Galop jest trójtaktowym chodem koni, asymetrycznym - w zależności od kierunku jazdy, kolejność stawiania nóg jest różna; dlatego przy każdej zmianie kierunku należy zmienić też nogę prowadzącą (wyjątkiem jest oczywiście kontrgalop). Najłatwiejszym sposobem jest przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie, tym razem na drugą stronę; można też przejść do stępa i zagalopować, co jest już trudniejszym zadaniem - ten element w programach ujeżdżeniowych nosi nazwę zwykłej zmany nogi.
W czasie dynamicznego pokonywania parkuru czy krosu nie ma czasu na przejścia, dlatego konie sportowe są uczone lotnej zmiany nogi - zmiana nogi prowadzącej zachodzi w fazie lotu w galopie. Pozwala to na szybką zmianę nogi bez utraty prędkości i rytmu, tak istotnego przy bezbłędnym pokonywaniu przeszkód. W dyscyplinie ujeżdżenia, lotne zmiany nogi są osobnym elementem, występujacym od kl.C wzwyż - tutaj liczy się nie tylko sama zmiana, ale i jakość wykonania, jakość galopu przed, w trakcie i po lotnej zmianie; w wysokich konkursach pokazywane są lotne zmiany w serii, co trzy, dwa i jeden foule co wymaga dobrego zebrania, olbrzymiej koncentracji pary oraz idealnej reakcji na pomoce.
Lotna zmiana nogi jest elementem, który mogą opanować nawet konie amatorskie - przydaje się w czasie skoków czy chociażby w terenie. Niemniej, naukę tego ruchu należy powierzyć tylko osobom doświadczonym, ponieważ wymaga dobrej precyzji, stabilnego dosiadu i odpowiednich umiejętności; konie często reagują gwałtownie, zdarzają się ponoszenia przy nauce lotnych zmian. Dobrym pomysłem na wdrożenie lotnych zmian jest najazd galopem na pojedynczy drążek leżący na ziemi bądź niski koziołek, w trakcie lotu nad drągiem zmieniamy pomoce do zagalopowania na drugą stronę:
Wprowadzeniem do lotnych zmian są szybkie przejścia galop-kłus-galop, powtarzane kilkukrotnie na krótkim odcinki np. na kole; koń musi szybko i bezbłędnie reagować na nasze pomoce!
Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.
2020-11-13
Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.
2020-08-05
Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.
2020-06-30
Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.
2020-05-16
Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.
2020-03-04
Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.
2019-10-18
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!
2019-09-09
Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!
2019-07-29