealnej reakcji na pomoce.
Lotna zmiana nogi jest elementem, który mogą opanować nawet konie amatorskie - przydaje się w czasie skoków czy chociażby w terenie. Niemniej, naukę tego ruchu należy powierzyć tylko osobom doświadczonym, ponieważ wymaga dobrej precyzji, stabilnego dosiadu i odpowiednich umiejętności; konie często reagują gwałtownie, zdarzają się ponoszenia przy nauce lotnych zmian. Dobrym pomysłem na wdrożenie lotnych zmian jest najazd galopem na pojedynczy drążek leżący na ziemi bądź niski koziołek, w trakcie lotu nad drągiem zmieniamy pomoce do zagalopowania na drugą stronę:
Wprowadzeniem do lotnych zmian są szybkie przejścia galop-kłus-galop, powtarzane kilkukrotnie na krótkim odcinki np. na kole; koń musi szybko i bezbłędnie reagować na nasze pomoce!
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16