12,851 pytań - 20,665 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Lotne zmiany nogi

Data publikacji: 2020-01-03

 

Galop jest trójtaktowym chodem koni, asymetrycznym - w zależności od kierunku jazdy, kolejność stawiania nóg jest różna; dlatego przy każdej zmianie kierunku należy zmienić też nogę prowadzącą (wyjątkiem jest oczywiście kontrgalop). Najłatwiejszym sposobem jest przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie, tym razem na drugą stronę; można też przejść do stępa i zagalopować, co jest już trudniejszym zadaniem - ten element w  programach ujeżdżeniowych nosi nazwę zwykłej zmany nogi.

W czasie dynamicznego pokonywania parkuru czy krosu nie ma czasu na przejścia, dlatego konie sportowe są uczone lotnej zmiany nogi - zmiana nogi prowadzącej zachodzi w fazie lotu w galopie. Pozwala to na szybką zmianę nogi bez utraty prędkości i rytmu, tak istotnego przy bezbłędnym pokonywaniu przeszkód. W dyscyplinie ujeżdżenia, lotne zmiany nogi są osobnym elementem, występujacym od kl.C wzwyż - tutaj liczy się nie tylko sama zmiana, ale i jakość wykonania, jakość galopu przed, w trakcie i po lotnej zmianie; w wysokich konkursach pokazywane są lotne zmiany w serii, co trzy, dwa i jeden foule co wymaga dobrego zebrania, olbrzymiej koncentracji pary oraz idealnej reakcji na pomoce.

Lotna zmiana nogi jest elementem, który mogą opanować nawet konie amatorskie - przydaje się w czasie skoków czy chociażby w terenie. Niemniej, naukę tego ruchu należy powierzyć tylko osobom doświadczonym, ponieważ wymaga dobrej precyzji, stabilnego dosiadu i odpowiednich umiejętności; konie często reagują gwałtownie, zdarzają się ponoszenia przy nauce lotnych zmian. Dobrym pomysłem na wdrożenie lotnych zmian jest najazd galopem na pojedynczy drążek leżący na ziemi bądź niski koziołek, w trakcie lotu nad drągiem zmieniamy pomoce do zagalopowania na drugą stronę:

  • galopujemy w lewo, najeżdżamy na drążek, w trakcie lotu lekko działamy prawą wodzą i przytrzymujemy lewą, dodatkowo przykładamy lewą łydkę jak do zagalopowania
  • galopujemy w prawo

Wprowadzeniem do lotnych zmian są szybkie przejścia galop-kłus-galop, powtarzane kilkukrotnie na krótkim odcinki np. na kole; koń musi szybko i bezbłędnie reagować na nasze pomoce!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0